Szerbia
Piás és drogos biciklisek vannak Szerbiában is, elvben büntetik őket
A szerbiai Leskovacban egy 51 éves férfit tiltottak ki a forgalomból, mert 4,93 ezrelékes alkoholszinttel biciklizett, ami már nem csak a közlekedéssel, hanem önmagával az élettel is összeegyeztethetetlen állapot. Ehhez egy 85 kg súlyú embernek körülbelül tizenöt sört vagy majdnem egy liter pálinkát kell meginnia
Június 25-én, a szerbiai Leskovacban egy 51 éves férfit tiltottak ki a forgalomból, mert 4,93 ezrelékes alkoholszinttel biciklizett, ami már nem csak a közlekedéssel, hanem önmagával az élettel is összeegyeztethetetlen állapot. Ehhez egy 85 kg súlyú embernek körülbelül tizenöt sört vagy majdnem egy liter pálinkát kell meginnia. Egy másik esetben egy kerékpáros – szintén Leskovacban – kokain, marihuána és amfetamin hatása alatt ült biciklire.
A bicikli is jármű
A szerbiai jog abból indul ki, hogy a vasparipa is jármű, ezért a kerékpárosokra is ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint bármely más járművezetőre, így a kerékpáros sem lehet alkohol vagy pszichoaktív anyag hatása alatt.
Ez egyúttal azt is jelenti, hogy a kerékpárosoknak ismerniük kell a közlekedési szabályokat, és a járművüknek technikailag megfelelő állapotban kell lennie, beleértve a világítás meglétét is.
A szerb jogszabályok szerint az “ittas állapotban történő vezetés”, ami több mint két ezrelékes alkoholszintet jelent, akár 30-60 napos börtönbüntetéssel és 120-140 ezer dináros pénzbírsággal (közel félmillió forint) büntethető, de nézzük mit kell teljesíteni ahhoz, hogy egy jó kis szerb büntetést beszerezzünk!
Alkoholos befolyásoltság
Az alkoholos befolyásoltság alatt biciklizőket Szerbiában pénzbírsággal sújtják, súlyosabb esetekben több hónapos börtön is várhat rájuk:
- 0,20 mg/ml és 0,50 mg/ml között: a biciklistákat, akik ilyen mértékben vannak alkohol hatása alatt, általában pénzbírságot kapnak. Ez 20.000 és 40.000 dinár között mozog (kb. 70-150 ezer forintnak megfelelő összeg).
- 0,50 mg/ml és 1,20 mg/ml között: ebben a tartományban a pénzbírság összege növekszik, és elérheti a 60.000 dinárt is, ami körülbelül 175 ezer forintot jelent.
- 1,20 mg/ml és 2,00 mg/ml között: ilyen mértékű alkoholos befolyásoltság esetén már komolyabb szankciók lépnek életbe, beleértve a minimum 15 napos börtönbüntetést és a 100.000 és 120.000 dinár (350-400 ezer forint) közötti pénzbírságot.
- Több mint 2,00 mg/ml: Ez már súlyos alkoholos befolyásoltságnak minősül, amiért 30-tól 60 napig terjedő börtönbüntetés és 120.000 és 140.000 dinár (400-470 ezer forint) közötti pénzbírság jár.
A narkotikumok hatása alatt történő biciklizés szintén súlyos következményekkel járhat. A konkrét büntetések a drogtípus és a biciklista általános viselkedése alapján változhatnak, de a jogszabályok itt is a szigorú büntetéseket helyezik előtérbe.
Ez nem igazságos!?
Igor Velić, a Biztonságos utak (Sigurne staze) közlekedésbiztonsági egyesület vezetője és a kerékpározás népszerűsítője szerint nem igazságos ugyanazokat a büntetéseket alkalmazni a kerékpárosokra és az autósokra.
Velić rámutatott, hogy bár a kerékpárosok is komoly veszélyt jelenthetnek saját és mások életére, az autósok nagyobb sebességgel és nagyobb tömegű járművekkel közlekednek, így nagyobb kockázatot jelentenek a közúti közlekedésben.
– Nem ugyanaz, ha valaki 2,00 vagy 4,00 ezrelékes alkoholszinttel kerékpározik, mint ha autót vezet. Az ittas kerékpárosok mindenképpen felelőtlenséget követnek el, de az ittas autósok nagyobb veszélyt jelentenek a közlekedés többi résztvevőjére
– mondta a közlekedésbiztonsági szakember.
A kerékpározás népszerűsége egyébként növekszik, különösen a városi területeken, ahol egyre többen választják ezt a közlekedési módot a gyorsabb és környezetbarátabb közlekedés érdekében.
Egy nemrégiben készült tanulmány szerint a kerékpáros balesetek 15%-a alkoholfogyasztás következménye. Ez az arány különösen magas a városi területeken, ahol a kerékpárosok gyakran közlekednek forgalmas utakon.
Ezért fontos, hogy a kerékpárosok is betartsák a közlekedési szabályokat, és ne vezessenek alkohol vagy drog hatása alatt, vagy éppenséggel ne hajtsanak át ész nélkül a zebrán, sem részegen, sem józanul.
Szerbia
PALICSBA TAVAT: Egyelőre nem ugorhatunk fejest a Palicsi-tó medencéjébe
Az ötlet 2022-ben merült fel először. Tavaly, amikor a kormány először beszélt az “Ugrás a jövőbe – Szerbia 2027” nevű projektről, Aleksandar Vučić szerb államfő rögtön megemlítette, hogy Pásztor István felvetése nyomán medencét építenének a Palicsi-tóba
Az idei év végére ígérte Aleksandar Vučić szerb elnök, hogy megvalósítja azt az ötletet, amiről korábban a Vajdasági Magyar Szövetség azóta elhunyt vezetője, Pásztor István beszélt, mégpedig, hogy medencét építenének a Palicsi-tóba: ha már a vize úgysem alkalmas a fürdésre, és nem is nagyon akaródzik megoldani, hogy az legyen, bele kell tenni egy medencét. Valójában a medence a tóban nem lenne egyedi Szerbiában, ugyanis hasonlót már csinált valaki Palánkán, a Kudreč-tónál. Igaz, az tulajdonképpen a tó partján van, s egy hasonló ötlet az újvidéki strand kapcsán is felmerült. Egy tavalyi tervezet szerint a Dunába egy 12×30 méteres ponton medencét helyeznének el, különböző kísérő tartalmakkal. S van hasonló megoldás máshol is a világban, például Amerikában is, miért ne lehetne Szerbiában is.
Dunára vizet, Palicsba tavat
Az ötlet 2022-ben merült fel először. Két évvel ezelőtt, az azóta már kiépült és használatba vett palicsi aquapark építkezésén hangzott el először, hogy mintegy ideiglenes megoldásként, amíg a tó vize nem lesz alkalmas a fürdésre, medencét építenek a tóba.
Ez műszakilag lehetséges, hangzott el akkor. Nem világos viszont, hogy miért inkább ezen kezdtek el gondolkodni, miután a németországi Kfw Bankkal közös projekt keretében kiépítették Palics település szennyvízhálózatát, és védősávot telepítettek a tó körüli földterületek határába.
Egy csaknem egy évtizeden át Szabadkán és Palicson élő német szakember, Michel Rohman folyamatosan követte a tó vizének minőségét, és megállapította, hogy az invazív halfajok lehalászásával és odafigyeléssel, a tó tulajdonképpen revitalizálható.
A szakember végül nem tudta megvalósítani a projektet, annak egyszer csak vége szakadt, Rohman visszament Németországba, a szélvédő sávok fái kiszáradtak, a tó vize pedig továbbra is katasztrofális állapotban van.
Szabadka évek-évtizedek óta nem képes megküzdeni ezzel a kérdéssel: a monarchiás fürdőváros, a magyar szecesszió egyik gyönyörű oázisa, Palicsfürdő, már a “maga lényegét tekintve” nem létezik.
A részletes rendezési tervbe is bekerült
Palics gyógyfürdő részletes rendezési tervét tavaly nyáron tették közszemlére. A dokumentum szerint a meglévő szállodák épületeit kibővítenék – elsősorban a Park és a Tó szállodáét. Mindkettőt az Elitte Palics működteti, amelyik a palicsi aquaparkot is.
A terv szerint bővülne az állatkert, valamint új szálláshelyek, medencék és sportpályák is épülnének. A Bagolyvárhoz átlátszó anyagból, üvegből vagy lexánból építenének hozzá, vas- vagy alumínium konstrukcióra.
A rendezési terv alapján a Női strand épülete mellett, de különálló egységként, a tóban egy 4700 négyzetméter felületű medencét építenének, platókkal, mólókkal, vízicsúszdákkal körülvéve.
Mi a baj a Palicsi-tó vizével?
A Palicsi-tóban a hetvenes, nyolcvanas években ezrével fürödtek a szabadkaiak és a környékbeliek. A mai fiatalok irigykedve nézik azt az életet, ami a tó partján zajlott, ahogyan szüleik, nagyszüleik eltöltötték a nyári hónapokat ezen a kedvelt üdülőhelyen.
A város (vezetése) azonban egy hatalmas hibát követett el, mégpedig azt, hogy a szennyvizet tulajdonképpen tisztítatlanul ömlesztette bele a tóba évtizedeken keresztül. Ennek következményeként a víz állapota leromlott, és a szerbiai vízminőségi index szerint a legrosszabb, ötös kategóriába sorolható.
A tóban ugyanis elszaporodtak a mérgező algák, amelyek miatt 2008 óta sötétzöld, nyálkás és fürdőzésre alkalmatlan a Palicsi-tó vize. Palics most egy “okafogyott fürdőváros”, sétányokkal, szállodákkal, parkkal, gyönyörű, bár néhol málladozó épületekkel, csak éppen fürödni nem lehet a tóban.
Az új víztisztító, amelyből 2012 óta megfelelő tisztaságú víz folyik a tóba, hozzájárult ugyan némi javuláshoz, de a tó vize idén sem volt alkalmas fürdésre. Ha csak a bakterológiai mutatókat néznénk, akkor az az elmúlt években javuló tendenciát mutat, de a fizikai, vegyészeti, valamint hidrobiológiai adatok miatt mégsem felelt meg az előírásoknak.
Sötét zöld színe miatt egyáltalán nem átlátszó, ami balesetveszélyes, ráadásul sok benne a cianotoxin is. Ez a kékmoszatok által termelt anyagok neve, amelyek különösen veszélyesek, ha a szennyezett vizet közvetlenül fogyasztják, vagy ha fürdés, sportolás során közvetlen érintkezésbe kerülnek vele, mert károsíthatják a májat, az idegrendszert, vagy más szerveket.
Vučić is megígérte
Tavaly, amikor a kormány először beszélt az “Ugrás a jövőbe – Szerbia 2027” nevű projektről, Aleksandar Vučić szerb államfő rögtön megemlítette, hogy Pásztor István ötlete nyomán medencét építenének a tóba.
A bejelentéskor nemcsak távoli, utópisztikus ötletként beszélt Vučić a medencéről, hanem be is jelentette, hogy 2024 decemberéig megépítik a medencét, 300 millió dinárból. Azóta azonban egy szó sem esett erről a projektről.
Az N1-nek az illetékes Park Palics Kft.-nél azt mondták, hogy jelenleg az adatgyűjtés zajlik, amely szükséges az ötletterv kidolgozásához. Miután ez meglesz, egy hónapon belül megépülhet a medence.
Nekünk nem marad más, csak a remény, hogy mindebből, mint egy rémálomból, felébredünk. S ébredés után nem azzal szembesülünk, hogy az “elit” lubickol a tóban épült medence vizében, amelyben a lexánnal “megkoronázott” Bagolyvár képe tükröződik vissza.
- Szerbia7 nap telt el azóta
Vučić tagadja, hogy nemet mondott Putyinnak, telefonon majd megbeszélik
- Szerbia3 nap telt el azóta
A bankkormányzó lánya igazgatói székbe ült, rögtön titkosított is néhány kellemetlen dokumentumot
- Horvátország7 nap telt el azóta
Drágul a gáz és az áram, de mérsékelten
- Szerbia3 nap telt el azóta
Vučić kartellje létrehozott egy újgazdag kasztot: milliárdosok a sárból