Bosznia
Házkutatás a rendőrségnél, a hekusok a saját kollégáikat is lehallgatták
A közel sem hétköznapi nyomozati cselekményt a mindig jól értesült N1 Bosna hírcsatorna információi szerint amiatt foganatosították, mert felmerült a gyanú, hogy a föderális rendőrség tagjai több személlyel szemben törvénytelenül folytattak titkos információgyűjtést
A boszniai Föderáció rendőrségének központi épületében folytatott házkutatást a SIPA. A nem mindennapi rendőri akciót a föderációs rendőrségen belüli vizsgálat előzte meg, aminek következtében az ügyészség nem tekinthetett el a nyomozás elrendelésétől. A rendelkezésre álló információk szerint a föderációs hekusok tömegesen hallgattak le engedély nélkül boszniai állampolgárokat, köztük saját kollégáikat is.
Engedély nélkül hallgatóztak
Az állami vezetők védelmét és a kiemelt ügyek nyomozását végző Állami Nyomozó és Védelmi Ügynökség (Državna Agencijaza Istragu i Zaštitu, angol neve State Investigation and Protection Agency, SIPA) november 23-án házkutatást tartott a bosnyák-horvát Föderáció rendőrségének (Federalna Uprava Policije, FUP) több épületében.
A közel sem hétköznapi nyomozati cselekményt a mindig jól értesült N1 Bosna hírcsatorna információi szerint amiatt foganatosították, mert felmerült a gyanú, hogy a FUP tagjai több személlyel szemben törvénytelenül folytattak titkos információgyűjtést.
Hogyan viszonyul egymáshoz a két ügynökség?
Funkciók szétválasztása:
A SIPA operatív és bűnüldözési szervként működik, míg az OSA a hírszerzési és biztonsági információk gyűjtéséért és elemzéséért felel.
Példa: Ha egy terrorcselekményt gyanítanak, az OSA adatokat gyűjthet a fenyegetésről, majd ezeket továbbítja a SIPA-nak, amely konkrét lépéseket tesz, például letartóztatásokat hajt végre.
Együttműködés:
Mindkét ügynökség kulcsszerepet játszik az ország biztonságának fenntartásában, de különböző módokon. Az OSA stratégiai hírszerzési információkat szolgáltathat a SIPA számára, míg a SIPA visszacsatolhat operatív eredményeket az OSA-nak.
Példa: A szervezett bűnözéssel kapcsolatos nemzetközi összefüggések felderítésében az OSA segíthet a SIPA-nak.
Politikai kontextus:
Az OSA gyakran kerül viták középpontjába politikai érzékenysége miatt, mivel a hírszerzési adatok kezelése nagyobb politikai kontrollt igényel.
A SIPA ezzel szemben inkább operatív szervként működik, kevésbé kerül a politikai csatározások kereszttüzébe.
A FUP vezetése nemhogy tagadta volna az esetleges visszaéléseket, épp ellenkezőleg járt el, amikor nyilatkozatában kifejezetten üdvözölte a bírósági döntést. A föderális rendőri vezetés kétségbeejtő reakciójának hátterében az állhatott, hogy a föderációs zsaruk egy része a nyomozások során nem engedélyezett eszközt vett igénybe egyes személyek megfigyelésére.
A szóban forgó eszköz az úgynevezett „IMSI Catcher” volt, aminek a segítségével egy fiktív mobiltelefon tornyot létrehozva a FUP munkatársai lehallgathattak bárkit bírói felügyelet nélkül.
Vahidin Munjić, a FUP egyik vezetője megerősítette, hogy még 2006-ban szereztek be több ilyen eszközt. A törvényi szabályozás máig nem készült el, azonban a korábbi években több nyomozás részeként sor került a készülékek használatára.
Munjić a törvénysértő gyakorlat feltárására maga folytatott belső vizsgálatot a FUP-nál. A főrendőr nem bízta a véletlenre a megállapításait, mert kérte, hogy a boszniai Hírszerző és Biztonsági Szolgálat (Obaveštajna i Sigurnosna Agencija, OSA) is vizsgálja be az eszközöket.
Az így keletkezett szakvéleményeket és vizsgálati eredményeket a föderációs főhekus megküldte a boszniai ügyészségnek. Ez alapján 2024. szeptemberében döntött az ügyészség a nyomozás elrendeléséről, aminek a végrehajtására a SIPA-t jelölték ki.
Jellemző | SIPA | OSA |
---|---|---|
Teljes név | State Investigation and Protection Agency | Obavještajno-sigurnosna agencija (Intelligence-Security Agency) |
Funkció |
Bűnüldöző szerv, amely a szervezett bűnözés, terrorizmus, pénzmosás és súlyos bűncselekmények kivizsgálására fókuszál. |
Hírszerzési és biztonsági ügynökség, amely az ország belső és külső biztonsági fenyegetéseinek monitorozására koncentrál. |
Tevékenységi kör |
Operatív nyomozások, elfogások, bűncselekmények feltárása és bizonyítékok gyűjtése. |
Információgyűjtés és elemzés a nemzeti biztonság fenntartása érdekében. |
Joghatóság | Országhatárokon belül, rendőri és bűnüldözési feladatokat lát el. | Nemcsak belföldön, hanem külföldön is aktív hírszerzési műveleteket végez. |
Alávetettség | Bosznia-Hercegovina Igazságügyi Minisztériuma | Bosznia-Hercegovina Minisztertanácsa |
Módszerek |
Klasszikus bűnüldöző és titkos műveletek; rendőri eszközök, például letartóztatások, razziák. |
Hírszerzési technikák, például megfigyelés, informátorok hálózata, digitális lehallgatás. |
Feladatai közé tartozik-e a bűnüldözés? |
Igen, például terrorizmus vagy szervezett bűnözés esetén konkrét nyomozásokat folytat. |
Nem, az OSA nem bűnüldözési szerv, hanem hírszerzési adatokkal látja el a döntéshozókat és más ügynökségeket. |
A Munjić által kezdeményezett eljárásra reagálva a FUP vezetése előre menekült, és azzal mélyen egyetértve kérte nyilatkozatában a boszniai ügyészséget, hogy a kérdéses lehallgató eszköz jogszerűtlen használatával kapcsolatos visszásságokat vizsgálják ki.
A Munjić vezette belső vizsgálat részletei ugyan nem ismertek, de a Klix.ba hírportál egy írásában megemlítette, hogy a gyanú szerint már 2017. óta töretlenül folyik a törvénysértő gyakorlat az úgynevezett IMSI Catcher alkalmazása terén.
Tudni illik azt, mint titkos információgyűjtés nyomozati eszközét valamely rendőrségtől független orgánumnak, a boszniai jogszabályok szerint az arra kijelölt bírónak kellett volna előzetesen engedélyezni.
A kollégáikat is lehallgatták
A FUP munkatársai által a nyomozásokhoz kötődően folytatott jogosulatlan titkos információgyűjtés olyannyira nem újkeletű, hogy 2017-ben Nermin Nikšić a Föderáció jelenlegi miniszterelnöke még ellenzéki képviselőként tájékoztatta a nyilvánosságot arról, hogy a tudomása szerint két, a FUP állományába tartozó nyomozó ellen indult eljárás ilyen jellegű cselekmény gyanúja miatt.
A Nikšić által tett bejelentés ellenére Ramo Isak föderációs belügyminiszter, korábbi FUP-os főrendőr csak a 2022. évi parlamenti választást követően utasította Vahidin Munjićot a belső vizsgálat lefolytatására.
Kapcsolódó cikk
Letartóztatták a korábbi titkosszolgálati vezetőt és a főbírót Bosznia-Hercegovinában
Az OSA által Munjić kezdeményezésére végzett elemzés nem várt eredményre vezetett. A vizsgálat során megállapítást nyert, hogy több száz boszniai állampolgár mobilkészülékével szemben használták az IMSI Catchert engedély nélkül.
Közöttük több olyan személy is van, akik a FUP vagy a föderációs belügyminisztérium állományába tartoztak, illetve még mindig abban teljesítenek szolgálatot. Ergo a hekusok a saját kollégáikat is nagyszámban lehallgatták, már csak az a kérdés, hogy ezzel mi volt a céljuk?
Emlékezetes, hogy idén áprilisban emeltek vádat Osman Mehmedagić „Osmica”, az OSA korábbi – erősen SDA kötődésű – vezetője és a volt boszniai főbíró Ranko Debevec ellen, mert politikusok és más közszereplők megfigyelését rendelhették el bűnüldözési érdek nélkül.
Az azóta is húzódó lehallgatási botrányba bekapcsolódott az USA szarajevói nagykövetsége is azzal, amikor amerikai szankciós listára tetették a bosnyák nemezt Nyolcaskáját, vagyis Osman Mehmedagić „Osmicát” (Osmica jelentése nyolcas).
- Magyarország7 nap telt el azóta
Főleg Szerbiában téma a Rogán Antal elleni amerikai szankció
- Biztonság6 nap telt el azóta
Balkáni vadnyugat – Tombol az erőszak Szerbiában 🔞
- Szerbia7 nap telt el azóta
Kezd elszabadulni a pokol Újvidéken, brutális támadás
- Bosznia6 nap telt el azóta
Dodik elárulta, hogyan érzi magát a komplikált műtét után