Borászat
LUFIHÁMOZÁS: Csodálatos délután a mi Szerémségünk fantasztikus szőlőskertjeiben Orbán Viktor barátom és Ana Brnabić társaságában

A szerb elnök minden nap posztol az Instagramon, vagy ő, vagy az elnöki hivatal. Nem történt ez másként a magyar miniszterelnök látogatása után sem.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
Aleksandar Vučić és Ana Brnabić a program hivtalos részét követően Orbán Viktort a szerémségi Újszalánkaménra (Novi Slankamen) ahol egymást érik a szőlőültetvények, és ebből kifolyólag értenek a borászathoz is.
A három előkelő vendég a Suttogás (Šapat) pincészetet látogatta meg (fenti kép), ahol a jelek szerint fehér Merlot került a poharakba.
Szerémségnek is viharos történelme volt, lakták magyarok, horvátok németek, szerbek és persze, egyéb népek is.
Az utolsó magyar népszámláláskor, 1910-ben a magyarság részaránya 28,1 százalék volt, a németeké 21,4 – tehát együttesen a két népcsoport a lakosság majdnem felét tette ki, ám Trianonban (1920) ezt a területet a délszláv államnak ítélték a nagyhatalmak.
Erre utalhatott halványan Aleksandar Vučić szerb elnök, kicsit éreztetve, hogy ki van otthon.
– Csodálatos délután a mi Szerémségünk fantasztikus szőlőskertjeiben Orbán Viktor barátom és Ana Brnabić társaságában
– írta Vučić az Instagramon. A mondat szerbül is, magyarul is elmegy a birtokos jelző nélkül, de ez lehet, hogy csak „lufihámozás”, a szerbek ugyanis szeretik használni a jelzőket. Az Instagramon így jelent meg.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A szerb elnök ugyanott megjegyezte, hogy Szerbia és Magyarország folytatja a lehető legszorosabb együttműködést a két nép érdekében.
Üzenhetett volna mást is borral?
Igen, de azt komoly sértésnek lehetett volna tekinteni, ami nagy valószínűséggel a barátság végét jelentette volna. Egy kis szurka-piszka elmegy, az még belefér a bordiplomáciába.
De nézzük akkor, hogy hogyan lehetett volna „sértegetni borral”.
A Tarcal-hegy délnyugati lankáinál van Erdővég (Erdevik), ahol szintén jó borok készülnek.
Ebben az esetben is Merlot-ról van szó, csak hogy ez most száraz vörösbor, amelyet tölgyfahordóban érlelnek. A pontos összetétel 55% Merlot, 37% Syrah és 8% Cabernet Sauvignon.
A gyártó – az Erdővégi Borászat (Vinarija Erdevik) – zamatról, ízekről, csokoládéról és levenduláról ír a borral kapcsolatban – de én megelégszem azzal, hogy az alkoholtartalom 13,5%.
Ezúttal azonban nem is ez a fontos, hanem inkább az, hogy a bor a számunkra nem túl barátságosnak hangzó Trianon nevet viseli, ami elég erőteljes üzenet lenne, ha egy magyar delegáció elé tennék le.

- Szerbia6 nap telt el azóta
Donald Trump Jr. Belgrádban, találkozott Vučić elnökkel
- Szerbia6 nap telt el azóta
A Vörös Sapkások az Úttörő parkban, ezek Vučić igazi barátai
- Románia7 nap telt el azóta
A zsoldosvezér üzenete: Ragadjatok vasvillát!
- Szerbia6 nap telt el azóta
Ki verte ki egy rendőr szemét, a diákok vagy a társai?