Horvátország
BOMBA/NEM BOMBA? A horvát miniszterelnök szerint is volt robbanóanyag a Zágrábban becsapódott drónon

A horvát miniszterelnök bizonyos értelemben megerősítette a horvát védelmi miniszter nyilatkozatát, miszerint a Zágrábban becsapódott drónon volt robbanóanyag, vagyis „valamiféle bomba”. Andrej Plenković arról is beszélt, hogy a továbbiakban Franciaország segíti a horvát légtér védelmét, és azt is elmondta: az Egyesült Államokkal is tárgyalnak arról, hogy az amerikaiak miként segíthetnének Horvátországnak.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
Valamilyen robbanóanyag létezett
A horvát miniszterelnök pártja (Horvát Demokratikus Közösség, HDZ) vezetésének ülését elmondta, hogy valósak a védelmi miniszter állítása, miszerint a horvát fővárosban becsapódott drónon volt robbanóanyag, vagyis „valamiféle bomba”.
Hozzátette, hogy ugyanakkor, hogy nincs igazuk azoknak a katonai szakértőknek, akik az ellenkezőjét állítják, holott nem vettek részt a vizsgálatban, és a tények feltárásában.
Hírfolyamok
A vizsgálatról szólva elmondta, a következő lépésben szeretnék megállapítani, hogy miként került sor a drón indítására Horvátország ellen, véletlen esetről van-e szó, vagy tévedés, netalán szabotázs történt, vagyis tetten érhető-e a szándékosság.
Ezt közösen vizsgálják azokkal a partnerekkel és országokkal, amelyek felett átrepült a szovjet időkből származó légi alkalmatosság, és erről intenzíven tárgyalnak a NATO katonai és politikai testületeivel, illetve minden uniós partnerrel.
Plenković megerősítette azokat a korábbi információkat is, hogy horvát katonai szakértők kíséretében holnap ellátogat a Madrid közelében lévő Torrejón de Ardoz katonai bázisra, ahol a NATO déli szárnyának légvédelmi központja van.
Francia gépek Horvátország felett
A HDZ elnökségének és országos tanácsának ülése után Plenković beszámolt arról is, hogy pénteken Párizsban már tárgyalt Emmanuel Macron francia elnökkel, aki kifejezte készségét arra, hogy francia gépek segítsenek a horvát légtér ellenőrzésében.
Ezt követően március 12-én elrepült Horvátország felett a korai figyelmeztetést és légtérellenőrzést végző Hawkeye E2C gép, amely ezt ma is megteszi. A horvát miniszterelnök bejelentette, hogy felkeresi az Adriai-tengeren, vagyis a Dubrovnik térségében állomásozó Charles de Gaulle anyahajót.
A horvát miniszterelnök közölte azt is, hogy tárgyalnak az amerikaiakkal is annak kiderítésére, hogy ők miként vehetnek részt Horvátország megsegítésében a hasonlóan kiszámíthatatlan események megakadályozásában.
Nem sokkal ezt követően a Twitteren azt írta, hogy telefonon beszélgetés Anthony Blinken amerikai külügyminiszterrel, aki felhívta őt, hogy kifejezze aggodalmamat és támogatásomat a zágrábi „drónbaleset” után, és készen állt arra, hogy az Egyesült Államok a NATO-val együtt segítsen a horvát légtér védelmében, egyúttal pedig üdvözölte Horvátország egyértelmű támogatását Ukrajnának, valamint az ukrán menekültek befogadására tett erőfeszítéseket.
Plenković a sajtóértekezleten azt is jelezte, hogy várja a horvát védelmi minisztériumnak és a horvát hadseregnek azokat a javaslatait, hogy miként lehetne fejleszteni a horvát légvédelmet a horvát légierő képességeinek már bejelentett „forradalmi” erősítése mellett, ami a francia Rafale-ok vásárlására vonatkozott, azok érkezéséig és hadrendbe állításáig azonban „átmeneti megoldásokat” kell találni.

- Szerbia5 nap telt el azóta
Ha nem hangágyú, akkor mi? A saját népére!?
- Szerbia6 nap telt el azóta
Autó hajtott a tüntetők közé Belgrádban, három sérült
- Szerbia6 nap telt el azóta
Vučić: Budapest esetében ugyanaz a kézjegy & a hangágyú
- Szerbia2 nap telt el azóta
Terrorizmus miatt feljelentették a szerb elnököt és a Szerb Haladó Pártot