A szerbek kedvelik az oroszokat, de még inkább szeretik az eurót, így hát nem rubelben takarékoskodnak. A pénz értékének megőrzése terén Szerbiában az euró ma az, ami korábban a német márka volt, bár 2018 eleje óta a dinár igencsak stabil: a magyarországi viszonyokhoz képest szinte meghökkentő táblázat kicsit lejjebb látható. A szerb pénzügyminiszter ma úgy nyilatkozott, hogy a pénzügyi stabilitás megőrzése érdekében az állam magára vállalja a terheket, ha arra netalán szükség lenne.
Megnövekedett a kereslet
A belgrádi Blic beszámolója szerint az euróval kapcsolatban vegyes kép alakult ki Szerbiában, de országszerte azt tapasztalják, hogy a megnövekedett a kereslet ellenére sehol sincs pánik.
A lap munkatársai Belgrádban több pénzváltóhelyet is felkerestek, és maguk is meggyőződtek a kereslet növekedéséről, és nem mindenütt találkoztak “átváltási hajlandósággal”.
Nem tudjuk, hogy mit kezdjünk a rengeteg dinárral, az emberek napok óta jönnek, hogy eurót vegyenek. Van, aki csak száz eurót kér, van aki viszont több ezret
– nyilatkozták az egyik belgrádi pénzváltóban, egy másikban viszont azt közölték, hogy már nincs is eurójuk, amiben nincsenek egyedül. (A cikk a grafikonok alatt folytatódik!)

A dinár árfolyama az euróhoz viszonyítva öt éves távlatban a Wise szerint

A forint árfolyama ugyanebben az időszakban az euróhoz képest a Wise szerint
Egy kruševaci férfi egy nagyobb összeget szeretett volna beváltani, és vagy tíz pénzváltót is felkeresett, de egyikben sem járt sikerrel
– tudták meg a lap újságírói, akik szerint vidéken jobb a helyzet. Egy szabadkai nő a múlt hét közepén csak tíz percig állt sorban, amikor az egyik külvárosi váltóhelyen vásárolt eurót.
Többen álltak előttem, de nem mondhatom, hogy nagy sor alakult volna ki, vagy hogy tömegek tolonganának. Arra az esetre vettem eurót, hogy ha ne adj Isten…
– mesélte a szabadkai nő. A dél-szerbiai užicei pénzváltókban sincs tolongás, a tulajdonosok szerint a vásárlók száma normális szinten van, a múlt hét közepe óta azonban megnőtt az euró iránti kereslet.
Nem nagyon hirtelen, de megnőtt a dinármegtakarítást devizára váltók száma. Általában 1000 és 3000 eurót vásárolnak az emberek, néha még többet is
– mondták az egyik užicei pénzváltóban.
Stabilitást ígér
Siniša Mali pénzügyminiszter az idei kopaoniki üzleti fórumon tartott délelőtti beszédében a globális kihívások ellenére is fenntartható fejlődésről beszélt.
A miniszter úgy fogalmazott, hogy a dinár árfolyama stabil, és az állam nem engedi meg, hogy a válság begyűrűzzön a szerb gazdaságba.
Továbbra is figyelemmel kísérjük, hogy mi történik a globális piacon. Ha szükség lesz rá, az állam időben reagál, és magára vállalja a válság terheit
– mondta Mali, aki szerint Szerbia rendelkezik megfelelő eszközökkel arra, hogy szükség esetén reagálni tudjon.

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…

Bővebben…
