Horvátország
Előkerültek a burundiak, de nem Burundiban, hanem Belgiumban
Megkerültek azok a burundiak, akikkel kapcsolatban augusztus 9-én a horvátországi Tengermellék-fensíki megyei rendőrkapitányság bejelentést kapott. Akkor tíz kicsi burundi (2006-ban született) fiatalember tűnt el, akik elhagyták a fiumei diákközpontot, ahol az U19-es kézilabda-világbajnokság alatt szállásolták el őket.
Belgiumban találták meg őket
A rendőrök számos intézkedést tettek az eltűnt személyek felkutatására, valamint eltűnésük minden releváns körülményének megállapítására.
A határigazgatóság most értesítést kapott a belga migrációs szolgálattól, hogy tíz kísérő nélküli kiskorú menedékjog iránti kérelmet nyújtott be Belgiumban.
Eddig az derült ki, hogy a tíz kicsi közül kettő tagja hazája U19-es kézilabda-válogatottnak.
A horvát rendőrség intenzíven együttműködik a belga migrációs szolgálattal, hogy megállapítsa a csoport többi burundi állampolgárának személyazonosságát.
Tekintettel arra, hogy látható az egybeesés, a horvát rendőrség úgy véli: nagy a valószínűsége annak, hogy a fennmaradó menedékkérők ugyanazok a személyek, illetve játékosok, akik augusztus első felében önkényesen és illegálisan elhagyták Horvátországot, hogy Belgiumba vándorolva menedékjogot kérjenek.
Tényleg félúton voltak a burundi kézisek
Augusztus elején a BALK azt írta, hogy ugyan senki sem mondta ki, de a burundi kézisek már félúton lehettek Németország, vagy más nyugati nagy befogadó ország felé, és miután már a schengeni övezeten belül voltak, bottal üthetik a nyomukat.
Angolos távozásuk okaira pillanatokon belül rávilágít korunk bibliája, a mindentudó Wikipédia, amely szerint Burundi a világ legszegényebb országainak egyike.
Kicsit részletesebben: tengerparttal nem rendelkező, erőforrásokban szegény országról van szó, fejletlen feldolgozóiparral.
A mezőgazdaság a GDP több mint 40%-át teszi ki, és a lakosság több mint 90%-át foglalkoztatja. Az ország elsődleges exportja a kávé és a tea, amelyek a devizabevételek több mint a felét adják.
Ha ehhez hozzászámítjuk az 1962 és 2005 között ott dúló polgárháborút, nem csoda, hogy a fiatalemberek úgy határoztak, hagynak csapot-papot, illetve csapatot-kispadot, és emigrálnak valahová Nyugat-Európába, ahol hazájukhoz képest tényleg tejjel-mézzel folyik a Kánaán.
Horvátország
Szlovénia ellenőrzést vezet be a horvát határon a megszaporodott migránsok miatt
A szlovén 24 óra, azaz a 24ur kiszimatolta, hogy a szlovén rendőrség az ellenőrzések fokozása végett ellenőrző pontokat létesít a szlovén-horvát határon, miután idén drámaian megugrott az országba érkező illegális migránsok száma. A szlovén belügy szerint, az év elejétől augusztus végéig a rendőrség 36 137 illegális határátlépést észlelt Szlovénia és Horvátország között, szemben a tavalyi 13 601 illegális behatolással.
Szárnyas kapu á la Szlovénia
Boštjan Poklukar szlovén belügyminiszter nyilatkozatában ezt felkerekítette 40 ezerre, azt ígérve, hogy a rendőrség az operatív tervek szellemében jár el. Ennek értelmében máris fokozták a munkát a horvát határ legkritikusabb részein. Jelenleg ezek a Novo mesto és a Koperi Rendőrkapitányság azon területei, ahol az adatok és elemzések a legnagyobb terhelést mutatják.
Mint ahogy annó az osztrák sógorok sem kerítést, hanem csak “szárnyas kaput” telepítettek a határra, Poklukar szerint sincs arról szó, hogy belső ellenőrzést hoznának létre: ezek kizárólag “kompenzációs intézkedések” amelyeket “fokoznak” a horvát határ menti területeken.
– A rendőrök tevékenysége továbbra is az embercsempészek és a határokon átnyúló bűnözés felderítésére összpontosít
– mondta Poklukar, vastag ecsetvonalakkal vázolva a helyzetet. Még nem teljesen világos, hogy miért kerülnek a “szárnyas fejvadászok” a szlovén-horvát határ közelébe, ugyanis nyolc nappal ezelőtt a szlovén kormány még azt mondta, hogy nem fontolgatja a határellenőrzés bevezetését a horvát határon. Egészen pontosan ezt Marko Štucin, a szlovén külügyminisztérium államtitkára jelentette ki a ljubljanai kormány ülése után.
Úgy tűnik, időközben valami történt, mert hirtelen meggondolták magukat.
Egy szlovén rendőr figyel a horvát határ mentén lévő Rigoncéban, ahova közúton és vasúton is érkezhetnek a migránsok (Forrás: Dnevnik.si)
A horvátok nyugodtan fogadták a hírt
A szlovén és a horvát kormány úgy tetszik egyeztetett az intézkedések bevezetése előtt, mert a horvát fél nyugodtan fogadta a hírt. Davor Božinović horvát belügyminiszter például így kommentálta Szlovénia lépését:
– Az, hogy Szlovénia rendőrségi ellenőrző pontokat vezetett be a horvát határ mentén, nem a schengeni övezet megszüntetését jelenti, hanem fokozott megfigyelést az embercsempészek tevékenysége miatt.
Božinović szerint a határforgalom az ellenőrzés ellenére, továbbra is a schengeni rendszer szerint, fennakadás nélkül folytatódik.
A horvát belügyminiszter elmondta, hogy Horvátország is hasonló rendszert vezetett be a határátlépések megszüntetése után életbe léptetett kompenzációs intézkedésekkel, amelyek a forgalomban lévő járművek szúrópróbaszerű ellenőrzését jelentik.
Gordan Jandroković, a horvát parlament elnöke – aki éppen az Európai Néppárt spliti ülésén vett részt -, úgy találta, hogy ez nem a bizalmatlanság jele szlovén részről, hanem az Európát fenyegető jelenségre adott válasz.
A renitens polgárok által kizárólag Nyónyónak – Njonjo – titulált házelnök úr azt is el tetszett mondani, hogy ez az intézkedés várható volt, és csakis ideiglenes jellegű, de ugyanakkor nincs semmi gáz, mert ezzel nem állt le az emberek és áruk szabad áramlása.
Jandroković ugyanakkor azt is elárulta, hogy a horvát fél beszélni kíván szlovén kollégáival és barátaival, akikkel “nyílt párbeszédet” folytatnak.
– Nem titkolunk el semmit egymás elől, van egy közös problémánk, amit együtt kell megoldanunk. Horvátországban több mint 6000 rendőr van a határokon, meglátjuk, szükség van-e a határellenőrzés fokozására
– jelentette ki Nyónyó, akinek van becsületes neve is, de azt már föntebb említettük.
Rendkívüli körülmények, drasztikus megoldások
A horvát házelnök arról beszélt, hogy ezek rendkívüli körülmények, ezért úgy gondolta, hogy a mostani intézkedések ideiglenesek, és addig tartanak, amíg nem állítják meg ezt a megnövekedett migrációs hullámot.
Jandroković hozzátette, hogy a közelgő európai választások mindenképpen szerepet játszhatnak az újkeletű intézkedések meghozásában, a hatóságok ugyanis egyértelműen meg akarják mutatni az állampolgároknak, hogy “szilárdan kézben tartják az irányítást”.
Nyónyó hangsúlyozta, hogy ma az illegális migráció ellenőrzése sokkal szervezettebb mint 2015-ben. Ám a migrációs nyomás ismét erősödik, amiért is Jandroković szerint nem kizárt, hogy amennyiben ez szintet lép, “drasztikus megoldásokat” kell foganatosítani.
– Európának meg kell védenie magát, biztosítani a túlélését, meg kell védenie az értékeit. Az ideérkező embereket szocializálni kell. El kell fogadniuk az európai értékeket, nem változtathatják meg Európát ezek lerombolásával. A bevándorlókat be kell fogadni, de ennek a mikéntjére nincs gyors és egyértelmű válasz.
Ehhez mi csak annyit tennénk hozzá, hogy: No, ugye!
-
Koszovó5 nap telt el azóta
Lelőttek egy rendőrt Koszovóban, akár magyar katonák élete is veszélybe kerülhet
-
Szerbia4 nap telt el azóta
Vučić etnikai tisztogatásról beszélt, Moszkva szerint Koszovó potenciális veszélyt jelent
-
Koszovó3 nap telt el azóta
A koszovói eseményeket követően mindenki gyászol, még Szerbia is
-
Horvátország6 nap telt el azóta
A Horvát Demokratikus Közösség befolyása alá kerül a regionális sajtó?