Connect with us

Magyarország

Vučić : A magyar nép és a magyar állam nagy népszerűségnek örvend Szerbiában

Sulyok Tamás Belgrádban kijelentette: itt az ideje, hogy a balkáni csatlakozás valósággá váljon. A magyar köztársasági elnök itt nyilván a 2003-as thesszaloniki nyilatkozatra utalt, amellyel az EU elkötelezte magát amellett, hogy támogatja a hat nyugat-balkáni ország csatlakozási folyamatát, ha azok teljesítik az uniós tagsághoz szükséges politikai és gazdasági feltételeket

Avatar photo

Közzétéve:

a megjelenés dátuma:

KOCCINTOTTAK RÁ: Nem csak tárgyaltak, hanem ettek is
KOCCINTOTTAK RÁ: Nem csak tárgyaltak, hanem ettek is (Forrás: szerb elnöki Instagram)
Cikk meghallgatása

Aleksandar Vučić szerb elnök azt mondta: nagyon szerencsésnek érzi magát, hogy Belgrádban vendégül láthatta Sulyok Tamás magyar köztársasági elnököt. A szerb államfő úgy fogalmazott, hogy Magyarországot nemcsak stratégiai partnerként, hanem őszinte barátként éli meg. Sulyok Tamás is mondott kedves szavakat Vučićnak, köszönetét fejezte ki például neki és a szerb népnek azért, hogy a szerbiai magyarság „helyzete stabil, és rendezett körülmények között él”.

A szerb-magyar infrastruktúra fejlesztése

A kölcsönös udvariasságnak és köszönetnyilvánításnak se vége, se hossza nem volt, és ebből kivette a részét a szerb-magyar viszony történelmi csúcsairól beszélő szerb elnök is, aki szerint ezt a csúcsot a nehéz közös múlt ellenére sikerült elérni.

A magyar és a szerb köztársasági elnök "nyilatkozatot ad"

A magyar és a szerb köztársasági elnök “nyilatkozatot ad”

Vučić négy személyt is megemlített, akinek köszönetet mondott a „mindig őszinte hozzáállásért, valamint a Szerbiához való nyílt és baráti viszonyulásért”, mindenekelőtt Orbán Viktornak, aztán Áder Jánosnak, Novák Katalinnak és természetesen a jelenlévő Sulyok Tamásnak.

– Mi Szerbiában Magyarországra nemcsak úgy tekintünk, mint politikai és stratégiai partnerre, hanem mint igaz barátra. A magyar állam és a magyar nép nagy népszerűségnek örvend Szerbiában, és a magyar népet őszinte barátnak tekintjük.

– mondta rövid nyilatkozatában a szerb elnök, aki szerint ehhez hozzájárul a csúrogi és a zsablyai látogatás is.

Magyar-szerb kereskedelmi forgalom 2023-ban

Magyarország körülbelül 1,65 milliárd dollár értékben exportált árut Szerbiába, ami az ország importjának mintegy 4,16%-át tette ki. Szerbia ugyanakkor 1,68 milliárd dollár értékben szállított Magyarországra.

Magyarország jelentős mennyiségű villamos energiát, gépipari termékeket és autóalkatrészeket exportált Szerbiába. A villamos energia, finomított kőolaj, gyógyszerkészítmények, valamint egyéb gépipari és járműipari termékek a magyar export kiemelt elemei voltak. Ezzel szemben Szerbia szigetelt kábeleket, integrált áramköröket, műanyag csöveket és egyéb ipari alkatrészeket szállított Magyarországra.

A magyar-szerb kereskedelmi kapcsolatok az elmúlt években folyamatosan erősödtek, köszönhetően az energetikai, infrastrukturális és gazdasági együttműködéseknek, amelyek tovább növelik a két ország közötti forgalom volumenét, beleértve az úgynevezett Pannon elektromos energiakorridor 2028-ra tervezett megépítését is.

A szerb elnök az újságírók kedvéért megemlítette, hogy tizenkét évvel ezelőtt a két ország közötti éves kereskedelmi forgalom 760 millió euró volt, a múlt évben viszont 3,1 milliárd, ami valóban jelentős előrelépés, hiszen 2012-ben Magyarország exportja Szerbiába nagyjából 700 millió dollár volt, míg Szerbia Magyarországra irányuló szállítása 220 millió dollár körül alakult, vagyis megállapíthatjuk, hogy Szerbia „behozta a lemaradást” a korábbi jelentős magyar többlethez képest.

A szerb elnök megjegyezte, hogy Magyarország jelenleg Szerbia negyedik legnagyobb kereskedelmi partnere, ami kiemelkedő, de lehet még jobb is.

Természetesen megemlítésre került az elmaradhatatlan európai út is, amelyen – akárhogy is vesszük – Szerbia az utóbbi időben igencsak bukdácsolt. Vučić nem így értelmezte, ezért ez egy újabb alkalom volt a köszönetnyilvánításra.

Magyarország mindent megtesz a szerb EU-tagságért

Sulyok Tamás magyar köztársasági elnök elmondta, Magyarország mindent megtesz annak érdekében, hogy Szerbia mielőbb az Európai Unió teljes jogú tagja legyen, mert – mint rámutatott – szerinte a Balkánon nem érhető el hosszú távú stabilitás európai integráció nélkül.

– Itt az ideje, hogy húsz év után végre valóra váljon az az ígéret, amelyet az Európai Unió tett a Nyugat-Balkánnak

– mondta Sulyok, nyilván a 2003-as thesszaloniki csúcsra utalva, amellyel az EU elkötelezte magát amellett, hogy támogatja a hat nyugat-balkáni ország csatlakozási folyamatát, ha teljesítik az uniós tagsághoz szükséges politikai és gazdasági feltételeket.

A magyar köztársasági elnök Magyarország és Szerbia egymásra utaltságáról beszélt, amikor kijelentette, hogy Szerbia nélkül Magyarországon nincs energiastabilitás, és fordítva. Miután Szerbia a gázszállítás terén tranzitpartnernek számít, ez lehetővé teszi a magyar gázimport növelését.

A magyar államfő megemlítette az Algyő és Újvidék között tervezett új kőolajvezetékben rejlő lehetőségeket is, amelynek a tervét a szerbek az év végéig elkészítik.

Számukra ez azért fontos, hogy ne Horvátországon keresztül jussanak (orosz) kőolajhoz, hanem közvetlenül a Barátság kőolajvezetéken keresztül, feltéve, ha azt az ukránok nem zárják el, vagy nem robbantják fel.

– Kiváló együttműködésünk van a Belgrád-Budapest közötti vasút építésében is. Hálás vagyok, hogy Ön Szerbiában jövőre befejezi a munkát, és reméljük, hogy a következő években Magyarországon is biztosítjuk majd, hogy beinduljon a vasúti forgalom Budapestig.

– mondta a magyar köztársasági elnök. A jelek szerint a szerb államfő azonban addig nem kíván várni, ugyanis annak a reményének adott hangot, hogy az Újvidék és Szabadka közötti szakasz átadásának előestéjén magyar-szerb-macedón-görög négyoldalú nyilatkozatot írnak alá a Budapest és a görögországi Pátra közötti 1683 km hosszú vasút megvalósításáról.

A szerb elnök ugyanakkor arról beszélt, hogy már megállapodtak a magyarokkal, hogy a BuBe-vasút két végpontján, tehát Budapesten és Belgrádban lesz az útlevél- és vámvizsgálat, így az út a két főváros között valóban két óra és negyven perc lesz. Hozzátette, hogy hasonló módon állapodtak meg a Szabadka és Szeged, valamint a Szabadka és Baja közötti vasúton történő vámvizsgálat ügyében is.

Ami a közúti forgalmat illeti, „mega projekt” indul Horgoson és Röszkén, hogy az emberek minél kevesebbet várjanak a két ország közötti határon, amihez magyar oldalon kétszáz vámost vesznek fel.

A szerb elnök a vajdasági magyarság helyzetéről szólva megköszönte Pásztor Bálintnak a tanácskozáson való részvételét, miután a Vajdasági Magyar Szövetség különös szerepet játszik a két ország közötti kapcsolatokban.

Aleksandar Vučić kijelentette, hogy a Vajdasági Magyar Szövetség Szerbia számára a barátság és testvériség hídját jelenti Magyarországgal, és folytatni kívánják a kölcsönös tisztelet, a baráti és testvéri kapcsolatok politikáját.

Annak a meggyőződésének adott hangot, hogy szerinte „soha többé nem fordul elő olyan eset, hogy valakit figyelmeztetnie kell a magyar nyelvű táblák kihelyezésére”, úgy ítélte meg ugyanis, hogy ez az egész Szerbia és a szerb nép érdeke.

Sulyok Tamás szerint a vajdasági magyarok évek óta Szerbiában a közösség megbecsült tagjai egyénileg, és szerzett jogaik sem csorbultak, miközben magyar részről is igyekeznek megadni minden jogot és lehetőséget a magyarországi szerbeknek.

A megbékélési folyamatról szólva Sulyok azt mondta, hogy az nem jöhetett volna létre a kölcsönös belátás és megbocsátás képessége nélkül, és ezért nagy megtiszteltetés számára, hogy Csúrogra és Zsablyára is ellátogatnak, hogy közösen hajtsanak fejet a II. világháború során ártatlanul kivégzett magyarok és ártatlanul kivégzett szerbek emlékműve előtt.

Facebook hozzászólások (kapcsold ki a sötét módot!)

Meteorológia



QR Code

A cikk küldése GMail segítségével


Ehhez kattints ide

Facebook

B.A. Balkanac

Balkanac

Magyarország

Románia

Szlovákia

7 X 7