Horvátország
Falu végén kicsi kemping, mellette egy nagyobb glamping
Bár sok mindenről szívesebben értekeznék, mint a horvát kempingszektor (pl.: hová tűnt a Bayraktar drón, vannak-e alienek, vagy hogy minként történt, hogy a Huawei és az Ericsson kicserélte a szabadalmait, de saját jól felfogott érdekemben inkább befogom a számat, illetve másról beszélek, mint a ludasasszony. Szóval, a kempingezés, és különösen a glamping, mint ennek luxus változata, a horvát turizmus legjövedelmezőbb és legtöbb nemzetközi elismerést elnyerő ágazata, amely még a COVID-járvány éveiben is növekedett.
Növekvő kapacitások
A tavalyi adatok alapján – mivel az idei kapacitásokról pontos számok még nem jelentek meg – Horvátországban összesen 338 céges- és 495 magántulajdonként nyilvántartott kemping volt. Teljes szálláskapacitásuk 255 181 ágy, ami a horvátországi idegenforgalmi szálláshelyek kapacitásának mintegy 24 százaléka.
Kapcsolódó cikk
2019-hez képest a táborok kapacitása 1540 ággyal lett nagyobb, azaz a kapacitásnövekedés szinte elhanyagolható mértékben, szerény 0,6 százalékkal nőtt.
Tekintettel arra, hogy ebben az időszakban csak néhány új, kis családi létesítmény nyílt meg, feltételezhető, hogy ez a növekedés leginkább a meglévő létesítményeken belüli “szálláshelyzónák” szaporodásával függ össze.
Az elkövetkező években úgy tűnik, hogy a kemping és a glamping még vonzóbb lesz a befektetők számára, miután végre meghozták a parti sávon fekvő területekre és a turisztikai földterületekre vonatkozó törvényeket.
Isztria vezet
Megyék szerint Isztria rendelkezik a legnagyobb kapacitással, ahol Horvátország teljes táborozási lehetőségeinek 48 százaléka található, ezt követi a Tengermelléki-Fennsíki megye 18 százalékkal és Zadar megye 14 százalékos kapacitással.
A kontinentális megyék együttesen a kempingek országos szálláshely-kapacitásának mindössze két százalékát teszik ki.
Részben a jogi korlátozások miatt, a kempingekben messze a legnagyobb számú szálláskínálatot még mindig a sátorhelyek alkotják, amelyek 68 550 helyet foglalnak magukban. Ezt követi a mobilházak szálláskínálata, amelyből körülbelül 14 900 van, majd a glamping létesítmények, amelyekből körülbelül 1015 létezik.
A horvát kempingek az elmúlt 10-15 évben hatalmas beruházásokat hajtottak végre a minőség javítása érdekében. Ezt a minőségi fejlődést évről évre megerősíti többek között olyan szaktekintély is, mint az ADAC német autóklub, amely szerint Európában a minőségét tekintve a horvát kempingek a második helyen állnak.
A magas 4 és 5 csillagos kategóriák ma már a kapacitás 47 százalékát teszik ki, ami a szakértők szerint valószínűleg európai rekord. Mindenesetre, a statisztika szerint 10 évvel ezelőtt ez az arány még csak 18 százalék volt.
Az eVisitor adatai szerint Horvátországban hét kemping 5 csillagos, nyolcvan 4 csillagos, és ez 121 000 ággyal szintén a legnagyobb szegmens az ágazatban. A 88 háromcsillagos, és 96 kétcsillagos kemping jóval kevesebb helyet kínál, még ha számuk viszonylag nagy is.
Legtöbbet a nagyok kaszálnak
A kempingek iránti megnövekedett keresleten legtöbbet a nagy rendszerek keresnek, amelyek a szállodaláncok mellett kempingeket is működtetnek.
Horvátországban a legtöbb kempingágy olyan turisztikai céghez tartozik, mint a Valamar Riviera, a Maistra, a Plava Laguna, a Pula Arena és a Sunce szállodák.
A luxuskemping az Arena Hospitality Group legjövedelmezőbb szegmense, amely egy évvel ezelőtt nyitotta meg az ország első teljes glamping projektjét, az Arena One 99 Glampinget Horvátországban.
A horvát kempingek sikerét nagyban segíti, hogy természetes és jól megőrzött környezetben helyezkednek el.
A kempingezés népszerűsége különösen a világjárvány idején robbant be Európa-szerte. Szinte minden uniós országban rekord értékesítési adatokat tartottak nyilván az üdülési kempingjárművek (mobil házak és lakókocsik) és a sátrak tekintetében, másrészt Európa összes érintett országában rekordszámú kempinget regisztráltak Dániától és Németországtól a Földközi-tengerig.
Tavaly a táborok közel 21,2 millió vendégéjszakát jegyeztek, ami növekedést jelent az egy évvel ezelőtti 22 százalékhoz képest, de még ennél is jelentősebb, hogy akár 10 százalékos növekedést is jelenthet a 2019-es rekordév viszonylatában.
Idén július végére 18 százalékkal többen érkeztek az üdülőtáborokba, és 12 százalékkal több éjszakát töltöttek ott, mint tavaly.
Mit hoz a jövő?
A Horvátországba látogató vendégeket számos újdonság fogadta idén, köztük az elmúlt tíz év egyik legnagyobb zöldmezős beruházása a kempingekben, az Aminess Avalona Camping Resort, amely az augusztusi főszezon után fogadja első vendégeit.
Ez a Pag szigetén található kemping lesz az első 5 csillagos létesítmény a szigeten, de egyben az első, vagy rossz esetben a második Horvátországban is, amely saját medencével rendelkező kempinghelyeket kínál a vendégeknek.
Szintén a zadari régióban, Horvátország egyik legtöbbet díjazott kempingje, a Zaton Holiday Resort egy 4000 m²-es kétszintes komplexumot hozott létre, amely új szórakoztató központtá válik.
Ez magában foglal egy innovatív tudományos parkot is, ahol a legfiatalabbak rejtélyes kísérleteket hajthatnak végre – természetesen felügyelet alatt.
- Szerbia2 nap telt el azóta
Vučić leteremtette a szabadkai polgármestert, mert nem hívta meg Pásztor Bálintot a fogadására 🚂✨
- Szerbia4 nap telt el azóta
Sok dolga van a szerb titkosszolgálatnak, most a tüntető gazdákat szólították be
- Szerbia5 nap telt el azóta
Szerbiában a titkosszolgálatot is bevonják az árak letörésébe?
- Horvátország6 nap telt el azóta
Amerika megduplázza Horvátország LNG-ellátását