Connect with us

Szerbia

A szerb rezsimhű média szerint horvát szakácskönyvből főzik a szerbiai ellenállást

A belgrádi Pink Televízió és a Novosti napilap és hírportál előre megideologizálja a diákok ellen várható esetleges kormányzati fellépést, ami túlmutat a „haladó verőlegények” bevetésén, és akár rendőri akciókhoz is vezethet, erre hangol most a két csatorna, Aleksandar Vučić szerb elnök ugyanis a leginkább attól fél, hogy az ellene fordult sajtó mellett a diákmozgalom is összetalálkozik a külföldi finanszírozással, ami a bukásához vezethet

Avatar photo

Közzétéve:

a megjelenés dátuma:

A színészek is lázadnak a Vučić-rezsim ellen, a a diákok pedig támogatják őket. A kép a Szerb Nemzeti Színház épülete előtt készült, bent a Mester és Margaritát játszák
A színészek is lázadnak a Vučić-rezsim ellen, a a diákok pedig támogatják őket. A kép a Szerb Nemzeti Színház épülete előtt készült, bent a Mester és Margaritát játszák, a molinón az olvasható, hogy Nemzeti és nem Haladó ( a színház)
Cikk meghallgatása

Egyre erőteljesebb az egyetemisták szembeszállása Aleksandar Vučić rezsimjével, összesen már mintegy húsz-huszonöt egyetemen vannak kormányellenes megmozdulások. Újvidéken a diákok megszállták a Bölcsészeti Egyetemet, Belgrádban pedig több egyetem diákja úgy döntött, hogy minden nap 11:52 perckor kivonulnak az utcára, és 15 percre néma demonstrációval állítják meg a forgalmat. A diákok szombaton elállták a szerb főváros egyik főutcáját, a demonstráció békésen zajlott – a kormányzat még nem küldte rá a diákokra a verőlegényeit. A szerb vezetés azonban a jelek szerint fel akarja számolni az egyre inkább kibontakozó diákmozgalmat, amire leginkább az utal, hogy a belgrádi kormánypárti sajtó megvádolta a diákokat, hogy a SOA horvát titkosszolgálat által kiadott „Blokádszakácskönyvből” (Blokadni kuvar) főzik az egyetemi zárlatot.


Könyvek kedvezménnyel
A BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk.

Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!

A horvát radikális anarcho-baloldal szerepe

A belgrádi kormányzat a demonstrációk befejezésére szólítja fel az egyetemistákat, miközben a szerb rezsimhű média a diákok ellen igyekszik hangolni a közvéleményt. A Pink Televízió terjedelmes adásidőt szentel a diákok „horvát kapcsolatainak feltárására”, a Novosti napilaphoz hasonlóan egy úgynevezett horvát „ellenállási szakácskönyvvel” hozza összefüggésbe őket.

A Pink Televízió szerint az említett szakácskönyv napvilágra kerülésénél a horvát titkosszolgálat bábáskodott, a cél pedig Szerbia destabilizálása. Az országos frekvenciával rendelkező csatorna megtalálta Goran Šarić történészt, akinek az egyik tézise szerint az emberi civilizáció a Balkánon fejlődött ki.

Šarić most azt az elméletet fejtette ki a Pink „nemzeti híradójában”, hogy a szomszédos országoknak nem felel meg az „erős és stabil Szerbia”. Ez az egyik leggyakrabban előforduló tézis a szerbiai „hazafias sajtóban” és magának a szerb elnöknek az eszmerendszerében.

Ennek nyomán találta meg a belgrádi udvari média a 2009-ben Horvátországban kiadott Blokádszakácskönyvet, amelyet a szerbiai egyetemisták az említett csatorna szerint most egymás között osztogatnak. A szerb elnöki mondókát visszhangozva a Pink szerint ez kitűnő bizonyíték arra, hogy az aktivisták csoportjait azok irányítják, akik „nem akarnak jót Szerbiának”.

Az ügyben megszólították Ljuban Karant, a kémelhárító szolgálat nyugalmazott (és kissé szenilis) alezredesét, aki szerint a diákoknak nyugati hatalmi központok diktálják, hogy mit tegyenek, és csak akkor fizetnek nekik, ha az egyetemisták eleget tesznek az elvárásaiknak.

Karan szerint szégyellni való jövedelemről van szó, miközben a szerb elnök munkát kínál nekik, hogy tisztességes úton jussanak pénzhez ahelyett, hogy a saját államuk aláásásával keressék azt meg.

Blokadni kuvar, amelytől a belgrádi kormányzatnak "borsódzik a háta"

A Blokadni kuvar, amelytől a belgrádi kormányzatnak „borsódzik a háta”. Az embléma nagyban hasonlít a Slobodan Miloševićet megdöntő Otpor logójára

A Pink és a Novosti szerint a szerbiai diákság ki van téve a „Blokadni kuvar – a sikeres blokád receptje” című horvát kiadvány elektronikus terjedésének, amelyet a 2009-es nagy horvátországi diáktüntetések során használtak, és amely ugyanabban az évben jelent meg a zágrábi Anarchista Tanulmányok Központja nevet viselő horvát radikális anarcho-baloldali civil szervezet kiadásában.

A szerb kormányzat által favorizált média szerint nem elég, hogy a szerbiai diákok a vučić hemiszférában gyakran főgonoszként emlegetett horvátokkal szűrik össze a levet, hanem azok közül is a legalávalóbb anarcho-baloldali csoportokkal, amelyeknek a kiadványában az szerepel, hogy miként kell hatalomba keríteni az egyetemeket.

A könyv 200 dinárért, azaz körülbelül 700 forintnak megfelelő összegért szerezhető be Szerbiában, fülszövegében szerzőként pedig a zágrábi Bölcsészeti Kar hallgatóinak bátorsága van feltüntetve. A kiadvány – ugyancsak a fülszöveg szerint – olyan fiatalok hiteles hangját továbbítja, akik szembeszálltak a neoliberális elit politikájával és az oktatás kommercializálásával.

A könyv a 2009-ben és 2010-ben Horvátországban lezajlott heves hallgatói tiltakozások eredménye, amelyek következtében az alap- és mesterképzés első évében eltörölték a tandíjat, és ezt az eszmét terjesztik most különböző nyelveken a világban, bár szerbre nemigen kell lefordítani, a két nyelv közötti különbségek nem akadályozzák a megértést.

A „Blokádszakácskönyv” lényegében az oktatás szabadságára, illetve a mindenki számára ingyenes és hozzáférhető oktatásra való törekvés terméke volt. A hallgatók kiemelt figyelmet fordítanak a közvetlen demokratikus gyűlések (plénumok) megszervezésére, mint a leghatékonyabb formára, amitől ezúttal leginkább a szerb haladók fáznak.

Hogyan mutatják be a kiadványt?

A szerb Novosti, amelynek a főszerkesztője egy kilencvenes évekből visszamaradt csontváz, aki igazán megérdemelte volna, hogy a Slobodan Milošević-rezsim idején játszott újságírói szerepét megköszönve valamelyik hágai kispadon helyet szorítsanak neki.

A szocialistákhoz húzó Milorad Vučelić a jelenlegi szerb elnök közeli ismerőse még a miloševići időkből, amikor a szocialista és a nacionalista gondolat kéz a kézben járt, és amire mostanság egyre több jel utal, ezért nem csoda, hogy a szinte szimbiózisban élő Pink és Novosti egyszerre hozakodott elő „a horvát anarcho-liberális” veszéllyel a szerbiai felsőoktatási intézményekben.

A zágrábi diákok támogatják szerbiai kollégáikat, és azt mondják, hogy a diákok mindig is kezdeményezői voltak a társadalmi változásoknak. Kár, hogy most erőszakkal elhallgattatják őket

A zágrábi diákok támogatják szerbiai kollégáikat, és azt mondják, hogy a diákok mindig is kezdeményezői voltak a társadalmi változásoknak. Kár, hogy most erőszakkal elhallgattatják őket (Forrás: X platform)

A belgrádi Novosti a napokban arról számolt be, hogy a szerb egyetemisták körében terjed egy 2009-ben megjelent horvát elektronikus kiadvány, a „Blokádszakácskönyv – a sikeres blokád receptje”, amelyet a zágrábi Anarchista Tanulmányok Központja nevű radikális baloldali szervezet jelentett meg, és azóta is hivatkozási alap a különböző európai baloldali egyetemi mozgalmak körében.

A Novosti kevésbé ismert tényként közli, hogy a Blokádszakácskönyvet már 2011-ben bemutatta Szerbiában a Radikális Anarcho-Szindikalista Kezdeményezés (ASI). Az akkoriban Belgrádban tartott nyilvános eseményen az ASI azt javasolta, hogy a kézikönyvet használják a Filozófiai és Bölcsészettudományi Kar blokádjaihoz.

A portál azt is megjegyzi, hogy az akkori szerb vezetés, élén a jelenlegi ellenzék egyik vezetőjével, Dragan Đilasszal, ellenségesen viszonyult azokhoz a megmozdulásokhoz, amelyek radikális anarchista eszközök alkalmazásával próbálták elérni céljaikat.

A kormányközeli Novosti szerint „érdekes módon azóta Dragan Đilas politikai helyzete és szövetségesei megváltoztak, hiszen a jelenlegi ellenzék részéről – amelyhez Đilas is tartozik – ma sokkal kedvezőbb fogadtatást kapnak a hasonló egyetemi tiltakozások, amelyek mögött ugyanazok a radikális anarchista csoportok állnak, mint például az ASI.

A szerb lap ezzel a megállapításával nem csak a diákoknak húz be egyet, hanem gyalázza az ellenzéket is, amelyet egy csapásra összefüggésbe hoz az egyetemistákkal.

A Novosti az egész Európát belekeveri

A Novosti szerint a horvát Anarchista Tanulmányok Központja, amely a „szakácskönyvet” kiadta, a radikális baloldali mozgalmak ismert szereplője Európában. A központ szoros kapcsolatot ápol az olasz anarchista csoportokkal, akik szintén híresek radikális akcióikról és a közrend megzavarására irányuló tevékenységeikről.

Ez a hálózat lehetőséget teremt arra, hogy a horvát és más európai anarchista csoportok befolyást gyakoroljanak a szerb egyetemi mozgalmakra, különösen olyan érzékeny társadalmi helyzetekben, mint amilyenek a jelenlegi egyetemi blokádok.

A horvát anarchisták hírneve, különösen a „sikeres” akcióik miatt, növeli annak veszélyét, hogy a szerb egyetemeken zajló tiltakozások mögött is radikális, rendszertagadó elemek jelennek meg.

A Novosti megjegyzi, hogy ez különösen aggasztó annak fényében, hogy a diákmozgalmakat a közvélemény hajlamos legitim célokhoz kötni, miközben a háttérben radikális politikai érdekek húzódhatnak meg.

A belgrádi rezsimhű lap és hírportál szerint az, hogy a szerb politikai elit egyes részei nyílt vagy hallgatólagos támogatást nyújtanak ezeknek a radikális akcióknak, súlyos felelőtlenséget mutat.

Az egyébként az erősen a bulvársajóthoz tartozó Novosti szerint az ilyen tüntetések gyakran a társadalmi feszültségek kiélezésére és az erőszakos cselekmények előidézésére irányulnak, miközben a hallgatók érdekeit csak ürügyként használják. Az anarchista mozgalmak célja nem az oktatásügyi reform, hanem a társadalmi rend destabilizálása.

A Milorad Vučelić által irányított lap és portál ezzel a véleményével bizonyos értelemben előre megideologizálja a diákok elleni kormányzati fellépést, ami túlmutat a „haladó verőlegények” bevetésén, és akár rendőri akciókhoz is vezethet.

Erre hangol most a Pink Televízió és az említett portál, Aleksandar Vučić szerb elnök ugyanis leginkább attól fél, hogy az ellene fordult sajtó mellett a diákmozgalom is összetalálkozik a külföldi finanszírozással, ami a bukásához vezethet.

A kilencvenes években ezt közelről nézte végig Slobodan Milošević munkatársasként, akit – számos elszólásából következtetve – ma is nagyra becsül, és akire az allűrjei sok esetben emlékeztetnek.

Az olvasás folytatása

Könyvek kedvezménnyel

A BALKÁN RITMUSA

További rádiók

Meteorológia



QR Code

A cikk küldése GMail segítségével


Ehhez kattints ide

B.A. Balkanac

Balkanac

B.A. BALKANAC ÚJ KÖNYVE

Sakk

Facebook

Magyarország

Románia

Szlovákia

Szerbia

Horvátország

Bosznia-Hercegovina

7 X 7