Bosznia
Magyarország nem támogatja, hogy az EU megszankcionálja Dodikot, mert az „nem demokratikus” lépés
Szijjártó – aki boszniai szerb értelmezés szerint a Fidesz képviseletében szólalt fel – beszédében köszönetet mondott Milorad Dodiknak a baráti kapcsolatok fejlesztéséért, és hangsúlyozta, hogy ezekben az időkben, amikor a térségre folyamatos külső nyomás és fenyegetés nehezedik, elengedhetetlen a „hazafias és erős” vezetők összefogása

A magyar külügyminiszter Banja Lukában egyértelműen kifejezte Magyarország álláspontját, miszerint Budapest nem támogatja, hogy az Európai Unió megszankcionálja a boszniai Szerb Köztársaságot vagy az ottani szerb entitás bármely vezetőjét, mivel ez „ellentétes lenne a demokratikus elvekkel és a választók által kifejezett népakarattal”. Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy a szankciók alkalmazása semmilyen módon nem tisztelné a boszniai szerb választókat és az államot, hiszen a polgárok demokratikus választás útján döntöttek vezetőik személyéről. Ha a szerb beszámolók jól idézték Szijjártó Pétert, akkor a külgazdasági és külügyminiszter ezzel a kijelentésével túllépett a Daytoni Szerződésen, amely nem államként, hanem Bosznián belüli entitásként határozta meg a szerb közösséget. Szijjártó nemcsak azért utazott Banja Lukába, hogy találkozzon Milorad Dodikkal, hanem hogy részt vegyen Dodik pártjának, a Független Szociáldemokraták Szövetségének (SNSD) kampányzáró nagygyűlésén, amelyet a vasárnapi helyhatósági választások előtt tartottak meg.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
Szijjártó és a népakarat
Milorad Dodik, a boszniai Szerb Köztársaság elnöke és Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter Banja Lukában tartott találkozóján erőteljesen hangsúlyozták a két ország, Magyarország és a boszniai Szerb Köztársaság közötti baráti kapcsolatok fontosságát, és a kölcsönös támogatás szükségességét.
A magyar külügyminiszter ezzel kapcsolatban utasította vissza bármelyik boszniai szerb politikus megszankcionálását az Európai Unió részéről.
– Ez az intézkedés megkérdőjelezné a népakaratot, ami rendkívül veszélyes lenne, és senki sem szeretne visszatérni olyan időkbe, amikor a demokrácia sérült, és a politikai döntéseket nem a népakarat határozta meg
– mondta Szijjártó a Dodikkal folytatott találkozót követően.
Erre reagálva a boszniai szerb elnök kiemelte, hogy Szijjártó Péter a boszniai Szerb Köztársaság nagy barátja, és a kétoldalú találkozón magas szintű megértést, együttműködést és támogatást tapasztalt Magyarország részéről.
Dodik hangsúlyozta, hogy a boszniai Szerb Köztársaság elkötelezett az Európai Unióhoz való csatlakozás iránt, de az európai integráció nem valósulhat meg Bosznia-Hercegovina alkotmányos rendjének megsértése árán. Dodik élesen bírálta azokat a projekteket, amelyek szerinte alkotmányellenesen próbálták előmozdítani az európai uniós csatlakozást.
– Az alkotmányos rendet többé nem lehet megsérteni
– jelentette ki Dodik, aki hozzátette, hogy az európai uniós út csak akkor folytatható, ha teljes mértékben tiszteletben tartják az alkotmányos kereteket, amelyek meghatározzák Bosznia-Hercegovina szerkezetét.

Kapcsolódó cikk
ABSZOLUTIZMUS: Dodik mindenütt győzni akar az októberi boszniai helyhatósági választásokon
A találkozón a magyar mezőgazdasági támogatási program kiterjesztéséről is szó esett, amelyet a bosznia-hercegovinai Föderáció – tehát a másik entitás – területén található önkormányzatokra is alkalmazni szeretnének.
Dodik elmondta, hogy a program kibővítése pályázati rendszer által valósul meg, és kiemelte, hogy Magyarország részéről folyamatos a támogatás, amely a mezőgazdasági ágazat fejlesztésében is megnyilvánul.
Dodik elismerően nyilatkozott a magyar kormány szerepéről, mondván, hogy Magyarország nem követel feltétlen engedelmességet, hanem partneri kapcsolatot keres a boszniai Szerb Köztársasággal.
– Ez az egyetlen út, amin haladhatunk Európa felé
– fogalmazott Dodik, és hozzátette, hogy amennyiben az EU ezt a partnerségi modellt elfogadja, akkor a régió országai sokkal gyorsabban elérhetik céljaikat.
Dodik kijelentette, hogy a magyar támogatás különösen fontos a boszniai Szerb Köztársaság számára, különösen most, amikor sok más európai politikus alábecsüli a régiót. Szerinte Magyarország az egyetlen, amely valódi partnerséget kínál, és nem próbálja meg ráerőltetni saját elképzeléseit és politikai megoldásait a helyi közösségre.
– Fontos, hogy emlékezzünk arra, hogy nehéz időkben Magyarország és annak kormánya volt az, aki valódi partnert jelentett a boszniai Szerb Köztársaság számára
– hangsúlyozta Dodik, aki ezzel lényegében megismételte minden korábbi álláspontját, legalábbis azokat, amelyeket a nyilvánossággal szokott megosztani.
Patriótákat Európának!
A találkozót követően került sor a Független Szociáldemokraták Szövetségének kampányzáró közgyűlésére, amelyen a helyi szerb vezetőkön kívül több ország politikai képviselői is részt vettek, köztük szerbiai, magyarországi, montenegrói és észak-macedóniai szerb politikusok is, nyilván az összes beszédből nem érdemes idézni, mert azok mind egy kaptafára íródtak a Dodik-féle vezetés és az általa irányított párt nagyszerűségét hangsúlyozva.

Előre tudják, hogy győznek! Milorad Dodik és Szijjártó Péter (Forrás: Facebook, Szijjártó Péter)
Szijjártó – aki a Fidesz képviseletében szólalt fel – beszédében köszönetet mondott Milorad Dodiknak a baráti kapcsolatok fejlesztéséért, és hangsúlyozta, hogy ezekben az időkben, amikor a térségre folyamatos külső nyomás és fenyegetés nehezedik, elengedhetetlen a hazafias és erős vezetők összefogása.
– Akik ezt a nyomást kifejtik ránk, nem tisztelnek minket, rosszat akarnak nekünk, bele akarnak avatkozni belső ügyeinkbe, és megkérdőjelezik nemzeteink alkalmasságát arra, hogy saját magunk dönthessünk a saját jövőnkről
– hangsúlyozta a magyar külgazdasági és külügyminiszter, aki ugyan konkrét neveket nem mondott, de mégis leleplezte a tetteseket a „bújtatott alany” használatával.
– Ismerjük az eszközeiket: fenyegetnek, szankciókat vezetnek be, pénzügyi támogatást adnak ellenfeleinknek. Fontos, hogy ennek a nyomásnak, a fenyegetéseknek ellenálljunk. Fontos, hogy kiálljunk a saját érdekeink mellett, mert ha ezt nem tesszük, más biztosan nem fogja megtenni helyettünk
– folytatta Szijjártó, aki úgy vélekedett, hogy ma, a veszélyek korában különösen nagy szükség van az olyan erős, patrióta vezetőkre, mint Milorad Dodik, aki mindig bátran kiáll a boszniai szerbek érdekeiért.
– Milorad Dodiknak köszönhető az is, hogy létrejött a barátság és a stratégiai együttműködés Magyarország és a boszniai Szerb Köztársaság között
– húzta alá Szijjártó, aki kifejtette, hogy ennek keretében indították el a boszniai szerb mezőgazdasági vállalkozók támogatására szolgáló programot, akik ezáltal 40 millió eurónyi fejlesztést hajtottak végre.
– Dodik elnök úr kérésére ezt a programot folytatjuk, és a jövőben is együttműködünk minden olyan ügyben, ami segítséget ad a boszniai Szerb Köztársaság fejlődéséhez, stabilitásához, nyugalmához
– mondta a magyar tárcavezető, aki leszögezte, hogy a magyarok a jövőben is kiállnak a boszniai szerbek, illetve a jelenlegi boszniai szerb vezetés mellett.
– Jár önöknek a tisztelet, kiállunk amellett, hogy ne fenyegessék önöket, és ne kérdőjelezhessék meg az önök jogát arra, hogy döntést hozzanak a saját jövőjükről
– mondta Szijjártó, aki sok sikert kívánt Dodikéknak, hogy „legyenek továbbra is erősek, álljanak ki magukért, hogy a boszniai Szerb Köztársaság továbbra is stabil, fejlődő pályán maradhasson!”
Vučić helyett Vučević
Megjegyzendő, hogy a Független Szociáldemokraták Szövetségének kampányzáró közgyűlésére Aleksandar Vučić szerb elnök nem ment el, maga helyett Miloš Vučevićet küldte el, elvégre ő a Szerb Haladó Párt elnöke és Szerbia miniszterelnöke, ha csak névlegesen is.
Ennek megfelelően Vučević is felszólalt a kampányzáró gyűlésen. Kiemelte, hogy Szerbia a daytoni békeszerződés végrehajtásának és a boszniai Szerb Köztársaság fennmaradásának garantálója, és hangsúlyozta, hogy Szerbiának szüksége van egy politikailag stabil Szerb Köztársaságra.
A sok közhely közepette előjött az is, hogy az RS felelősségteljes politikát folytat Milorad Dodik elnök vezetésével, ami fontos Szerbia számára, mert amikor Szerbia kihívásokkal teli, kényes időket élt át, nem maradt egyedül, mindig támogatást kapott a Szerb Köztársaságtól és Dodiktól, de konkrét eset megemlítésére nem került sor.
Vučević emlékeztetett az Összszerb Nemzetgyűlés (össznépi szábor) által elfogadott deklarációra, amely a szerb nép számára a Drina folyó mindkét partján biztosítja a megmaradást és fejlődést, valamint a Szerb Köztársaság és Szerbia közös megerősödését.
Hangsúlyozta, hogy a szerb nemzet megőrzése a legfontosabb cél, és a száboron elfogadott dokumentum egyértelműen megfogalmazza ennek a közös célnak a megvalósítását az egység és a stabilitás jegyében.
– Ez nemcsak egy papírdarab, hanem egy fontos dokumentum, amelyben először kerül meghatározásra, hogy erősítjük a boszniai Szerb Köztársaságot és Szerbiát, hogy politikailag harcolunk Koszovóért és Metohijáért, és hogy megőrizzük a szerb nyelvet és ábécét, valamint a szerb kultúrát és a szerb vallást
– jelentette ki Vučević, aki nemcsak Dodikot és pártját magasztalta, hanem kihasználta az alkalmat, hogy a boszniai szerbekhez is szóljon, ezért felhívta a figyelmet arra, hogy Szerbia és a Szerb Köztársaság együtt emlékezik meg a szerb nép történelmének legfontosabb dátumairól, legyen szó győzelmekről vagy szenvedésekről, ami már minden kétséget kizáróan az együvé tartozás szimbóluma.
A szerbiai miniszterelnök az elmondottakkal ismételten felvázolta a szerb világ körvonalait, amelynek megvalósítása egyelőre „radar alatt” folyik, de a sok ismételgetés által előbb vagy utóbb beleivódik a köztudatba. Ebből a szempontból Szijjártó nem illik a képbe, de amennyit jár Banja Lukába és Belgrádba, tiszteletbeli szerbnek biztosan beveszik, legalábbis a pályának azon a térfelén, amelyen Vučevićék és Dodikék fociznak.

- Szerbia5 nap telt el azóta
Ha nem hangágyú, akkor mi? A saját népére!?
- Szerbia6 nap telt el azóta
Autó hajtott a tüntetők közé Belgrádban, három sérült
- Szerbia6 nap telt el azóta
Vučić: Budapest esetében ugyanaz a kézjegy & a hangágyú
- Szerbia2 nap telt el azóta
Terrorizmus miatt feljelentették a szerb elnököt és a Szerb Haladó Pártot