A zágrábi székhelyű összeférhetetlenségi bizottság mai ülésén úgy döntött, hogy Andrej Plenković miniszterelnöknek 3 ezer kuna (kevesebb mint 400 euró) bírságot kell fizetnie a vagyonnyilatkozatban szereplő pontatlanságok miatt. Plenković három részletben fizetheti ki a bírságot. Mindeközben New Yorkban cincognak a horvát startupok, Horvátország máris balkáni “IT-nagyhatalom”.
Megbírságolták a miniszterelnököt
Az előző bekezdésben említett bizottság október elején indított eljárást indított Plenković ellen, 2016 és 2018 között a horvát miniszterelnök ugyanis “úgy vallott”, hogy felesége többet keresett, mint amennyit “igaziból” hazavitt. A vagyonnyilatkozat szerint Plenkovićné fizetése 121 385 HRK volt (mai árfolyamon közel 6,5 millió forint), 2016-ban, 2017-ben és 2018-ban valójában kétszer kevesebbet kapott, mert szülési- és szülői szabadságon volt.
Plenković azt sem vezette be vagyonnyilatkozatába, hogy felesége egy telek egyharmadát örökölte a dubrovniki Makoše településen. Ez egy 759 négyzetméteres telek, 61 négyzetméteres alapterületű házzal. Plenkovićné ezzel kapcsolatban úgy nyilatkozott, hogy nem is tudott az örökségről, mert nem használja a kérdéses ingatlant.
A kormány szóvivője szerint, a miniszterelnöknek nincs kifogása a határozat ellen, és ki fogja fizetni a bírságot.
Arról a horvát kormányszóvivő nem nyilatkozott, hogy a miniszterelnök él-e a felkínált lehetőséggel, hogy havi ezer kunás részletekben fizesse ki a bírságot, vagy netán jó katonatisztként, belenyúl a bugyellárisba, és egyszerre leperkálja a jelzett összeget.
Szóval, mint már számtalanszor megjegyeztem, miniszterelnöknek lenni hálátlan feladat, ott macerálják az embert, ahol érik, miközben a gyengébb idegzetű állampolgárok ejtenek néhány könnycseppet, annyire meghatódnak. Kezét csókolom!
Horvát startup-fesztivál New Yorkban
Mint már nemegyszer beszámoltam róla, a horvát gazdaság világraszóló eredményeket produkáló ágazata a technológiai szektor, pedig az IT-cégeket teljes közöny övezi hazájukban, mindennemű állami segítség, átgondolt stratégia nélkül működnek – hagyják őket éhen halni. Ezért inkább a nemzetközi piacon halmozzák a sikereket, mert otthon nem sok keresnivalójuk van.
Valahogy hasonlóképpen van ez, mint a horvát labdarúgó válogatott esetében, amely káprázatos eredményeket ér el anélkül, hogy “állambácsi” támogatná a horvát focit.
Az országban a mai napig nincs egy normális stadion sem, egy van épülőfélben, az eszéki, de azt is magyar tőke, illetve “jóságos” Mészáros Lőrinc építi.
A horvát startupoknak azonban nagy előnyük, vagyis piszkos nagy előnyük, amire éppen a New York-i találkozó hívta fel a figyelmet, hogy nagyon otthon vannak Amerikában. Merthogy a kint élő horvátok igyekeznek segíteni honfitársaiknak, hogy könnyebben eligazodjanak a bizniszben.
Mindez arról jutott eszembe, hogy pénteken New Yorkban megkezdődött egy háromnapos startup-konferencia, valójában az eddigi legnagyobb horvát startup befektetési konferencia külföldön, az ACAP 2022.
A háromnapos esemény során a szervezők összehozzák a horvát startupokat és az amerikai befektetőket. A horvát küldöttséget az “egyszarvúak”, a Rimac és az Infobip vezeti, azaz Mate Rimac és Silvio Kutić. A horvát diaszporát Robert Herjavec, a rendkívül népszerű Shark Tank tévéműsor vezető producere, Iva Vukina, a Goldman Sachs egyik végrehajtó igazgatója, Pete Radovich, a CBS sportműsorának alelnöke, Marko Ratešić a Goldman Sachs amerikai pénzügyi és stratégiai befektetésekért felelős operatív igazgatója, Dubravko Lakos Bujas a JP Morgan vezető tőkestratégája, Kreso Marušić, a Bridgewater Associates vezérigazgatója, valamint a One Equity Partners alelnöke, Mario Ančić képviselték.
Hogy kicsit jobban megértsük a “rejtett horvát gazdaság” erejét, felsoroljuk a horvát résztvevőket, azzal a megjegyzéssel, hogy ezek mind már bejáródott, a világpiacon ismert cégek, egyikről-másikról mi is hírt adtunk a BALK-on, mivel szívügyünknek tartunk minden technológia fejlesztést/fejlődést.
Szóval a leghíresebb horvát startupok közül a konferencián részt vesz Josip Cesić (Gideon Brothers), Hrvoje Ćosić (Aircash), Damir Sabol (Photomath), Antonio Šeparović (Oradian), Alan Sumina (Nanobit), Irena Jerković (TalentLyft), Ivan Jelušić (Orqa), Darko Jovišić (Robotiq.ai), Ante Medić (PulsarLabs/Ironbull), Daniel Ackerman (Degordian), Albert Gajšak (CircuitMess), Alan Orlić (TinkerLabs), Marin Trošelj a STEMI-től, Marko Brkljačić a NUOTWO-tól, Marija Vrljić a ScalmiBio-tól, Matija Žulj az Agrivi-tól, Josip Šimunović a SinnovaTek-től és Jan De Jong a Webpower Adria-tól.
Hangsúlyozom, a felsorolt cégek mindegyikének értéke több millió dollár, és működési területük nem a horvát, hanem a világpiac.

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…
