Horvátország
Addig jó, amíg nem lőnek – folytatódott a szerb-horvát nótaháború
Mondjuk, nem mindegy, hogy az emberfia Kijevben vagy Varsóban adja-e elő az Erikát vagy a Horst-Wessel-Lied-et, s ugyancsak nem mindegy, ha a csetnikeket, illetve az usztasákat dicsőítő nótákat az országhatár téves oldalán dúdolgatja bárki is
A Belgrád-Zágráb vonalon dúló nótaháború újabb fejezeteként a szerb lapok felmelegítették a múlt heti hírt, amely szerint a “Jandrino jato” nevű dalárda két tagját a zadari kihágási bíróság pénzbírságra ítélte a közrend és a nyugalom elleni vétségekről szóló törvény megsértése miatt. Akárcsak a dalos kedvű Berić ügyvéd esetében, a közösségi hálózatokon elérhető nótázgatás szolgált bizonyítékul, amivel dicsőítik az úgynevezett Szerb Krajina Köztársaságot, annak fegyveres erőit, de a második világháborúból származó csetnik mozgalom tagjait is.
Túlzott szigor, szándékos vegzálás, vagy valami harmadik?
A balkáni ügyekben tájékozatlan szemlélő első pillantásra könnyen a szerb álláspontot érezheti igazolhatónak. – Az ég szerelmére, az emberek énekeltek, mit kell ennek ilyen nagy feneket keríteni, pláne bíróság elé citálni őket, megbüntetni, börtönbe vetni?
Ha eltekintünk attól, hogy Európában bárhol nagy verést lehet kapni a kocsmában, ha az ember felönt a garatra, és kiengedi a hangját, akárcsak máshol, a Balkánon sem mindegy, mit és hol énekel az ember.
Mondjuk, nem mindegy, hogy az emberfia Kijevben vagy Varsóban adja-e elő az Erikát vagy a Horst-Wessel-Lied-et, s ugyancsak nem mindegy, ha a csetnikeket, illetve az usztasákat dicsőítő nótákat az országhatár téves oldalán dúdolgatja bárki is.
A zárai kihágási bíróság az ítélet indoklásában kifejtette, hogy „az ilyen tartalmú dalok (Krajina, csetnikek, stb.) nyugtalanságot okoznak a emberek körében, különösen a korábban háborús pusztításnak és szenvedésnek közvetlenül kitett állampolgárok között, és ez a viselkedés zavarja a Horvát Köztársaság horvát és szerb nemzetiségű állampolgárainak együttélését”.
A bíróság nem tért ki arra, ami különben mindenki számára világos, hogy lényegében preventív intézkedésről van szó, ha ugyanis különösen jól sikerül a visszacsatolás (feedback), nem elképzelhetetlen, hogy némely idegesebb, PTSP-ben (poszttraumás stressz zavarban) szenvedő hadastyán beleenged néhány tárat a nótás kedvű társaságba.
A szerbiai Veritas dokumentációs-informatív központ nevű civil szervezet, amelynek élén a „Szerb Krajina” kormányának egykori minisztere, Savo Štrbac áll, felhívta a figyelmet arra, hogy 2017 és 2024 között 14 embert ítéltek el hasonló vádak alapján, közöttük Mile Deliját, az egyik legismertebb krajinai énekest.
Belpolitikai kitekintő
Miután visszatértek a vakációról, a horvát politikusok megkezdték a szokásos kora őszi mozgolódást. A legérdekesebb a kisebb kormánypártnak számító Hazafias Mozgalomban (Domovinski pokret, DP) kirobbanni készülő pártszakadás, amelyre a hónap végén megtartandó tisztújító gyűlésen kerülhet sor.
Klasszikus párton belüli hatalmi harcról van szó, amelynek során a párt/mozgalom ellenőrzéséért Ivan Penava mostani elnök és a DP szürke eminenciása, Mario Radić száll ringbe.
Megfigyelők szerint az összecsapásnak egyértelműen csak egy győztese van, a nevető harmadik szerepében csendesen élvezkedő Andrej Plenković miniszterelnök.
Nem kétséges, hogy a kormányfő kitudja használni a kínálkozó helyzetet, és az sem elképzelhetetlen, hogy teljes mértékben meg tud szabadulni a hazafiaktól, mint koalíciós partnertől.
Jelenleg úgy Penava, mint Radić biztos győzelmet jelentett be a vukovári tisztújító ülésen, az újságokat, illetve ezek olvasóit pedig különféle botrányokkal szórakoztatják.
Miután a DP eléggé TÉESZ-jellegű tömörülés, a sztorik is térdmagasságban járnak.
Így belengették, hogy Mario Radić a jugoszláv néphadsereg kiugrott altisztje volt, Radić öccse ezzel szemben megvádolta Stipo Mlinarić Ćipet, a Hazafias Mozgalom vukovári tagját és egyik legagilisabb képviselőjét, hogy pénzeket nyúlt le a vezetése alatt álló civil szervezetben.
Akkor Ćipe felmordult, hogy mit izélnek ezek a zágrábiak, mikor keresztet sem tudnak vetni, mire a szélsőjobbon élősködő Velimir Bujanec „újságíró” megjelentetett egy régebbi Facebook-videót, amelyen ugyanez a Ćipe látható, ahogy a keresztvetéssel küszködik, azaz itt is a bagoly mondja a verébnek örökzöld esete forog fenn.
Mindenesetre mindenki megegyezik abban, hogy a Hazafias Mozgalmon belül folyó küzdelem nem jelent semmilyen veszélyt a kormány parlamenti többségére nézve, de ugyanakkor az is világos, hogy (egyelőre) senki sem ambicionálja az előrehozott választásokat.
Az egyedüli veszély a kormánypártra nézve az lehet, hogy Penava, a DP-cirkusz valószínűsíthető vesztese, bosszúból ismét Zoran Milanovićot segíti az elnöki székbe.
Zoki Bond kóstolgatása a kormánypárt részéről máris megkezdődött, mivel előbb Ivan Anušić védelmi miniszter, majd Andrej Plenković miniszterelnök is túlzottnak találták a légierő helikoptereinek használatát Milanović részéről.
- Szerbia5 nap telt el azóta
Vučić leteremtette a szabadkai polgármestert, mert nem hívta meg Pásztor Bálintot a fogadására 🚂✨
- Bosznia4 nap telt el azóta
Villámár, áradás, özönvíz, Boszniában több helyütt is apokaliptikus helyzet alakult ki
- Szerbia3 nap telt el azóta
A vajdasági magyar fiatalok elhagynák Szerbiát a sorkatonai szolgálat miatt?
- B A Balkanac5 nap telt el azóta
Kelta Odüsszeia meg Mi magunk + pia a köcsögben (útirajz fecni)