Szerbia
Blokád Szabadkán is, Belgrádban nincs fűtés az egyetemeken
Mindeközben szerdán a belgrádi egyetemekről a hallgatók arról számoltak be, hogy fáznak, mert nincs fűtés. Az egyetemisták a bölcsész-, a nyelvész, a biológiai-, a fizikai-, a kémiai-, a matematikai- és a fizikai-kémiai karon is fagyoskodnak. A tanítóképző karról is megerősítették, hogy náluk sincs fűtés, nekik azt mondták, hogy ennek meghibásodás az oka. Véletlen volna?
Anya, jól vagyok! Ez a felirat fogad a szabadkai Közgazdasági Kar épületének bejáratánál, amikor a blokád második napján meglátogatom az egyetemi hallgatókat. Dél előtt tizenöt perccel érkezem, arra számítva, hogy ezen a napon is 15 perc csenddel emlékeznek meg az újvidéki vasúti pályaudvaron történt tragédia áldozatairól 11 óra 52 perckor. Így is történik, és így lesz csütörtökön is.
A szabadkai közgazdasági egyetemet blokád alatt tartó fiatalok csaknem százan vannak, s váltják egymást. Tulajdonképpen könnyű dolguk van, mert a kar dékánja támogatja őket. Ő maga is jelen volt a délben tartott csendes megemlékezésen.
Magyar ajkú diák viszont éppen egy sincs, bár előfordul, hogy egy-egy csatlakozik a blokádhoz, de azért az is kiderül, hogy az ablakokra és falakra ragasztott üzenetekből egyet-egyet CHATgpt-vel lefordítottak a szerb hallgatók, hogy legyen valami magyarul is, hisz mégiscsak Szabadkán vagyunk. Szívet melengető és elkeserítő is egyben.
Alcímek
Van, aki kihasználta a szabadnapokat és elutazott
„Vannak, akik kihasználták, hogy nincs tanítás, vagyis örültek neki, és kaptak az alkalmon, el is utaztak. Vagy haza, vagy máshová” – mondja Tijana, az egyik egyetemi hallgató, aki viszont úgy döntött, hogy nem utazik el, hanem megpróbál tenni valamit a változásért. Mintegy kilencven hallgatóval egyetemben. Reggel fél nyolc és délután öt között vannak az egyetemen, váltják egymást, mert sokuknak munkahelye van – dolgozik, hogy tanulhasson, legyen miből fizetni a tandíjat.
Az egyetemet körbejárva megtaláljuk a piros kéznyomokon az újvidéki tragédia áldozatainak neveit, és azokat az üzenetek, amelyek szerint a korrupció öl, magas az infláció, a politikusok értéke viszont csökken. Még Đorđe Balašević, legendás zeneszerzőtől (a kilencvenes évek népszerű előadójától) is idéztek a fiatalok: A becsület az becsület, a hatalom az hatalom, énekli a „pannon tengerész” egy dalában.
További üzenetek!
„Nem lett volna ez a vér, ha minden törvényt betartanak“
„Valahol el kell kezdeni. Valamikor el kell kezdeni. Miért ne itt? Miért ne most? Ez a mi blokádunk“
„A kezeket nem vérrel, hanem vízzel kell lemosni“.
„Ki kell tartanunk egymás mellett”
A Közgazdasági Kar hallgatóinak képviselője, Sandra Vojnić Purčar a sajtónak arról beszélt, mennyire örül, hogy a kar, ahová ő is jár, csatlakozott a blokádhoz. Csakis azért, hogy szolidaritást vállaljanak minden olyan diákkal, aki részt vesz a blokádokban, aki tenni akar, változtatni akar. Abban bíznak, hogy más szabadkai karok is csatlakoznak hozzájuk.
A hallgatók többek között azt követelik, hogy azonnal hozzák nyilvánosságra az újvidéki vasútállomás rekonstrukciójának dokumentációját, hogy ejtsék a vádakat minden hallgatóval szemben, aki részt vett tiltakozásokon, a szabad gyülekezés jogának megsértése miatt, igazságot követelnek a megtámadott hallgatók és tanárok számára, valamint azt kérik, hogy növeljék az egyetemek költségvetését, az oktatásba ruházzanak be, ne pedig a korrupcióba.
A dékán is támogatja a diákokat
A szabadkai Közgazdasági Kar dékáni hivatala szerdán állt ki a hallgatói mellett. Azt írták, a “kar kollektívája határozottan támogatja a hallgatók kritikai gondolkodásának és cselekvésének szabadságát, amely a méltányosabb társadalom létrehozására irányul”.
A kar dékánja, Prof. Dr. Aleksandar Čučković szerint a hallgatók „fontos társadalmi kérdéseket vetettek fel, amelyekre sem az egyetemek, sem a szélesebb közvélemény nem maradhat néma“.
Čučković szerdán magánemberként is megszólalt. Azt írta, magánemberként úgy látja, „a növekvő elégedetlenség azt jelzi, hogy társadalmunk egy határvonalhoz érkezett, s talán ez az utolsó esély a felépülésre, amihez még hozzátette, hogy “álljunk meg és figyeljünk a hallgatók felhívására.”
Kiemelte, az „Elég a morális csődből” szlogen figyelmeztetés azoknak, akik a közgazdaságtanban tanulnak, hogy ha nincs készségünk saját lelkiismeretünket újraértékelni, lehetetlen valódi hasznot és eredményt elérni az életben. Tisztelt hallgatótársak, köszönjük ezt a leckét”, írja Prof. Dr. Aleksandar Čučković.
Vučić nagyot ígért, de sértegetett is
Az elég haloványnak és zavarodottnak tűnő szerb elnök sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a kormány teljesíti a diákok minden követelését. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a tüntetések mögött politikai indíttatást lát.
Az elnöki palota előtt közben azt skandálta a tömeg, hogy “izlazite napolje”, vagyis jöjjenek ki (kifelé!), végül Aleksandar Vučić rendőrkordon védelmében kellett, hogy elhagyja az elnöki palotát, sietett haza, hogy meg tudja nézni a Milan-Zvezda meccset.
A rendőrök a tüntetőktől megkapták, hogy „gyilkosokat védenek”, és a demonstrálók ezt követelték tőlük, hogy tartóztassák le a szerb elnököt. Erről itt írtunk bővebben.
A diákok kikérik maguknak
A belgrádi Drámaművészeti Kar (FDU) hallgatói még szerdán este közleményt adtak ki, leszögezték, hogy ők is az elnöki hivatal épülete előtt voltak, amikor Aleksandar Vučić elnök élő tévéműsorban intézett beszédet a néphez.
Úgy vélik, hogy “az államfő szerda esti beszéde támadás volt az egyetemisták, a professzorok, a dékánok, a rektorok és a politikai ellenfelek ellen – mindazok ellen, akik az elmúlt napokban elégedetlenségüknek adtak hangot.”
Hozzáteszik, elhatárolódnak minden politikai párttól, egyetlen céljuk van, hogy sürgősen teljesítsék minden követelésüket.
Egyúttal felháborítónak tartják, hogy az elnök azzal gyanúsította meg őket, hogy külföldről pénzelik az egyetemistákat, akik valaki nevében hibrid háborút folytatnak.
Valamiért nincs fűtés az egyetemeken
Mindeközben szerdán a belgrádi egyetemekről a hallgatók arról számoltak be, hogy fáznak, mert nincs fűtés. Az egyetemisták a bölcsész-, a nyelvész, a biológiai-, a fizikai-, a kémiai-, a matematikai- és a fizikai-kémiai karon is fagyoskodnak.
A tanítóképző karról is megerősítették, hogy náluk sincs fűtés, nekik azt mondták, hogy ennek meghibásodás az oka. Véletlen volna?
Úgy tűnik a hatalom, vagyis a szerb államfő nem találja a hangot a fiatalokkal, akiket csütörtökön az oktatásügyben dolgozó szakszervezetek látogatnak meg, hiszen ők is sztrájkolnak a tanév eleje óta. Péntekre pedig a földművesek jelentettek blokádot és támogatásukról biztosították a fiatalokat.
- Szerbia7 nap telt el azóta
Több diák megsérült a belgrádi jogi kar hallgatói elleni támadásban
- Magyarország6 nap telt el azóta
Szijjártó: Magyarország számára Szerbia stratégiai fontosságú partner
- Szerbia7 nap telt el azóta
Vučić támogatottsága állítólag 34%-os, a szerb elnök referendumot akar
- Szerbia6 nap telt el azóta
A szerb belügyminiszter szerint a diákok egymást verték, a diákok cáfolnak