Koszovó
HARC: A szerb kormányfő fegyveres összecsapástól tart a szerbek és az albánok között

A lassan a szerb héják közé sorolható szerb miniszterelnök attól tart, hogy fegyveres összecsapások alakulnak ki Koszovóban, ahol a szerbek és az albánok néznek farkasszemet egymással. Ana Brnabić a szerbiai állami televízió hétfő (december 19-i) reggeli műsorában úgy fogalmazott, hogy mélyen csalódott a nemzetközi közösségben, és attól tart, hogy a helyzet még inkább elmérgesedik Koszovóban. Az interjú alaphangját a műsorvezető azzal adta meg, hogy most (a szerb kalendárium szerint) Szent Miklós napja van, hideg van, a koszovói szerbek pedig a barikádokon töltik az időt.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
Békeharcos, aki háborút vizionál
A pátoszos felvezetőre tromfolva a szerb miniszterelnök megjegyezte, hogy a szerb biztonsági szolgálatok becslése szerint a helyzet az összecsapások és a fegyveres konfliktus szélére sodródott a koszovói szerb területeken.
– Ezek a koszovói és metóhiai szolgálatok értékelései, és mindazoké, akik figyelik, hogy mi folyik ott
– fejtette ki a szerb kormányfő, aki saját állítása szerint az iránt szokott érdeklődni a nyugati illetékeseknél, hogy miként tudják rávenni Albin Kurti (koszovói miniszterelnököt), hogy ne folytassa az olyan incidensek előidézését, amelyek miatt a koszovói szerbek eltorlaszolták az utakat, hogy azzal hívják fel a figyelmet saját helyzetükre.
Brnabić nem először beszél arról, hogy szerinte Brüsszel és Washington csak akkor hallja meg a koszovói szerbek szavát, ha azok úttorlaszokat emelnek, de akkor sem azt hallják ki ebből, amit kellene.
A szerb kormányfő szerint a koszovói szerbek azért építettek barikádokat a Koszovó és Szerbia közötti átkelőkön (szerb részről nem szokás határt emlegetni, mert azzal szentesítenék Koszovó függetlenségét), mert azt akarják elérni, hogy a pristinai kormány tiszteletben tartsa az alapvető emberi jogaikat.
Brnabić álláspontja szerint a Koszovó északi részén élő szerbeknek hasonló volt a céljuk azzal is, hogy november elején kiléptek az állami intézményekből, amivel akkor azt szerették volna elérni, hogy a koszovói fél tartsa be a közel tíz évvel ezelőtt aláírt brüsszeli megállapodásban foglaltakat.
A szerb miniszterelnök véleménye szerint a nemzetközi közösség reakciója nem mindig érthető, hiszen mindkét felet a feszültség csillapítására kéri, miközben Belgrád semmilyen provokációt nem hajt végre, ilyen lépéseket szerinte csak Pristina tesz.
Brnabić attól tart, hogy fegyveres összecsapásokra kerül sor, miután a NATO parancsnoksága alatt működő békefenntartó haderő, a KFOR szögesdrótot húzott ki a jarinjei ellenőrzőpontnál, és a koszovói különleges erők „állig felfegyverzett tagjai” napok óta Észak- Koszovóban tartózkodnak.
– Mi mindent megteszünk, hogy megőrizzük a békét és a stabilitás valamilyen formáját, de sajnos nem látjuk, hogy bármiféle stabilitás létezne a koszovói szerbek számára
– fogalmazott a szerb kormányfő, növelve azoknak a szerb politikusoknak a számát, akik folyamatosan Szerbia békeszándékáról beszélnek, miközben a helyzet eszkalálásával vádolják a pristinai/koszovói vezetést.
Brüsszelre mutogatott
A szerb miniszterelnök azt várja a nemzetközi közösségtől, mindenekelőtt Brüsszeltől, de Washingtontól is, hogy gyakoroljon nyomást Albin Kurti koszovói miniszterelnökre, és – miként azt a diplomaták ígérték -, követelje Pristinától, hogy hajtsa végre a brüsszeli megállapodásban foglaltakat, mindenekelőtt azt, hogy hozza létre a koszovói szerb önkormányzatok közösségét (Zajednica Srpskih Opština, ZSO).
Brnabić arra hívta fel a figyelmet, hogy Belgrád továbbra is tárgyal a nemzetközi közösséggel, elsősorban Brüsszellel, és hozzátette, hogy ezek a tárgyalások minden nap folynak, ezzel kapcsolatban megemlítette a szerb elnök szerepét, akinek a magasztalásáról sosem szokott megfeledkezni.
– Vučić elnök napi kapcsolatban áll a koszovói és metóhiai szerbekkel, akik szörnyű helyzetben vannak, és én teljesen megértem, hogy elegük van mindenből, és már nem bíznak a nemzetközi közösség képviselőiben
– nyilatkozta Brnabić, aki szerint a koszovói szerbek mást sem akarnak, mint a brüsszeli megállapodást végrehajtását, de ezt már mintha az előbb is „elmantrázta” volna.
– Valóban olyan sokat kérünk az Európai Uniótól, amely aláírta a megállapodást, és garantálta annak végrehajtását, hogy tíz év után kényszerítse rá Pristinát annak végrehajtására?
– tette fel a szerb miniszterelnök a belgrádi hivatalosan az utóbbi időben gyakran ismételgetett kérdést, természetesen itt sem nevezte néven Koszovót, merthogy annak létét szerb részről nem ismerik el.

- Szerbia5 nap telt el azóta
Ha nem hangágyú, akkor mi? A saját népére!?
- Szerbia6 nap telt el azóta
Autó hajtott a tüntetők közé Belgrádban, három sérült
- Szerbia6 nap telt el azóta
Vučić: Budapest esetében ugyanaz a kézjegy & a hangágyú
- Szerbia2 nap telt el azóta
Terrorizmus miatt feljelentették a szerb elnököt és a Szerb Haladó Pártot