Görögország
TŰZVÉSZ UTÁN: Horvátország tizenkét migránst fogad be Leszbosz szigetéről, az osztrák kancellár viszont szeretné elkerülni a “budapesti hibát”
A tűzvészben megsemmisült leszboszi Moria tábor lakóinak befogadásával kapcsolatban eltérő vélemények alakultak ki az Európai Unióban. Egy német miniszter szerint a tábor lakói nem Görögország, hanem Európa menekültjei, ezért az Európai Unió tagállamainak sürgősen a segítségükre kell sietniük. A német szövetségi kormány nemzetközi fejlesztési együttműködésért felelős minisztere úgy vélte: “nyolc erős ország meg tudja oldani a problémát”, Németország ennek keretében kétezer migránst fogadna be.
A horvátok is befogadnak
A horvátok úgy döntöttek, hogy fogadnak be migránsokat a leégett leszboszi táborból, bár ők egyelőre jóval kisebb számokban gondolkodnak.
A horvát felajánlás tehát nem nagy, de Andrej Plenković horvát miniszterelnök szerint a hozzáállás a fontos.
– Senki sem látja itt kárát annak, ha tizenkét kislány Horvátországba érkezik, hogy segítsünk nekik. Én inkább azt hiszem, hogy erre büszkék lehetünk.
– nyilatkozta a horvát kormányfő.
Ezek szerint Horvátország tizenkét kislányt fogad be a leégett Moria táborból, akik valamilyen okból kifolyólag szülői felügyelet nélkül tartanak Európa felé.
– Ez a szolidaritás, és a humánus hozzáállás kifejezése, illetve annak politikának a kinyilvánítása, amely a nehéz helyzetbe került ottani emberek megsegítésére irányul
– tette hozzá Plenković, aki szerint számos európai ország hasonlóképpen cselekszik.
Az alábbi Twitter-bejegyzés azt sugallja, hogy a leszboszi tüzet nem a “koronavírusban megbetegedett” migránsok okozták, hanem “Erdoğan katonái”, de ebbe most ne menjünk bele, mert ez messzire vezetne az “európai humánumtól”.
Greece Under Attack
First Erdoğan's soldiers who the media classifies at "migrants" and poor innocent "refugees" burned down their camp in Moria
Now they are attacking police and staging photo ops pretending to be the victims
No one believes you (accept leftists in Germany) pic.twitter.com/n4oF72tl94
— Amy Mek (@AmyMek) September 12, 2020
Kurz: Nincs szükség szimbolikus politizálásra
A tüzet követően tíz európai ország jelezte, hogy négyszáz fiatalkorú migránsnak ad otthont Leszbosz szigetéről.
Kelet- és Közép- Európából Horvátország mellett csak Szlovénia fogad be migránsgyerekeket, igaz még szerényebb számban, a szlovénok ugyanis csak négy kiskorú migráns/menekült számára biztosítanak új hazát.
A balkáni és a török sajtót is bejárta a hír, hogy Lengyelország és Magyarország mellett Ausztria is elutasítja a migránsgyerekek befogadását.
Ennek okát az osztrák kancellár a You Tube-ra feltöltött videóban fejtette ki.
Kurz a videóban arról is beszélt, hogy “a budapesti vasútállomáson” (a Keletinél) 2015-ben látott képek arra késztették az európai politikusokat, hogy engedjenek a nyomásnak, és megnyissák a határokat.
– Ha most engedünk a nyomásnak, akkor megkockáztatjuk, hogy ugyanazokat a hibákat követjük el, amelyeket 2015-ben, és hiú reményekbe ringatjuk az emberekhez
– mondta Kurz, hozzátéve, aki ezért a “holisztikus megközelítést” szeretné elősegíteni európai szinten.
– Amire nincs szüksége, az a szimbolikus politika
– tette hozzá az osztrák kancellár a You Tube-ra feltöltött videóban.
Görögország
Plenković mentené a Dinamo huligánjait, Zelenszkij pilóták képzését kérte Athénban
Bár nem azért utazott a görög fővárosba – Andrej Plenković horvát miniszterelnök a regionális vezetők informális találkozójára ment a Thesszaloniki Nyilatkozat 20. évfordulója alkalmából -, az esemény előtt azonban kétoldalú találkozót folytatott a házigazda Kiriákosz Micotákisszal. A beszélgetés középpontjában a nemrég letartóztatott Dinamo-szurkolók, illetve az általuk kiváltott görögországi zavargások álltak, amelyekben egy személy életét vesztette. Megérkezett Athénba Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is, akinek három kívánsága is volt a görög miniszterelnök irányába.
Mi lesz a 102 hülyegyerek sorsa?
Sajnos, a bebörtönzött horvát rendbontók száma nem 101, hanem 102, így kútba esett a poénkodás a dalmát kiskutyákkal. A gond azzal van, hogy a görög börtönök nem sokban különböznek a török börtönöktől, azaz meglehetősen randa helynek számítanak.
Ez a horvát ördögfiókák számára már önmagában véve is rossz hír, mert ugye, a görög börtönökben elsősorban görögök vannak, köztük AEK-szurkolók is, de a helyzet ennél is cifrább, mert szép számmal vannak szerb bűnözők is, akik itt töltik a büntetésüket.
Amikor kiderült, hogy a huligánokat vizsgálati fogságba helyezik, érkezett is pár szívhez szóló üzenet, hogy onnan élve nem kerülnek ki. Ez pedig Horvátországban verte ki a biztosítékot, mert még a legmarconább huligánnak is van mamája.
A szülők jajveszékelése szépen töltötte a hasábokat, egyes ellenzéki politikusok rá is mozdultak a kínálkozó alkalomra, sőt Milanović köztársasági elnök is mondott pár zokibondosat, amit persze a görög bulvárlapok idéztek vért szimatolva.
Andrej Plenković Görögországba elvitta magával Daniel Markićot, a horvát polgári titkosszolgálat, a SOA első emberét is, aki a képen balról az első (Forrás: X-platform, Andrej Plenković )
Ebben a helyzetben ajánlatosnak tűnt némi tűzoltás, amit Plenković miniszterelnök, alias Plenx most Athénban végre is hajtott.
– Álláspontunk világos, határozottan elítéltük a huliganizmust, sajnálatunkat fejeztük ki az emberélet elvesztése miatt, ellenezzük a szurkolói erőszakot
– jelentette ki Plenx athéni nyilatkozata elején.
– A görög miniszterelnök azt mondta, hogy garantálni tudja a fogva tartott horvát állampolgárok biztonságát a görög őrizetben, ugyanakkor követeltük, hogy tisztességes tárgyalást kapjanak a rendbontásban résztvevők, harmadszor pedig követeltük, hogy azok, akik csak kihágást követtek el, térjenek vissza Horvátországba
– tette hozzá a horvát miniszterelnök a sajtótájékoztatón.
Plenković arról is beszélt, hogy a görög rendőrség még nyomoz, és megerősítette, hogy látta a legfrissebb felvételeket, mellékesen szólva mi is megnéztük, de annyira pixelesek, hogy jóformán semmi olyat nem láttunk rajtuk, ami perdöntő lenne.
Szavai szerint, figyelemmel kísérik a médiát, de egyelőre semmit sem tud a tettes kilétéről, és abban sem biztos, hogy a most bemutatott új videó mentesíti-e a horvát szurkolókat a gyilkosság vádja alól.
A horvát miniszterelnök úgy vélte, hogy egyébként meg minden a görög rendőrség és a görög hatóságok kezében van, ők végzik a nyomozást.
Rendhagyó helyzet
Plenković a görög miniszterelnökkel folytatott találkozóról szólva elmondta, hogy Micotákisz szerint a nyomozás még néhány hétig eltarthat, merthogy időbe telik, amíg minden bizonyítékot, minden felvételt megnéznek, és beszélnek a gyanúsítottakkal, de ez is jóval kevesebb, mint amire számítani lehetett.
A horvát miniszterelnök megismételte, hogy a zágrábi kormány sajnálatát és részvétét fejezte ki Micotákisznak a bunyóban megszúrt görög állampolgár halála miatt, de ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy a horvát fél írásban benyújtotta a fent felsorolt kérelmeket a görög hatóságokhoz.
– Megteszünk mindent állampolgáraink érdekében, de tiszteletben kell tartanunk az igazságszolgáltatás függetlenségét. Nem emlékszem, hogy valaha is ilyen helyzettel szembesült volna a horvát kormány, hogy hirtelenjében ennyi horvát állampolgárt tartottak fogva egy külföldi országban
– jegyezte meg végül Plenković.
Zelenszkij is besurrant
Kiriákosz Micotákisz görög miniszterelnök máskülönben hétfő este vacsorán fogadta a Nyugat-Balkán és az EU-tagállamok vezetőit a Maximos kastélyban, hogy informális vitát folytasson velük az EU bővítéséről és a régió európai jövőjéről, és egyúttal kiemelje Görögország szerepét a stabilitás, valamint a béke és az energiabiztonság pilléreként a Balkánon és Délkelet-Európában.
Görög kormányzati források hangsúlyozták, hogy a vacsorára szimbolikusan az egykori EU–Nyugat-Balkán csúcstalálkozón elfogadott Thesszaloniki Nyilatkozat 20. évfordulóján került sor, amikor ezek az országok először állapodtak meg arról, hogy a Balkán jövője az EU-ban van. Ennek vagy húsz éve, az sem most volt.
A találkozón részt vett Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és Charles Michel, az Európai Tanács elnöke is. Ugyanakkor Athénba érkezett Horvátország, Bulgária és Románia miniszterelnöke – Andrej Plenković, Nikolai Denkov és Ion-Marcel Ciolacu, valamint Aleksandar Vučić szerb elnök, Jakov Milatović montenegrói államfő, Dimitar Kovacsevszki észak-macedón miniszterelnök, Albin Kurti koszovói miniszterelnök, Borjana Krišto, a bosznia-hercegovinai minisztertanács elnöke és Maia Sandu moldovai elnök.
Edi Rama albán miniszterelnök viszont kimaradt a buliból, miután Athén és Tirana diplomáciai perpatvart folytat Fredi Beleri, Himare város görög etnikumú polgármesterének folyamatos bebörtönzése miatt.
Zelenszkij ismét a figyelem középpontjában volt
Besurant visszont a találkozóra Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, bár Ukrajna nemigen tartozik a Balkánhoz, viszont a bővítésben igencsak érdekelt, és ilyen szempontból sokkal jobb pozícióban van, mint azok a balkáni államok, amelyek már húsz éve előszobáznak.
Zelenszkij nagy titoktartás közepette érkezett meg a csúcsra, de ha már ott volt, akkor Görögország segítségét kérte az F16-os pilóták kiképzéséhez, valamint a gabonafolyosó stabilitásának biztosításához, és emlékeztetett azokra az ígéretekre, hogy a görögök részt vesznek Odessza újjáépítésében.
Mindebből kiderül, hogy a Thesszaloniki Nyilatkozat huszadik évfordulója alkalmából rendezett vacsora minden másról szólt, csak nem az Európai Unió további bővítéséről, bár ne tagadjuk, hogy Ursula von der Leyen bizottsági elnök külön-külön találkozott az érintett országok vezetőivel, mint például a macedón és a koszovói miniszterelnökkel, illetve a szerb elnökkel.
-
Koszovó4 nap telt el azóta
Lelőttek egy rendőrt Koszovóban, akár magyar katonák élete is veszélybe kerülhet
-
Montenegró6 nap telt el azóta
Szerbiai állampolgárok ásták az alagutat Montenegróban, 19 fegyver tűnt el
-
English6 nap telt el azóta
Turkish companies bypass the Western sanctions, USA tappes their head
-
Szerbia2 nap telt el azóta
Vučić etnikai tisztogatásról beszélt, Moszkva szerint Koszovó potenciális veszélyt jelent