Biztosítás
UTASBIZTOSÍTÁS BALKÁNI MÓDRA: Nem a koronavírus okozta a szerbiai utazási irodák csődjét

Másfél évvel ezelőtt több mint 700 utazási iroda működött Szerbiában, tavaly év elején 415 ügynökség kapott engedélyt, idénre viszont alig 70 maradt meg. A számok zuhanását még az olyan világméretű változás sem igazolja, mint amilyen a koronavírus-járvány. A probléma ugyanis sokkal előbb kezdődött, mint ahogy a Covid-19 vírus megjelent: a szerbiai utazási irodákat elsősorban a teljesíthetetlen állami döntések juttatták csődbe, a járvány már csak feltette az i-re a pontot – állítják az utazási irodák képviselői.
Túlértékelt biztosítások
– A problémák akkor kezdődtek, amikor a csaknem másfél éve bevezetett idegenforgalmi törvényben ésszerűtlen kategóriákat határoztak meg – állítja Németh András, a zentai Domus utazási iroda tulajdonosa. A 25 éves tapasztalattal rendelkező ügynök elmagyarázta, hogy a rendelkezések szerint a legkisebb iroda 1000 utast vihet egy évben nyaralni, és ehhez 200 ezer euró biztosítási garanciát kell letétbe helyeznie. A következő kategóriába az 1000–5000 utassal foglalkozó irodák tartoznak, amelyeknek 250 ezer euró értékű biztosítási kötvényt kell felmutatniuk működésük engedélyeztetéséhez. A harmadik csoportba tartozóknak 350 ezer euró értékű garanciával kell rendelkezniük ahhoz, hogy 5000-10000 utassal dolgozhassanak, az ettől több utassal foglalkozó irodáknak viszont 400 ezer eurós biztosításra van szükségük a működéshez.
Németh András szerint aránytalan és értelmetlen rendszerről van szó, hiszen tízszeres utasszámért mindössze dupla akkor biztosítást követelnek „illetékesék”.
– magyarázta a tulajdonos.
– fejtette ki véleményét Németh András.
Az ügynökségek aggályait az Utazási Irodák Szerbiai Szövetsége (YUTA) is folyamatosan közvetítette a szerb kormányzat felé. Aleksandar Seničić nyilvánosságra hozta, hogy az utazási irodák működését szavatoló biztosítások piaci összértéke 100 millió euró. Szavai szerint ez teljesíthetetlen, a gyakorlatban érvényesíthetetlen érték. Ekkora összeget ugyanis a biztosítási társaságok nem tudnak kifizetni. Még akkor sem, ha előtte bezsebelik a hihetetlenül drága biztosítási díjakat.
Amikor semmi sem elég
Tavaly tovább fokozta a gondokat, hogy a biztosítók a járványhelyzetre hivatkozva megtagadták a kötvények kiadását, miután az utazásokkal foglalkozó cégeket a magasan kockázatos kategóriába sorolták. Így szeptember 30-án az ország összes utazási irodájának megszűnt a működési engedélye.
A biztosítók a szerb kormány kérésére sem voltak hajlandók engedni, egyes bankok viszont idővel bevállalták a helytállási garanciák kiadását. Kijelentették azonban, hogy ezt csak háromszoros fedezettel vállalják.
– adott hangot elkeseredésének Németh András.
Láncok és lakatok
Miután a szerbiai biztosítók és a bankok állami nyomásgyakorlására sem akartak együttműködni, az újonnan megválasztott szerb idegenforgalmi miniszter, Tatjana Matić november közepén bejelentette, hogy a szerb kormány 150 millió dináros értékű biztosítási szubvenciót tervez az utazási irodák támogatására. Ugyanakkor az illetékes minisztériumok némileg módosították a biztosítási kötvények kiadásának feltételeit és az utazási irodák fent említett besorolását.
– hozta nyilvánosságra a YUTA elnöke.
Aleksandar Seničić elmondta azt is, hogy az utazással foglalkozó ügynökségeket a bankok mellett a fejlesztési alap is „fekete listára” tette a kölcsönök odaítélésénél. Az átadott sürgős kérelmek közül ugyanis csak 5-6 került elbírálásra, a megmaradást biztosító kölcsönöket viszont 300 ügynökség igényelte.
December elején bekövetkezett az, amire egész évben figyelmeztettek az utazási irodák: többszáz ügynökség felfüggesztette működését A halálba indulók köszöntenek! elnevezésű, alulról szerveződött tiltakozáshoz minden olyan iroda csatlakozott, amely „nem került be a 30 kivételezett közé, akik kiválthatták a működési engedélyüket”.
A szerb kormány válasza: minimálbérek
Januárban a szerb kormány újabb egy minimálbérrel segítette volna többek között az utazási irodákat is.
Kilátástalan helyzetük ellenére azonban szinte egyetlen ügynökség sem adta át a kérelmét. Képviselőik szerint az igényléssel ugyanis kötelezték volna magukat a munkahelyek megtartására, ami tovább növelte volna a költségeiket.
Kiemelték, hogy az állami vezetés továbbra sem veszi figyelembe az utazási irodák szövetségeinek ajánlásait.
Hangsúlyozták, hogy a YUTA folytatja a harcot az utazások biztosítására vonatkozó szabályozás módosításáért, de továbbra is követelik a kölcsönök gyors odaítélését, valamint az adók és járulékok kifizetésének elhalasztását is.
Minderre a szerb kormány újabb három fél minimálbér ígéretével válaszolt… Ezért az ajtókon maradtak a lakatok.

-
Montenegró2 nap telt el azóta
Nincs aki dolgozzon a montenegrói tengerparton, 30 százalékkal nőhetnek az árak
-
Szerbia17 óra telt el azóta
Homokvihar okozott tömegszerencsétlenséget Szabadka és Topolya között
-
English5 nap telt el azóta
Arrests are piling up in Montenegro, after a police chief now the „crypto king” has also been caught
-
Szerbia1 nap telt el azóta
Viola von Cramon: A kézfájással való viccelődés rossz visszhangot váltott ki az EU-ban