Connect with us

Borászat

LUFIHÁMOZÁS: Csodálatos délután a mi Szerémségünk fantasztikus szőlőskertjeiben Orbán Viktor barátom és Ana Brnabić társaságában

Közzétéve:

A megjelenés dátuma

sapat
play icon A cikk meghallgatása

 
A szerb elnök minden nap posztol az Instagramon, vagy ő, vagy az elnöki hivatal. Nem történt ez másként a magyar miniszterelnök látogatása után sem.

Aleksandar Vučić és Ana Brnabić a program hivtalos részét  követően Orbán Viktort a szerémségi Újszalánkaménra (Novi Slankamen) ahol egymást érik a szőlőültetvények, és ebből kifolyólag értenek a borászathoz is.

A három előkelő vendég a Suttogás (Šapat) pincészetet látogatta meg (fenti kép), ahol a jelek szerint fehér Merlot került a poharakba.

Szerémségnek is viharos történelme volt, lakták magyarok, horvátok németek, szerbek és persze, egyéb népek is.

Az utolsó magyar népszámláláskor, 1910-ben a magyarság részaránya 28,1 százalék volt, a németeké 21,4 – tehát együttesen a két népcsoport a lakosság majdnem felét tette ki, ám Trianonban (1920) ezt a területet a délszláv államnak ítélték a nagyhatalmak.

Erre utalhatott halványan Aleksandar Vučić szerb elnök, kicsit éreztetve, hogy ki van otthon.

– Csodálatos délután a mi Szerémségünk fantasztikus szőlőskertjeiben Orbán Viktor barátom és Ana Brnabić társaságában


– írta Vučić az Instagramon. A mondat szerbül is, magyarul is elmegy a birtokos jelző nélkül, de ez lehet, hogy csak “lufihámozás”, a szerbek ugyanis szeretik használni a jelzőket. Az Instagramon így jelent meg.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Aleksandar Vučić (@buducnostsrbijeav) által megosztott bejegyzés

A szerb elnök ugyanott megjegyezte, hogy Szerbia és Magyarország folytatja a lehető legszorosabb együttműködést a két nép érdekében. LUFIHÁMOZÁS: Csodálatos délután a mi Szerémségünk fantasztikus szőlőskertjeiben Orbán Viktor barátom és Ana Brnabić társaságában

Üzenhetett volna mást is borral?

Igen, de azt komoly sértésnek lehetett volna tekinteni, ami nagy valószínűséggel a barátság végét jelentette volna. Egy kis szurka-piszka elmegy, az még belefér a bordiplomáciába.

De nézzük akkor, hogy hogyan lehetett volna “sértegetni borral”.

A Tarcal-hegy délnyugati lankáinál van Erdővég (Erdevik), ahol szintén jó borok készülnek.

Ebben az esetben is Merlot-ról van szó, csak hogy ez most száraz vörösbor, amelyet tölgyfahordóban érlelnek. A pontos összetétel 55% Merlot, 37% Syrah és 8% Cabernet Sauvignon.

A gyártó – az Erdővégi Borászat (Vinarija Erdevik) – zamatról, ízekről, csokoládéról és levenduláról ír a borral kapcsolatban – de én megelégszem azzal, hogy az alkoholtartalom 13,5%.

Ezúttal azonban nem is ez a fontos, hanem inkább az, hogy a bor a számunkra nem túl barátságosnak hangzó Trianon nevet viseli, ami elég erőteljes üzenet lenne, ha egy magyar delegáció elé tennék le.

A BALK Hírlevele


Meteorológia

B.A. Balkanac

Balkanac

IN ENGLISH

Tíz nap legjava