Szerbia
HITVESI ERŐFESZÍTÉSEK: A szerb elnök felesége Koszovóért küzdött Afrikában
William Ruto kenyai elnök állítólag mindössze egy lépésre volt attól, hogy elismerje az “úgynevezett Koszovó” függetlenségét, ahogy a szerbek mondják, ezért Szerbia gyorsan Nairobiba küldte az “első hölgyet”, hogy megerősítse a kétoldalú kapcsolatokat, és megpróbálja megakadályozni az esetleges kenyai döntést
Tamara Vučić afrikai és egyéb külföldi látogatásai azt mutatják, hogy Szerbia új utakra lép a diplomácia terén. Az afrikai körutat teljesítő szerbiai first lady felkereste a Kongói Demokratikus Köztársaságot, Eswatinit (volt Szváziföld) és Zimbabwét, hogy megerősítse velük Szerbia politikai és gazdasági kapcsolatait. Vučić asszonyt az igazi megpróbáltatás azonban Kenyában várta, ahol – a belgrádi Politika beszámolója szerint – az ország vezetője egy lépésre volt attól, hogy elismerje Koszovó függetlenségét. Tamara Vučić tehát Koszovóról is folytatott megbeszélést a fekete-afrikai országban, bár ez a téma eddig külügyminiszteri, de még inkább elnöki, és nem hitvesi hatáskörbe tartozott Szerbiában.
Váratlan misszió
Az utóbbi időben a szerbiai diplomácia új dimenziókat tár fel, az ország első hölgye ugyanis diplomáciai nyelvezettel szólva egyre aktívabb szerepet vállal a “nemzetközi kapcsolatok fejlesztésében”, így legutóbb már a “haza megmentésében” is részt vett.
Tamara Vučić éppen Afrikában járt, ahol a Kongói Demokratikus Köztársaságot, Eswatinit és Zimbabwét kereste fel, hogy a first lady szerepében megerősítse ezekkel az országokkal Szerbia politikai és gazdasági kapcsolatait.
Közben azonban William Ruto kenyai elnök állítólag mindössze egy lépésre volt attól, hogy elismerje az “úgynevezett Koszovó” függetlenségét, ahogy a szerbek mondják, ezért Szerbia gyorsan Nairobiba küldte az “első hölgyet”, hogy megerősítse a kétoldalú kapcsolatokat, és megpróbálja megakadályozni a fent említett esetleges kenyai döntést.
Miután ez egy előre be nem jelentett látogatás volt, ezért a belgrádi Politika azt gyanítja, hogy szerb részről “erőteljes diplomáciai offenzíva” indult, amit a Kenyan Foreign Policy hírportál is megerősített. Nairobiban azonban nem Ruto elnök fogadta a szerb elnök feleségét, hanem egyik közeli munkatársa, Musalia Mudavadi, Kenya első minisztere, valamint Dorcas Oduor az ország főügyésze.
Az említett kenyai portál szerint a szokatlan fogadtatás kiemeli a megbeszélések komoly jellegét, amelyeken állítólag Koszovó státusáról is szó esett. Az ottani lap szerint a látogatás háttere összetett, mivel Koszovó függetlensége továbbra is vitatott jogi kérdés Kenya számára, amely történelmileg tartózkodik attól, hogy Koszovót szuverén államként ismerje el, amióta az 2008-ban kikiáltotta függetlenségét Szerbiától.
A helyzetet tovább bonyolítja, hogy Kenya diplomáciai kapcsolatai Szerbiával nem újkeletűek; ugyanis azok nem sokkal Kenya 1963-as függetlenné válása után jöttek létre, miután a volt Jugoszlávia az első tíz ország között ismerte el Kenyát.
A Kenyan Foreign Policy hozzáteszi, hogy a helyzetet tovább bonyolítják Kenya korábbi diplomáciai kapcsolatai Szerbiával (Jugoszláviával), amelyek nem sokkal Kenya 1963-as függetlenné válása után jöttek létre.
A Mudavadival tartott közös sajtótájékoztatón Vučić asszony köszönetet mondott Kenyának azért, hogy támogatja Szerbia nemzeti érdekeit, különös tekintettel az “úgynevezett Koszovóra” vonatkozó határozott álláspontra, amely jelenleg határozatlan álláspontot képvisel; a kijelentést ezúttal azonban akár üzenetként is felfoghatjuk.
Tamara Vučić megismételte Szerbia elkötelezettségét a Kenyával való barátság ápolása mellett, aminek megpecsételésére 150 ezer eurós segélyt ígért a kenyai árvízkárosultaknak, és bejelentette, hogy – nyilván együttérzése gyanánt – ellátogat Nairobi Mukuru nyomornegyedébe.
Kenyának is megvan a maga Koszovója
A kenyai portál arról is beszámol, hogy Ruto elnök 2023 márciusában bizalmas levélben közölte Behgjet Pacolli volt koszovói államfővel, hogy ha Kenya elismeri a koszovói útleveleket – bár ezt a döntést nyilvánosan még nem jelentették be – az jelentős változást hozhat Kenya külpolitikájában, ami közvetlenül megkérdőjelezi a Szerbiához történő hosszú távú igazodást.
Kenya hagyományosan szoros kapcsolatokat ápol az Egyesült Államokkal, amelyeket különösen a hidegháború alatt és után alakított ki. Az Egyesült Államok egyike Kenya legnagyobb donorainak és fejlesztési partnereinek, különösen az egészségügy, az oktatás és a gazdaság területén. A biztonsági együttműködés is kiemelkedő, különösen a terrorizmus elleni küzdelemben, mivel Kenya számos terrorista támadással szembesült az Al-Shabaab szélsőséges csoportok részéről.
Az Egyesült Államokkal való kapcsolatok a kereskedelemre is kiterjednek. Kenya részt vesz az African Growth and Opportunity Act (AGOA) keretében folytatott programban, amely vámkedvezményes hozzáférést biztosít a kenyai termékek számára az amerikai piacokhoz. Emellett Kenya volt az első afrikai ország, amely szabadkereskedelmi tárgyalásokat indított az Egyesült Államokkal, ami tovább erősítette a gazdasági kapcsolatokat. Kenya Oroszországgal is kapcsolatban áll, de ezek korántsem olyan intenzívek, mint az Egyesült Államokkal fenntartott együttműködés.
Ráadásul mindez annak fényében történik, hogy Szerbia határozottan ellenzi Koszovó függetlenségét, miközben olyan szövetségesek támogatását élvezi, mint Oroszország, amely akadályozza Koszovó ENSZ-tagságát.
A diplomáciai helyzetet tovább bonyolítják a kenyai szeparatista mozgalmak, különösen a Mombasa Köztársasági Tanács (MRC), amely a 2000-es évek elején alakult, és a tengerparti régió elszakadását követeli a térség “vélt gazdasági marginalizálódása” miatt.
A szerb first lady magával Ruto elnökkel nem találkozott, viszont megbeszélést folytatott ottani kolléganőjével, akit nevezzünk csak Ruto asszonynak, vele olyan együttműködési területek megerősítéséről cserélt véleményt, mint az információs és kommunikációs technológiák, valamint a turizmus és a sport.
Tamara Vučić látogatásának fontos eleme volt a két ország közötti kulturális és oktatási kapcsolatok megerősítése is, például a “Világ Szerbiában” nevű program keretében, amelyben 2011 óta, – tehát a Vučić előtti időktől kezdve – 137 ország diákjai kapnak lehetőséget szerbiai tanulmányokra.
Szerb részről megerősítést nyert, hogy megemelik azoknak a kenyai diákoknak a számát, akik ösztöndíjhoz juthatnak, ami szerb megfogalmazás szerint hosszú távú befektetést jelent a két ország közötti (oktatási) kapcsolatok elmélyítésébe.
Amit itt most elmondtunk, még Szerbiában sem igen számított vezető hírnek egyetlen komolyabb híradásban sem, ugyanakkor jól jelzi, hogy Szerbia továbbra is minden rendelkezésére álló eszközzel igyekszik megakadályozni, hogy növekedjen a Koszovót elismerő országok száma, ennek érdekében pedig diplomáciai és akár “hitvesi erőfeszítéseket” is kész tenni.
- Szerbia3 nap telt el azóta
Végképp beomolhat az újvidéki vasútállomás teteje, és a 49-51%-os szabály
- Szerbia5 nap telt el azóta
Könnyek helyett könnygáz: Erőszakba torkollott a tüntetés Újvidéken
- Szerbia2 nap telt el azóta
A szerb kormány a hídépítést is odaadta a kínaiaknak, a “náci hídnak” kampec
- Szerbia6 nap telt el azóta
Az Utiber felszólította a kínaiakat, hogy tiltsák be az újvidéki vasútállomás egy részének használatát(?)