Horvátország
A szíriai helyzetet újabb daytoni szerződéssel lehetne megoldani?
Egy horvát biztonsági szakértő szerint a legideálisabb megoldás Szíria daytonizálása volna, amiről már legalább tíz éve beszélnek, miután Szíriában számos tömbben élő közösség van, amelyek eléggé kompaktak, és ez lehetővé tenné a kantonizációt
Egy horvát biztonságpolitikai szakértő szerint Bassár el-Aszad bukását követően a helyzetet egy újabb daytoni szerződéssel lehetne megoldani, sok hasonlóság van ugyanis Szíria és a volt Jugoszlávia, illetve azon belül Bosznia-Hercegovina között. Gordan Akrap egyetemi tanár a zágrábi Nova televíziónak nyilatkozva azt mondta, hogy Oroszország hiába akart ismét világhatalommá válni, a szíriai bukást követően már regionális hatalomnak sem igen számít, legfeljebb csak lokális szinten képes érvényesíteni az akaratát.
Instabilitás várható Törökországban is?
Akrap a Nova esti híradójának stúdiójában – amikor még nem érkezett meg a megerősítés a volt szíriai diktátor tartózkodási helyéről – az erre vonatkozó direkt kérdésre feltűnő határozottsággal jelentette ki, hogy Aszad csakis Moszkvába mehetett, és ezt meg is indokolta, arról azonban nem esett szó, hogy milyen útvonalon juthatott oda.
A horvát szakértő szerint Aszad Oroszországon kívül azért nem menekülhetett máshova, mert minden közel-keleti ország, ahol síita vallási közösségek élnek, túlzottan instabil és óriási belső problémákkal küzd, beleértve ebbe Libanont, Katart, Jement és Iránt.
Akrap szerint Irán eddig a Forradalmi Gárdán és a Hezbollahon keresztül támogatta Szíriát, ám az izraeli támadások lefejezték és megtizedelték a libanoni Hezbollahot, de meggyengült maga az iráni Forradalmi Gárda is az Ali Hámenei iráni legfelsőbb vezető utódlása körüli belső villongásokban.
A biztonságpolitikai szakértő szerint Oroszország hiába akart regionális nagyhatalomból világhatalommá válni, a sajnálatos ukrajnai agresszió miatt lokális hatalommá devalválódott.
Kapcsolódó cikk
Ezért most nem az a kérdés, hogy mit tesz Oroszország, hanem az, mit tesz Törökország, amely az utóbbi egy évben kétszer is hátba döfte Oroszországot, előbb azzal, hogy a török által támogatott Azerbajdzsán egy évvel ezelőtt egy nap leforgása alatt elfoglalta Felső-Karabahot, most pedig Szíria is elesett, és a felkelők kezére került.
A horvát szakértő nem zárta ki, hogy Törökországban is komoly problémák alakulhatnak ki, ha az ankarai vezetés a szíriai felkelőkkel közösen rátámad a kurdokra, mert az Törökországon belül is komoly összecsapásokhoz vezethet.
Újabb daytoni szerződés kell
A horvát biztonsági szakértő szerint a legideálisabb megoldás Szíria daytonizálása volna, amiről már legalább tíz éve szó esik, miután Szíriában számos tömbben élő közösség van, amelyek eléggé kompaktak, és ez lehetővé tenné a kantonizációt.
Kapcsolódó cikk
VISSZA SZÍRIÁBA: Az INA visszatérhetne Szíriába, kérdés, hogy az EU és az USA ezt engedi-e?
Akrap megjegyezte, hogy ha nem sikerül közös nevezőre jutni, akkor Szíria Líbia sorsára juthat, ami komoly polgárháborúhoz vezethet.
A szakértő ugyanakkor úgy vélte, hogy nem lehet jelentősebb amerikai beavatkozásra számítani, véleménye szerint ugyanis az Egyesült Államoknak nincsenek jelentősebb érdekei a térségben.
A professzor szerint nagyobb amerikai fellépésre csak akkor kerülhet sor, ha Törökország esetleg még inkább beavatkozik, vagy ha nagyobb méretű erőszakos cselekedetekre, illetve az erőszak és terrorcselekmények exportjára kerül sor, de erre nemigen van lehetőség.
A horvát biztonságpolitikai szakértő szerint inkább az valószínű, hogy a Törökországban és Jordániában élő több millió szíriai menekült hazatér, aminek Aszad bukásával megteremtődtek a feltételei.
- Magyarország7 nap telt el azóta
Főleg Szerbiában téma a Rogán Antal elleni amerikai szankció
- Biztonság6 nap telt el azóta
Balkáni vadnyugat – Tombol az erőszak Szerbiában 🔞
- Szerbia7 nap telt el azóta
Kezd elszabadulni a pokol Újvidéken, brutális támadás
- Bosznia6 nap telt el azóta
Dodik elárulta, hogyan érzi magát a komplikált műtét után