Egyesült Államok
ÚJABB PROVOKÁCIÓ? Montenegró vakcinákat adományozott a „koszovói katonáknak”
Szerbia két alkalommal adományozott vakcinákat Montenegrónak még az „oltási szezon” kezdetén. Először négyezer Szputnyik V vakcinát, amelynek első felét február közepén Ana Brnabić szerb miniszterelnök szállította le Podgoricába, és adta át Zdravko Krivokapićnak, az azóta Belgrádban már többszörösen kiátkozott montenegrói miniszerelnöknek. Szerbia április végén újabb tízezer AstraZeneca vakcinát küldött Podgoricába.
Montenegró segít
Az RTK koszovói „állami televízió” jelentése szerint most Montenegró volt az adományozó, a Koszovói Biztonsági Erők (KSF) pedig a kedvezményezett.
Koszovó az Egyesült Államok erőteljes támogatásával ezt a fegyveres alakultot fejleszti fel hadsereggé. A KSF nemrégiben részt vett a Defender Europe 21 NATO-hadgyakorlaton is.
A 400 (négyszáz) vakcina adományozás hírét Armend Mehaj koszovói védelmi miniszter jelentette be. Mehaj szerint Montenegró COVID elleni oltásokat ajánlott fel a Koszovói Biztonsági Erőknek.
– mondta Mehaj.
A montenegrói védelmi miniszter május közepén folytatott on-line megbeszélést pristiani kollégájával, és ezt követően kijelentette, hogy Montenegró erősíteni kívánja védelmi kapcsolatait Koszovóval.
Olivera Injac ezzel összefüggésben kifejezte meggyőződését, hogy Montenegró tapasztalata a NATO-tagság megszerzése felé vezető úton felbecsülhetetlen értékű lesz Koszovó számára, a két ország ugyanis ugyanazokat a külpolitikai célokat követi.
Amerika még inkább segít
Az RTK arról is beszámolt, hogy a Fehér Ház kidolgozta a szegényebb országok számára szánt 80 millió vakcina elosztási tervét.
A terv szerint 60 millió adag vakcinát a globális COVAX-rendszeren keresztül juttatnak el a rászorulóknak, 20 milliót pedig a konkrét partnereknek, mihelyt a célországok készen állnak a vakcina befogadására, és rendeződnek a felmerülő adminisztrációs és logisztikai problémák, amely késleltetik a leszállítást.
Ezekből a vakcinákból két balkáni ország közvetlenül – tehát nem a COVAX-rendszeren keresztül – részesül, az egyik Bosznia-Hercegovina, a másik pedig Koszovó.
A Közép-Európai térség országai közül Ukrajna, Grúzia és Moldova is közvetlenül juthat hozzá a Pfizer, Moderna és Johnson&Johnson vakcinákhoz.
Egyesült Államok
BLINKEN: Az 5 vonakodó EU-tagállam is elismeri Koszovót, ha lesz alku Szerbiával
Anthony Blinken, az Egyesült Államok külügyminisztere az amerikai szenátus külügyi bizottságának ülésén kijelentette, hogy ha megvalósul a Koszovó és Szerbia közötti ideiglenes megállapodás, akkor meggondolná magát az az öt uniós tagország is, amely eddig vonakodott Koszovó függetlenségének elfogadásától, és maga is elismerné Koszovót. Blinken mindezt Jeanne Shaheen demokrata szenátor kérdésére válaszolva mondta, aki arról érdeklődött, milyen erőfeszítéseket tesz a külügyminiszter annak az öt uniós tagállamnak a meggyőzésére, amelyek még nem ismerik el Koszovó függetlenségét.
Öt ország helyett gondolkodik
Az Európai Unió tagállamai közül Spanyolország, Szlovákia, Románia, Ciprus és Görögország nem ismeri el Koszovót függetlenségét, bár az utóbbi időben Görögország és Koszovó között történt némi közeledés.
Blinken szerint az öt európai országot érintő kérdés valóban felvetődik, de ha Szerbia és Koszovó között létrejön a megállapodás, akkor az megnyitja az utat abba az irányba, hogy az említett öt uniós ország is elismerje Koszovót.
– mondta az amerikai külügyminiszter, aki ugyanakkor nem kételkedett abban, hogy Koszovó függetlenségének elismerése Szerbia részéről más kérdés, és egy ilyen lépés megtétele szerb részről még biztosan időbe fog telni.
Blinken és az ohridi megállapodás
Az amerikai külügyminiszter az ülésen reménykeltőnek nevezte a Szerbia és Koszovó között elért előrelépést, különösen az ohridi megállapodást, amely szerint a szerb elnök (szóban) beleegyezett a két ország közötti kapcsolatok rendezésére vonatkozó európai (korábban francia-német) útiterv végrehajtásába.
– mondta a demokrata külügyminiszter a demokrata szenátornak, az utóbbi pedig úgy vélte, hogy mind a koszovói, mind a szerbiai emberek számára az lehet fontos, hogy lássák, milyen előnyökkel jár egy ilyen megállapodás a saját életükre való tekintettel, és remélte, hogy ez mindkét országot közelebb viszi az EU-hoz.
Blinken, szenátusi meghallgatás (Forrás: Twitter, Anthony Blinken)
Erre Blinken megjegyezte, hogy „az Egyesült Államok nagyon részt vett ebben a folyamatban”.
– jelentette ki az amerikai külügyminiszter, aki szerint „óriási segítség lenne, ha a két ország törvényhozóival folytatott kapcsolataiban az amerikai kongresszus
& szenátus például egyértelműen támogatná az előrelépést a Szerbia és Koszovó közötti megállapodások végrehajtásában.
– jegyezte meg Blinken, aki nyomatékként még hozzátette, hogy határozottan támogatja a szenátorok és a kongresszusi képviselők kapcsolatát a két ország parlamentjeivel, valamint a két ország vezetőivel.
Kapcsolódó cikk
Ezekután aligha kell meglepődni majd azon, hogy a közeljövőben különböző amerikai politikusok – főleg a demokrata sorokból – netalán szétspriccelnek a Balkánon és környékén, hogy előmozdítsák a szerb államfő és a koszovói miniszterelnök közötti szóbeli megállapodások végrehajtását.
Az pedig még inkább biztosra vehető, hogy az amerikai szenátorok & képviselők szívesen fogadják a térségből érkező delegációkat, akik lobbizni kívánnak a maguk ügye mellett, mint ahogy erre már mindkét részről volt példa, bár a koszovói albán küldöttségek gyakrabban fordulnak meg Amerikában.
- Koszovó6 nap telt el azóta
Aláírási impotencia, avagy két úriembernek látszó alak világraszóló sztárolása
- Szerbia5 nap telt el azóta
Világháborús emlékművet romboltak le a kínai útépítők Szerbiában
- Horvátország5 nap telt el azóta
A horvát védelmi minisztérium 10 ezer behívót küld ki a tartalékosoknak
- Montenegró5 nap telt el azóta
Lesz második forduló Montenegróban, ahol elnökcsere várható