Connect with us

Horvátország

Szerb árnyszínház William Burns tiszteletére, magasan a Jolly Roger

Különösen szokatlan, hogy a világ legerősebb hírszerző szolgálatának igazgatója a világpolitika szempontjából látszólag jelentéktelen országokban bóklászik, de az még furcsább, hogy egy ilyen személyt nem fogad az egyik felkeresett kis ország ura, vagy ha fogad is, akkor is mélységesen hallgat róla, miközben a figyelem elterelése érdelében mindenféle botrányos hírekkel szórakoztatja a nagyérdeműt, például olyasmivel, hogy az ellenzéki médiabirodalom tulajdonosa az életére tör: ez az elnöki stratégia már a közröhej szintjét súrolja

Avatar photo

Közzétéve:

a megjelenés dátuma:

A mesterséges intelligencia így képzelte el a horvát kém letartóztatását. Az MI-nek most könnyű dolga volt, mert nem kellett a tényekhez ragaszkodnia
A mesterséges intelligencia így képzelte el a horvát kém letartóztatását. Az MI-nek most könnyű dolga volt, mert nem kellett a tényekhez ragaszkodnia
Cikk meghallgatása

Bár sem a CIA, sem egyéb hasonszőrű nemzeti szolgálatok nem kötötték az orrunkra, hogy William Burnsnek, az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség igazgatójának mi volt a célja balkáni mini turnéjával, a BALK véneinek tanácsa eléggé kompetensnek érzi magát ahhoz, hogy véleményt formáljon az eseményről. Apropó adódott bőven, a Balkánon túl Ukrajna, Közel-Kelet, stb. Az amerikaiak ugyan nem nézik jó szemmel, hogy a szerbek együttműködnek az orosz titkosszolgálattal, de a bunkósbot után valószínűleg előkerült a sárgarépa is, különösen, amikor a Szerbiából Ukrajnába és Izraelbe irányuló lőszerszállításról esett szó.

Viselkedjetek, gyerekek!

A Szarajevó-Pristina-Belgrád balkáni Bermuda-háromszögben turnézó Bill Burns Boszniában jeges pillantásokat vetett mindenkire. Dodikra az elszakadás állhatatos emlegetése miatt – Miloradunk érdekes módon pillanatok alatt megszelídült, és valami olyasmit mondott, hogy mindezt nem is gondolta komolyan.

A CIA igazgató a muzulmánokon az iszlamisták mozgolódását kérte számon, a horvátokra meg a Boszniába irányuló horvát gázvezeték körüli játszadozások miatt pirított rá.

Pristinában valószínűleg olyasmit magyarázott a vigyázzállásban álló albán vezetésnek, hogy nem kétséges, az USA továbbra is kiterjeszti védőszárnyát az egykori jugoszláv/szerb tartományra, de Washington türelme véges, a kekeckedést tessék mérsékelni.

William Burns pristinai látogatása során találkozott Albin Kurti miniszterelnökkel, Vjosa Osmani elnökkel és a Koszovói Hírszerző Ügynökség igazgatójával. A koszovói kormány azt állította, hogy ez “történelmi látogatás volt”.

Albin Kurti koszovói miniszterelnök és William Burns adózott a művészetnek is, csak nem a zeneművészetnek, hanem a képzőművészetnek is.  Ez a kép minden tudósításnál többet kifejez a lét szereplő közötti viszonyról: W.B egyik kezét a zsebében tartva kezel le A.K.-val, aki előre dőlve nyújtja a kezét.

Albin Kurti koszovói miniszterelnök és William Burns adózott a művészetnek is, csak nem a zeneművészetnek, hanem a képzőművészetnek is. Ez a kép minden tudósításnál többet kifejez a lét szereplő közötti viszonyról: W.B egyik kezét a zsebében tartva kezel le A.K.-val, aki előre dőlve nyújtja a kezét. (Forrás: X platform, Albin Kurti)

Az ugyanakkor különösen szokatlan, hogy a világ legerősebb hírszerző szolgálatának igazgatója a világpolitika szempontjából látszólag jelentéktelen országokban bóklászik, de az még furcsább, hogy egy ilyen személyt nem fogad az egyik felkeresett kis ország ura, vagy ha fogad is, akkor is mélységesen hallgat róla, miközben a figyelem elterelése érdekében ingyen cirkuszi mutatványokkal és mindenféle botrányos hírekkel szórakoztatja a nagyérdeműt, például olyasmivel, hogy az ellenzéki médiabirodalom tulajdonosa az életére tör, ami már a közröhej szintjét súrolja.

A szerb elnök jókora késéssel, szombaton Belgrádban végül kijelentette, hogy “nagyon hasznos és jó” beszélgetést folytatott William Burnsszel, az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) igazgatójával. Burns a hét elején Szerbiába látogatott, Vučić pedig “nevetségesnek” nevezte azokat a megjegyzéseket, amelyek szerint a vezető amerikai tisztségviselő szerbiai látogatását titokban tartották.

Hogy Machiavelli szerbiai leszármazottjánál egészen pontosan miről volt szó, azt csak néhányan tudják, de valószínűsíthető a következő:

  • 1. Óvatosan a „szerb világ” körüli sz*rkeveréssel, különösen Montenegróban. Ez ugyanis, akármennyire is mütyürnyi, de NATO-ország, ergo el a kezekkel tőle.
  • 2. A Nyugattal, Kínával és Oroszországgal való párhuzamos kacérkodás nem egy végtelenségig fenntartható folyamat. Előbb-utóbb színt kell vallani, és vállalni kell az ezzel járó következményeket. Ide sorolható a BIA (Bezbednosno-informativna agencija, Biztonsági Információs Ügynökség) és az orosz szolgálatok közötti kordiális együttműködés, ami miatt ennek igazgatója, Aleksandar Vulin 2023-ban amerikai szankciók alá került, és lemondott, hogy később alelnökként bekússzon a kormányba. Ezt az együttműködést a CIA természetesen nem nézi jó szemmel, és ezzel kapcsolatban Burnsnek volt nyilván egy-két keresetlen szava Farkasovics Sándorhoz (Aleksandar Vučić), különösen, ami a lehetséges kellemetlen következményeket illeti.
  • 3. Valószínűleg a bunkósbot után előkerült a sárgarépa is, különösen, amikor a Szerbiából Ukrajnába és Izraelbe irányuló lőszerszállítás került szóba.

Magasan leng a Jolly Roger

Ahogy ez már olyankor szokásos, amikor Vučićnak valamilyen belpolitikai problémája van, most is előkerült a bunraku-színház. A főszerepben a hagyományos gonosz, a horvátok, illetve a csetnikmozgalom, mint a szerb hazafiak véd- és dacszövetsége.

Mint ezt a BALK már szíves volt lehozni, Vučkó előbb fogadta a Horvátországban lecsukott szerb ügyvédet, és nemes egyszerűséggel megállapította, hogy az úr csak azért kapott 15 napot a kihágási bírótól, mert szerb volt. Ugyanakkor megígérte a házaspárnak, hogy legközelebb együtt látogatják meg Baja Mali Knindža “hangversenyét”.

Az incidensre akkor került sor, amikor az ügyvéd úr kocsijában a nevezett előadóművész nótáit bömböltette a határátkelőhelyen. Hogy ez miért idegesítette fel a horvát belügyet és igazságszolgáltatást, azt legegyszerűbben úgy tudnám szemléltetni, mintha valaki a magyar-román határon Szálasit éltető mulatósokkal szórakoztatná a román határrendőrséget.

A teljes performanszhoz még csak a csetnikmozgalom halálfejes-lábszárcsontos fekete lobogójának kitűzése hiányzott, de sebaj, ezt majd pótolják a koncerten. Ha már témánál tartunk, a knindzsa a knini „Szerb Krajina Köztársaság” különleges erőinek a beceneve, amelynek a tagjait, ki tudja miért, a horvátok háborús bűnösökként tartják számon.

Nemanja Berić a valamikor Knini Krajina "fővárosának" határában

Nemanja Berić a valamikor Knini Krajina “fővárosának” határában (Forrás: Screenshot)

Az is elképzelhető, hogy Nemanja Berić horvátországi kalandja előre kitervelt provokáció volt, egyrészt a horvátok bosszantására, másrészt a sorok szorosabbra zárására Szerbiában, amit a néha pityergős kedvű szerb nótafa eljátszott, és ezzel saját bevallása szerint apró szolgálatot tett a hazának.

Mit mondanak a horvátok?

A horvát kém lefülelésére közvetlenül Burns távozása után került sor, akárcsak Severina Vučković horvát énekesnő határon történő vegzálására, aminek cunamiszerű sajtóvisszhangja volt mindkét országban.

A horvát külügy hivatalosan még semmit sem tud a kémbotrányról, a horvát média pedig biztonsági szakértőket szerepeltetett, mint például Ante Letica nyugalmazott tengernagyot, a horvát katonai hírszerzés egykori főnökét.

Letica a Jutarnji listnek nyilatkozott. A tengernagy elöljáróban elmondta, hogy nem rendelkezik semmilyen kézzelfogható értesüléssel sem arról, hogy voltaképpen kiről/miről van szó.

Véleménye szerint az időzítés a legbeszédesebb, mert erre azután került sor, hogy a CIA igazgatója Szerbiába látogatott, illetve távozott onnan.

Letica arra mutatott rá, hogy az a tény, hogy Szerbia Burns távozása után azonnal letartóztatott egy állítólagos horvát kémet, kísérlet arra, hogy Szerbia erőt mutasson, úgy kifelé, mint befelé.

A nyugalmazott horvát katonai kémfőnök szerint a külföldi titkosszolgálatok tevékenysége elleni küzdelemben az az utolsó lépés, ha egy ország a saját területén letartóztat egy kémet, amihez csak akkor szokás folyamodni, ha mást nem lehet tenni, vagy ha üzenetet akarnak küldeni egy másik országnak.

A tengernagy szerint ez a mostani eset elsősorban olyan kísérletnek tekinthető, amelynek célja, hogy elterelje a figyelmet a Vučić számára kellemetlen belpolitikai helyzetről.

Az olvasás folytatása


Meteorológia



QR Code

A cikk küldése GMail segítségével


Ehhez kattints ide

Facebook

B.A. Balkanac

Balkanac

Magyarország

Románia

Szlovákia

Cukorkabolt

7 X 7

×

Kövess minket a Facebookon!