Connect with us

Szerbia

Blokád alatt több szerbiai egyetem: Megint megismétlődik a történelem?

A Szerb Haladó Párt összehívta, összehívatta a fiatal párttagokat, akiknek arról kellett elmélkedniük, hogy milyen jó lenne, ha a külföldi egyetemek saját tanszékeket nyitnának Szerbiában, így az ottani diákoknak nem kellene külföldre menniük tanulni, mert a „tudás házhoz jön”. Ez a Vučić-féle kormányzatnak a legújabb ötlete, amivel a tanárokat egy csapással a diákok mellé állította

Avatar photo

Közzétéve:

a megjelenés dátuma:

A “véres kéznyom” lett a szimbóluma az egyetemista tiltakozásoknak (is) Szerbiában
A “véres kéznyom” lett a szimbóluma az egyetemista tiltakozásoknak (is) Szerbiában
Cikk meghallgatása

A “véres kéznyom” lett a szimbóluma az egyetemista tiltakozásoknak Szerbiában, miután a hatalom, vagyis a Szerb Haladó Párt és a holdudvarába tartozó miniszteri fotelekben ülők nyilvánosan támadták az egyetemi hallgatókat, majd a középiskolás diákokat és tanáraikat is. A szimbólum sokakat emlékeztet egy fekete ökölre, az OTPOR (Ellenállás) mozgalom jelére, amely tulajdonképpen megdöntötte Slobodan Milošević hatalmát csaknem huszonöt évvel ezelőtt. Hasonló mondatok hangzanak el a tiltakozások alatt: jöjjetek ki (izlazite napolje) és mindannyian blokádba (svi u blokade). Az egyetemi hallgatók tiltakozása emlékeztet az 1996-os, Milošević elleni tüntetésekre, de a hatalom reakciója is kísértetiesen hasonló. Akkor, 1996-ban, Milošević a tüntetőket külföldről pénzelt, maroknyi, véletlenszerűen ott sétáló elemeknek titulálta. Ma, 2024-ben a hatalom ugyanezzel a retorikával próbálja megalázni a fiatalokat és az őket támogató tanárokat, valamint az ellenzéket is.


Könyvek kedvezménnyel
A BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk.

Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!

Minden a színészekkel kezdődött

Az egyetemi hallgatókat tulajdonképpen az bosszantotta fel, hogy a generációjukat érte támadás. Miután a november 5-i újvidéki megmozduláson, a megemlékező csendes sétán incidenseket okoztak továbbra is ismeretlen és nem csak ismeretlen huligánok, a rendőrség – civilben, haladó verőlegények segítségével – teljesen ártatlan fiatalokat hurcolt börtönbe, s van, akit csak három héttel később engedtek ki.

Egyesek viszont, akik azóta is rács mögött vannak. Mindenféle indoklás nélkül.

A belgrádi Drámai Művészetek Karának hallgatói ezt követően kezdtek 15 perces megemlékezéseket tartani az újvidéki tragédia 15 áldozatának emlékére. Rájuk a Szerb Haladó Párt tagjai direktben támadtak. Ekkor szakadt el a film a többi egyetemistánál is.

A hétvégén blokád alá vették a belgrádi rektorátust, aztán pedig sorban jöttek az egyetemek: a Filológiai Kar, a Természettudományi-Matematikai Kar, majd Újvidéken a Bölcsészettudományi Kar. A hírek szerint kedden 11 óra 52 perckor, az újvidéki tragédia időpontjában, a Politikatudományok Kara hallgatói is csatlakoztak a blokádhoz, és az Építőmérnöki Kar diákjainak képviselői is gondolkodnak azon, hogy bekapcsolódnak az akcióba.

Melyek a követeléseik?

Az egyetemi hallgatók tulajdonképpen elfoglalták az épületeket. Azt üzenik, hogy az övék az egyetemek, nem a politikusoké. Amit pedig követelnek, az az újvidéki tragédiához kapcsolódik: hozzák nyilvánosságra a vasútállomás felújítására vonatkozó teljes dokumentációt, nevezzék meg a felelősöket, akik a belgrádi Drámai Művészetek Kara hallgatóira támadtak, továbbá növeljék az állami egyetemek támogatását a költségvetésből 20 százalékkal.

Követelik azt is, hogy azonnal engedjék szabadon azokat a fiatalokat, akik továbbra is előzetes letartóztatásban vannak a tüntetések óta, és vonják vissza az alaptalan feljelentéseket.

A helyzetet tovább mérgesítette, hogy pénteken, négy héttel az újvidéki tragédia után az újvidéki Jovan Jovanović Zmaj Gimnázium diákjai, tanáraik kíséretében 11 óra 52 perckor kivonultak az épület elé megemlékezni az áldozatokról. A hatalmon lévő kormánytagok, a kormányfővel, az államfővel és a parlament elnökével egyetemben felháborodtak ezen.

Azzal vádolták meg a tanárokat, hogy visszaélnek a diákokkal, kiskorúakat használnak fel politikai célokra. Az intézmény igazgatója – nyilván a saját pozícióját féltve – nyilvános levélben kért bocsánatot a kormányfőtől, és bejelentette, hogy fegyelmi eljárás indul mindenki ellen, aki az akció szervezésében részt vett.

Minderre válaszul a gimnázium elé hétfőn úgynevezett nyilvános órát szerveztek, eljöttek az egyébként nagynevű gimnázium volt diákjai, újvidékiek és mások, hogy támogatásukról biztosítsák a fiatalokat. Hatalmas tapssal várták azokat, akik végül az épületből csatlakoztak hozzájuk.

A diákok kijelentették, szó sincs politizálásról, ők most a lelkiismeretük miatt vannak ott, ahol lenniük kell.

Vučević volt a leghangosabb

Miloš Vučević szerb kormányfő volt az ügy kapcsán a leghangosabb, ugyanis állítólag fiatalabb fia ennek a gimnáziumnak a tanulója, s elmondása szerint gyermekét “kényszerítették”, hogy pénteken kimenjen a gimnázium épülete elé és “tiltakozzon”, vagyis megemlékezzen az áldozatokról.

A hétfői, szintén diákok által szervezett tiltakozást ismét átpolitizálta, s azt mondta, szerinte “kardinális hiba gyerekeket politikai megmozdulásokra vinni, mert az megosztja őket, ez pedig megengedhetetlen”.

Szerinte a diákokat olyan eseményre “rángatták ki”, amelyen politikai követelések vannak: az pedig az államfő, a kormány és Újvidék polgármesterének a leváltása.

Vučević szerint az sem normális, hogy 15 perces csendre szólítanak fel.

– Egy perces néma csend létezik. Senki sem szervez tizenöt perces csendet minden héten. Azért csinálják ezt, hogy nyomást gyakoroljanak, leállítják a forgalmat, az emberek kimennek a munkahelyükről, megbénítják az országot, csak hogy politikai változást érjenek el

– vélte Vučević, akinek a polgármesterkedése során keletkeztek a máig titkos szerződések.

Őméltósága, a bábminiszterelnök: a lemondását mindenfelé követelik a kínaikkal megkötött szerződések miatt, de Vučić nem akarja meneszteni, és biztosan jó oka van rá

Őméltósága, a bábminiszterelnök: a lemondását mindenfelé követelik a kínaikkal megkötött szerződések miatt, de Vučić nem akarja meneszteni, biztosan jó oka van rá

A miniszterelnöki célkeresztbe a gimnázium filozófiatanára, Danijela Grujić került, akit a kormányfő azzal vádolt, hogy ráparancsolt a fiára, hogy menjen ki megemlékezni.

Grujić egyébként csak a harmadik és negyedik évfolyamon tanít, Vučević kisebb fia pedig második osztályos.

Arra kérte a fiatalokat, hogy “óvakodjanak az indoktrináció minden fajtájától, legyen bátorságuk ellenállni, önállóan hozzanak döntéseket, a saját fejükkel gondolkodjanak, de legyenek nagyon óvatosak, mert nagyon nehéz időket élünk.”

Vučićot nem a fiatalok, hanem a szüleik véleménye érdekli

Boban Stojanović politológus a kormánnyal szemben álló N1 televíziónak nyilatkozva elmondta, hogy szerinte a fiatalok lázadása pozitív jel, és hisz abban, hogy ők tudnak lépéseket tenni abban az irányban, hogy Szerbia egy normális, demokratikus ország legyen.

Szerinte viszont az államfőt egyáltalán nem érdeklik a fiatalok, a fiatalok szülei viszont annál inkább. Ezért most ki kell várni, hogy mi lesz erre a válasza, ez pedig szerinte egy-két napon belül ki is derül.

Az, hogy blokád alá vették az egyetemeket a hallgatók, az államfőt a szakértők szerint egyáltalán nem érdekli. Vučić továbbra is személyes támadásként, valamint az általa vélt stabilitás elleni támadásként él meg minden megmozdulást, és az ellenzéket okolja mindenért.

Ugyanakkor a Szerb Haladó Párt összehívta, összehívatta a fiatal párttagokat, akiknek arról kellett beszélniük, hogy milyen jó lenne, ha a külföldi egyetemek saját tanszékeket nyitnának Szerbiában, így az ottani diákoknak nem kellene külföldre menniük tanulni, mert a „tudás házhoz jön”. Ez a Vučić-féle kormányzatnak a legújabb ötlete, amivel a tanárokat egy csapással a diákok mellé állította.

Amikor a surčini származású Milutin Cimeša egyetemista „magához ragadta a mikrofont”, és arról kezdett el beszélni, hogy azért lett a Szerb Haladó Párt tagja, mert látta, hogy a párt milyen sokat tesz a fiatalokért, az szerbelnök rászólt, hogy hagyja ezt az ömlengést, hanem beszéljen arról, hogy mit tart a legnagyobb problémának.

Cimeša elmondta, hogy sok fiatal megy külföldre tanulni, ezért ő úgy véli, hogy a legnagyobb egyetemeket kellene bevinni Szerbiába, ami után már most megállapítható, hogy fényes politikai jövő áll a fiatalember előtt, mert hogy „képes könnyedén rátapintani a lényegre”.

Vučić az ifjú párttag felszólalása után elmondta, hogy ő fiatalkorában nem szerette a tüntetéseket, ellentétben a most meghurcolt Goran Vesićtyel, aki akkortájt még a Demokrta Párt tagja volt, és mindig hívta, hogy tartson vele

Vučić az ifjú párttag felszólalása után elmondta, hogy ő fiatalkorában nem szerette a tüntetéseket, ellentétben a most meghurcolt Goran Vesićtyel, aki akkortájt még a Demokrata Párt tagja volt, és mindig hívta, hogy tartson vele

A hétvégi „diáktalálkozó” megszervezésének a másik célja az volt, hogy az egyre erősödő diákelégedetlenségek közepette Vučić megmutassa, hogy mennyi diák áll mögötte. Bizonyára nem sok, de a számukat fel kell szorozni a kormányzat által ellenőrzött országos televíziók műsoridejével.

Az egyre inkább terjedő újvidéki, illetve szerbiai közös diák-tanársztrájk által ismét egyértelművé vált, hogy a Szerb Haladó Párt első embere továbbra is Aleksandar Vučić, Miloš Vučević pedig nem csak bábminiszterelnök, hanem bábpártelnök is, Vučićnak pedig egyetlen célja és feladata van, mégpedig, hogy „mint minden szerbiai állampolgár igazi, részrehajlástól mentes köztársasági elnökeként”, megvédje a sajátjait. Minden(ki) más lényegtelen.

Az olvasás folytatása

Könyvek kedvezménnyel

A BALKÁN RITMUSA

További rádiók

Meteorológia



QR Code

A cikk küldése GMail segítségével


Ehhez kattints ide

B.A. Balkanac

Balkanac

B.A. BALKANAC ÚJ KÖNYVE

Sakk

Facebook

Magyarország

Románia

Szlovákia

Szerbia

Horvátország

Bosznia-Hercegovina

7 X 7