Szerb Köztársaság
Dodik kész tárgyalni, a béke megőrzésére szólított fel
Dodik hangsúlyozta, hogy a béke elsődleges szempont, és határozottan elutasít minden olyan tevékenységet, amely a bosnyák vagy a horvát közösség ellen irányulna. Ugyanakkor leszögezte, hogy nem érdeklik a Boszniai Föderáció területei, csupán azok a jogok és területek, amelyeket az alkotmány biztosít a Szerb Köztársaságnak

Milorad Dodik a délutáni harcias – tömeghülyítő – beszédét követően, amelyben az Európai Unió becsmérlése mellett a középső ujj felmutatása és „b@sszon meg Amerikázás” is előfordult, este már egészen más hangot ütött meg.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
A boszniai Szerb Köztársaság elnöke félretette útszéli stílusát, és hangsúlyozta, hogy a szerb nép elkötelezett a béke és a stabilitás fenntartása mellett, és már csak az olajág hiányzott a kezéből.
Aleksandar Vučić szerb elnök Banja Lukában tett sürgős látogatása során Dodik arra kérte a lakosságot, hogy őrizze meg a nyugalmát az ellene hozott boszniai bírósági ítéletet követően.
Dodik hangsúlyozta, hogy semmilyen háborús terv nem létezik, és semmiféle konfliktust nem készítenek elő.
Kijelentette, hogy készek a párbeszédre, de nem fogadják el, hogy figyelmen kívül hagyják őket. Hozzátette, hogy Vučić elnök is kiemelte a béke fontosságát, és ő maga is kész tárgyalni a horvát és a bosnyák közösség képviselőivel.
Kész tárgyalni
A sajtótájékoztatón Dodik rámutatott, hogy Bosznia-Hercegovina működésének folytatódnia kell, de kizárólag az alkotmány keretein belül. Véleménye szerint nem tartozik azok közé, akik a tárgyalóasztalnál elveszítik minden politikai eredményüket, és hangsúlyozta, hogy csakis arra tart igényt, ami jogosan megilleti a szerb közösséget.
Kiemelte, hogy Bosznia-Hercegovina fennmaradása csak akkor lehetséges, ha tiszteletben tartják a szerb nép jogait is, és hogy hajlandó a nehéz kérdésekről, például a boszniai bíróság és ügyészség működéséről is tárgyalni.
Dodik hangsúlyozta, hogy a béke elsődleges szempont, és határozottan elutasít minden olyan tevékenységet, amely a bosnyák vagy a horvát közösség ellen irányulna. Bejelentette, hogy már másnap tárgyalásokra hívja a boszniai politikai élet szereplőit, hogy tájékoztassa őket a geopolitikai változásokról.
Ugyanakkor leszögezte, hogy nem érdeklik a boszniai Föderáció területei, csupán azok a jogok és területek, amelyeket az alkotmány biztosít a Szerb Köztársaságnak.
A boszniai szerb vezető hangsúlyozta, hogy kész a párbeszédre, és amennyiben a boszniai vezetés meghívja, akár már ma (másnap) reggel 10 órakor Szarajevóba utazik.
Kijelentette, hogy bárhol és bármikor készen áll a tárgyalásokra, és ha másnap nem kap meghívást, akkor ő maga keresi fel a boszniai politikai vezetőket. Hozzátette, hogy nem kívánja Szarajevó vezetőit Banja Lukába hívni, viszont hajlandó a bosnyák fővárosban egyeztetni.
Dodik továbbá közölte, hogy Željka Cvijanović már korábban tárgyalt az Európai Unió nagyköveteivel, és úgy döntött, hogy ő maga is meghívja őket egy találkozóra, hogy tájékoztassa őket a helyzetről.
Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a nemzetközi közösség jelentős szerepet játszott a jelenlegi problémák előidézésében, ezért elvárja, hogy az európai diplomaták megértsék és elfogadják a szerb közösség álláspontját.
Támadás a szerb nép ellen
Aleksandar Vučić szerb elnök a Milorad Dodikkal Banja Lukában folytatott tárgyalása után kijelentette, hogy a boszniai bíróság ítélete nem csupán Dodik személyét érinti, hanem elsősorban a Szerb Köztársaság és az egész szerb nép ellen irányul.
Véleménye szerint a február 26-án hozott ítélet egy olyan üzenetet hordoz, amely szerint a szerbek felett igazságszolgáltatás nélkül is lehet ítélkezni, és döntések születhetnek jogi alap és igazságosság nélkül.
Vučić kifejtette, hogy ez egy rendkívül nehéz nap a szerb közösség számára, ugyanakkor úgy véli, hogy ez a helyzet „sokkal többet feltárt”, mint amennyit az ítélet önmagában hordoz. Hangsúlyozta, hogy egyesek azt próbálták megmutatni, hogy az egész szerb nép ellen lehet döntéseket hozni anélkül, hogy számítana a jog vagy az igazságosság.
A szerb elnök elmondta, hogy két fontos kéréssel érkezett Banja Lukába. Az egyik az volt, hogy a szerb nép és a politikai vezetők tartsanak össze, a másik pedig, hogy Dodik és a Szerb Köztársaság vezetése kezdeményezzen tárgyalásokat mind Szarajevóban, mind más fórumokon.

Szerb-szerb egyeztetés, a fotóról kiderül, hogy szerb elnök legkedvesebb fegyverhordozóját és párizsibeszerzőjét, Siniša Malit vitte magával Banja Lukába (Forrás: X platform, Milorad Dodik)
Vučić kiemelte, hogy a Szerb Köztársaság fennmaradása, fejlődése és a szerb nép egysége kulcsfontosságú, ezért a legfontosabb nemzeti kérdésekben teljes egyetértésre van szükség.
Hozzátette, hogy bár többen is tanácsolták neki, hogy ne utazzon Banja Lukába, mert a helyzet feszült, és a pillanat nem alkalmas az ilyen látogatásra, úgy érezte, hogy szégyen lenne távol maradnia ebben a nehéz időszakban.
Vučić hangsúlyozta, hogy amikor a helyzet a legnehezebb, akkor kell még erősebben támogatni a szerb közösséget, és arra törekedni, hogy a politikai döntések a feszültségek csillapításához és a helyzet stabilizálásához vezessenek.
Meggyőződése szerint a szerb nép képes lesz megőrizni „saját életterét”, a Szerb Köztársaság és annak vezetése pedig képes lesz megvédeni magát, miközben Szerbia is tovább haladhat a fejlődés útján.
A szerb elnök megjegyezte, hogy attól tart, a Szerb Köztársaság lakói nem is tudják teljesen felfogni, mennyire fontosak Szerbia számára, és milyen erős a szeretet és támogatás, amelyet az anyaország feléjük érez. Beszédét azzal zárta, hogy „Éljen Szerbia, éljen a Szerb Köztársaság”.
Fő az összefogás
A szerbiai állami televízió, az RTS értesülései szerint Vučić a szerbiai Nemzetbiztonsági Tanács ülésén hét pontból álló következtetést fogalmazott meg, amelyet a résztvevők elfogadtak.
A tanácskozás résztvevői elítélték az ítéletet, amelyet antidemokratikusnak és jogellenesnek tartanak, de nyugalomra és higgadt reakciókra szólítottak fel.
Egyúttal követelték a Daytoni Megállapodás tiszteletben tartását, és annak megsértésének azonnali beszüntetését, ugyanakkor kifejezték ellenérzésüket a külföldi beavatkozásokkal kapcsolatban, amelyek szerintük a jelenlegi problémák fő forrásai.

Éjszakai sajtóértekezlet, nem könnyű az újságírók élete Bosznia-Hercegovinában sem (Forrás: X platform, Milorad Dodik)
A szerbiai Nemzetbiztonsági Tanács ülésének résztvevői a szerb nép egységét és az összes politikai párt összefogását sürgették mind a Szerb Köztársaságban, mind Szerbiában.
A rendkívüli ülést követően Vučić azonnal Banja Lukába utazott, hogy személyesen találkozzon Dodikkal és megvitassák a további lépéseket.
A szerb elnök hangsúlyozta, hogy mindig a racionális és megfontolt döntések híve, és szeretné elkerülni a felesleges konfrontációt, de Szerbia minden körülmények között kiáll a Szerb Köztársaság mellett, „bármi is legyen a Szerb Köztársaság döntése, ő és Szerbia ott lesz a Szerb Köztársaság mögött.

- Románia6 nap telt el azóta
Öngólok, avagy ki menti meg a Mentsétek meg Romániát a dilletantizmustól?
- Horvátország6 nap telt el azóta
Decemberben jön a kötelező katonai szolgálat Horvátországban
- Bosznia6 nap telt el azóta
Újabb cég lobbizik Dodiknak az Egyesült Államokban
- Szerbia5 nap telt el azóta
Piszkos energia: Szerbia szénnel csinálja az áramot