Horvátország
Amerika megduplázza Horvátország LNG-ellátását
Az amerikai nagykövet szerint „Horvátországnak, mint a régió tapasztalt vezetőjének, támogatnia kell a szomszédos országokat abban, hogy sikeresen járják végig az euro-atlanti integráció útját”. A Večernji listnek adott interjú során Nathalie Rayes az ukrajnai háborúval kapcsolatosan kijelentette, hogy az Egyesült Államok eltökélt abban, hogy Ukrajnát minden lehetséges módon támogassa az orosz agresszióval szemben. Szerinte az Egyesült Államok célja, hogy Ukrajna megnyerje a háborút, és az USA mindent megtesz azért, hogy ebben támogassa”.
Nathalie Rayes, az Egyesült Államok horvátországi nagykövete, a Večernji listnek adott átfogó interjújában számos témát érintett, beleértve az Egyesült Államok és Horvátország közötti gazdasági együttműködést, az energiaellátást, a geopolitikai helyzetet, valamint saját személyes történetét. Rayes nagykövet betekintést nyújtott az USA és Horvátország közötti kapcsolatok fejlődésébe, és kitért arra is, hogy Horvátország milyen szerepet játszhat a jövőben Európa energiabiztonságának szavatolásában, itt került említésre Horvátország LNG-ellátásának megduplázása.
Az együttműködés elmélyítése
Az interjú során Rayes nagykövet kifejtette, hogy az Egyesült Államok és Horvátország közötti gazdasági kapcsolatok új szintre léptek, és ennek kézzel fogható eredményei vannak. Az elmúlt évben Horvátország USÁ-ba irányuló exportja megduplázódott, elérve a 900 millió dollárt, miközben az amerikai export Horvátországba háromszorosára nőtt, és meghaladta az egymilliárd dollárt.
Rayes szerint ez egy rendkívül egészséges tendencia, amelyet szeretnének folytatni, mert ezek az eredmények nemcsak a két ország közötti kapcsolatokat erősítik, hanem hozzájárulnak Horvátország gazdasági fejlődéséhez is. Jelenleg több mint 100 amerikai cég működik Horvátországban, amelyek összesen 820 millió dollár értékben fektettek be különböző iparágakba.
A nagykövet három stratégiai ágazatot emelt ki, ahol az Egyesült Államok további növekedési lehetőségeket lát: az információs technológia, az egészségügyi szektor és az energiaszektor.
Példaként említette a Pittsburghi Egyetem Orvosi Központját (UPMC), amely 15 millió dollárt fektet egy új onkológiai központ létesítésébe Zágráb közelében, ez várhatóan 2024 decemberében nyílik meg. Emellett a Pfizer 100 millió dollárt fektetett be Horvátországban, és további befektetésekben gondolkodik.
A turizmus is kiemelt fontosságú, hiszen a turizmus Horvátország GDP-jének 20-25%-át adja. Rayes megjegyezte, hogy 2023-ban mintegy 700 ezer amerikai turista látogatott az országba, és ez a szám tovább növekedhet, mivel Horvátország vonzereje nőtt az EU és a schengeni övezeti tagságával.
A nagykövet szerint a turizmus az egyik olyan terület, amelyen keresztül a két ország közötti kapcsolatok még szorosabbra fűzhetők, és lehetőség nyílik a gazdasági kapcsolatok további fejlesztésére is.
Az LNG-ellátás megduplázása, a kettős adóztatás megszüntetése
Az egyik legfontosabb bejelentés, amely az interjú során elhangzott, az LNG (cseppfolyósított földgáz) szállításának megduplázása volt. Rayes hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok elkötelezett Horvátország támogatása mellett az energiaellátás terén, és azt tervezi, hogy megduplázza a leszállított LNG mennyiségét.
Ez lehetővé tenné Horvátország számára, hogy nemcsak önellátóvá váljon, hanem energiaexportőrré is, amely gázellátást biztosíthatna a szomszédos országok, például Bosznia-Hercegovina, Szerbia, Szlovénia, valamint Bajorország és Magyarország számára is. Szerinte Horvátország a régió egyik vezető energiaközpontjává válhat, ha sikerül megduplázni az LNG-terminál kapacitását.
Rayes kiemelte, hogy az USA technológiai támogatást nyújt majd az LNG-infrastruktúra fejlesztéséhez, míg Horvátországnak kell gondoskodnia a szükséges anyagi forrásokról. Az amerikai nagykövet szerint Horvátország jelentős potenciállal rendelkezik a megújuló energiaforrások, például a szél, nap és geotermikus energia terén is, és ezen energiaforrások fejlesztése kulcsfontosságú a régió energiafüggetlenségének biztosításához.
Az interjú másik kiemelt témája a kettős adóztatás kérdése volt. Az amerikai nagykövet elmondta, hogy a kettős adóztatás eltörléséről szóló megállapodás ratifikálása létfontosságú mind az amerikai, mind a horvát vállalkozások számára. A jelenlegi helyzet különösen a kis- és középvállalkozásokat sújtja, mivel a nagyvállalatok nemzetközi leányvállalataik révén gyakran képesek elkerülni a kettős adóztatást.
A nagykövet hangsúlyozta, hogy erős politikai akarat van a megállapodás ratifikálására, és jelenleg azon dolgoznak, hogy minden szükséges lépést megtegyenek a folyamat sikeres lezárása érdekében. Rayes hozzátette, hogy bár a ratifikációra az amerikai választási ciklus miatt idén már nem kerül sor, a következő évre viszont optimista kilátások vannak.
A Nyugat-Balkán és Ukrajna
Geopolitikai szempontból Rayes nagykövet különösen fontosnak tartja Horvátország szerepét a Nyugat-Balkán stabilizálásában és integrálásában az euro-atlanti struktúrákba, ezzel kapcsolatban hangsúlyozta, hogy „Horvátország példaként szolgálhat arra, hogyan lehet sikeresen integrálódni az európai struktúrákba”.
Hozzátette, hogy az USA célja, hogy a régió stabil, biztonságos és prosperáló legyen, amely teljes mértékben integrálódik az EU és a NATO intézményeibe. Rayes szerint Horvátország vezető szerepe kulcsfontosságú a régió demokratikus fejlődésének és gazdasági növekedésének előmozdításában, mivel saját példáján keresztül mutathatja meg, hogyan lehet sikeresen végigjárni az euro-atlanti integráció útját.
Horvátország nyilván jó kisgyerek volt az idén, mert a Mikulás nemcsak gyalogsági harcjárműveket szállított az Óperencián túlról, de az amerikai szenátus ugyancsak csütörtökön megerősítette Nathalie Rayes kinevezését horvátországi nagykövetté.
A venezuelai születésű hölgy kilenc éves korában vándorolt ki szüleivel az Egyesült Államokba, és az angol mellett spanyolul és arabul is beszél. Attól tartok, hogy nemcsak szebb, de okosabb is, mint magyarországi kollégája, azaz ismét a horvátok jártak jobban, de ez maradjon a cikkíró magánvéleménye. (Kalapis Rókus, BALK Magazin)
Az amerikai nagykövet szerint ezért „Horvátországnak, mint a régió tapasztalt vezetőjének, támogatnia kell a szomszédos országokat abban, hogy elérjék ezt a célt”.
Az interjú során az ukrajnai háborúval kapcsolatosan Rayes elmondta, hogy az Egyesült Államok eltökélt abban, hogy Ukrajnát minden lehetséges módon támogassa az orosz agresszióval szemben.
Elmondása szerint az Egyesült Államok célja, hogy Ukrajna megnyerje ezt a háborút, és az USA mindent megtesz azért, hogy ebben támogassa”. Rayes emellett kiemelte, hogy Horvátország is jelentős szerepet vállalt ebben a konfliktusban, mintegy 300 millió dollár értékű támogatással, valamint huszonnyolcezer ukrán menekült befogadásával és ellátásával.
A közel-keleti helyzet kapcsán Rayes elítélte a Hamasz agresszióját Izrael ellen, és hangsúlyozta, hogy a béke érdekében minden diplomáciai csatornának nyitva kell maradnia. Személyes érintettségéről is beszélt, mivel családjának egy része Libanonban él, ahol a Hezbollah befolyása komoly aggodalmat kelt. Rayes hangsúlyozta, hogy a régió stabilitásának megőrzése érdekében szükség van a diplomáciai megoldások keresésére és a béke érdekében tett erőfeszítések fokozására.
- Szerbia5 nap telt el azóta
Vučić leteremtette a szabadkai polgármestert, mert nem hívta meg Pásztor Bálintot a fogadására 🚂✨
- Bosznia4 nap telt el azóta
Villámár, áradás, özönvíz, Boszniában több helyütt is apokaliptikus helyzet alakult ki
- Szerbia3 nap telt el azóta
A vajdasági magyar fiatalok elhagynák Szerbiát a sorkatonai szolgálat miatt?
- B A Balkanac5 nap telt el azóta
Kelta Odüsszeia meg Mi magunk + pia a köcsögben (útirajz fecni)