Horvátország
Péntek helyett szombati megjelenés az új horvát kormánnyal súlyosbítva
A régi-új horvát kormány gyakorlatilag semmiben sem különbözik a másodiktól, névlegesen csak annyiban, hogy a Hazafias Mozgalom három minisztérium élére adott embert. Ez sem nagyon furcsa, mert a Hazafias Mozgalom lényegében a HDZ jobboldali szakadárjaiból áll össze, akik akkor váltak ki a kormánypártból, amikor Andrej Plenković centristái átvették a párt irányítását. Az új kormány 2024 és 2028 közötti programjában öt prioritást nevezett meg: sikeres, életképes, igazságos, fenntartható és szuverén Horvátországot szándékozik építeni
Sajna, ezt nem lehet megúszni. Ahelyett, hogy holmi vidám bohósággal örvendeztessük meg a BALK olvasóit, minthogy a péntek, nem szombat, a horvát belpolitikával kényszerülünk foglalkozni. Ugyanis pénteken nagy nap volt, amolyan politikai nagypéntek, merthogy bizalmat szavazott a parlament a harmadik Plenković-kormánynak. Ez a régi-új kormány gyakorlatilag semmiben sem különbözik a másodiktól, névlegesen csak annyiban, hogy a Hazafias Mozgalom három minisztérium élére adott embert. Ez sem nagyon furcsa, mert a Hazafias Mozgalom lényegében a HDZ jobboldali szakadárjaiból áll össze, akik akkor váltak ki a kormánypártból, amikor Andrej Plenković centristái átvették a párt irányítását. Mint ezt már pedzegettük néhány alkalommal, szó sincs valamilyen szélsőjobboldali fordulatról, a „hazafiak” választási sikere egyes országrészek, de elsősorban Kelet-Szlavónia háború utáni frusztrációival magyarázható.
Péntek helyett szombat
Leegyszerűsítve, a háború úgy ért véget, hogy a keleti országrészeket Horvátország békés úton szerezte vissza, és ennek érdekében bizonyos kompromisszumokat kényszerült kötni.
Kapcsolódó cikk
Ezzel, a néhai frontvonal menti területek lakosságának egy része a mai napig elégedetlen, mert szerintük a vétkesek nem nyerték el méltó büntetésüket.
Ez az elégedetlenség fel-fellángol, például a volt Eszék-Baranya megyei főispán, Branimir Glavaš – jelenleg elítélt, szökevény háborús bűnösként Bosznia-Hercegovinában tengeti az életét – 2006-ban megalakított pártja a HDSSB (Hrvatski demokratski savez Slavonije i Baranje – Szlavónia és Baranya Horvát Demokratikus Szövetsége) formájában, amely a jelenlegi Hazafias Mozgalomhoz hasonló ideológia körül szerveződött, ugyanarra a szavazóbázisra támaszkodva.
A párhuzam annál is helytálóbb, mert a Glavaš-féle „népfelkelést“ is a HDZ-ből kiugró emberek szervezték, magukhoz édesgetve az akkori jobboldali pártokat, mint a Horvát Jogpárt, vagy az Ante Prkačin vezette Új Horvátország (Nova Hrvatska – időközben megszűnt).
Az, hogy nem szép dolog, amit csinálnak – ti. hogy a legnagyobb részben súlyos személyi, családi tragédiák okozta meghasonlásokkal élnek vissza, önös érdekektől vezetve – nem fontos, a politika már ilyen, ha nincs gyomra hozzá az embernek, inkább ne is kísérletezzen vele.
Szóval, aki valamilyen jobboldali, pláne szélsőjobboldali eltolódást akar belemagyarázni az új horvát kormány összetételébe, legjobb, ha még egyszer átgondolja a dolgokat.
Mit ígér Plenković?
Az új kormány 2024 és 2028 közötti programjában öt prioritást nevezett meg: sikeres, életképes, igazságos, fenntartható és szuverén Horvátországot szándékozik építeni.
A sikeres Horvátországról szóló fejezet kiemeli a makrogazdasági egyensúlyt, a versenyképes gazdaságot és a biztonságos munkaerőpiacot.
A cél az, hogy az átlagos nettó bér elérje az 1600 eurót, ösztönözze 125 ezer új munkahely létrehozását, és elérje a 75 százalékos foglalkoztatási rátát.
A nevelési és oktatási rendszert korszerűsítik, és 2030-ra minden gyermeknek helyet kell kapnia az óvodákban.
A sikeres Horvátországról szóló fejezet azt is kimondja, hogy a következő tíz évben hatmilliárd eurót fektetnek be a vasúti infrastruktúrába.
Az életképes Horvátország programpontban a hangsúly a családok megerősítésén és a fiatalok támogatásán van.
Különös figyelmet fektetnek a nyugdíjasok gondozására is, ezért úgy tervezik, hogy a megbízatási időszak végén az átlagos nyugdíjnak legalább 750 eurónak kell lennie.
Az igazságos Horvátország részeként a cél a független igazságszolgáltatás és a korrupció elleni küzdelem, különösen a média szabadsága, az emberi jogok és a nemzeti kisebbségek jogainak védelme, a nők és a gyermekek elleni erőszakkal való megbirkózás, valamint a hozzáférhetőbb és fenntarthatóbb egészségügyi rendszer megteremtése.
A fenntartható Horvátországon belül a prioritás a gazdaság, az energia és a közlekedés, a hulladékgazdálkodás fejlesztése és a biodiverzitás megőrzése.
Az ötödik prioritás a szuverén Horvátország, amely meghatározza a határbiztonság és a belső biztonság céljait. A célok között szerepel a modern hadsereg, a veteránok gondozása és az emlékezés kultúrája.
Ide kell még majd valahogyan beilleszteni a zágrábi Terror Házát, amelynek megalapítása körül Stephen Stjepan Bartolica amerikából visszatérő horvát politikus kardoskodik.
Mi lesz itt tovább?
Ez egy eléggé érdekes kérdés, mert a „hazafiak” nagy fába vágták a fejszéjüket, és egyes sötét lelkű horvát politikai kommentátorok máris úgy ítélik meg, hogy tulajdonképpen a kormánypárt kiválóan keresztbe tett a kisebbik koalíciós partnernek.
Az osztozkodás során „megnyert” tárcák a gazdasági minisztérium – melyről le lett választva a környezetvédelmi és fenntartható fejlesztési minisztérium (itt jelentős mennyiségű EU-s pénz csapódik le, ezt a kormánypárt nem akarta másra bízni), a mezőgazdasági minisztérium, amit kibővítettek az erdőgazdasággal és a halászattal, valamint a demográfiai minisztérium a „hazafiaknál” sokkal erősebb kapacitással rendelkező pártokat is alaposan próbára tenne.
Ha még esetleg a gazdasággal és a mezőgazdasággal meg is birkóznak valahogy – bár ez több mint kétséges -, a demográfia egyszerűen kilátástalan történet.
De mindennek a megítélésével legalább őszig kell várni, mert Horvátországban a júniusi EP-választások után leáll az élet. Kezdődik az idegenforgalmi idény, jön a fociláz az Európai Bajnokság formájában, így legalább szeptemberig senki sem fog semmi okosat csinálni.
- B A Balkanac7 nap telt el azóta
A halott hadsereg tábornoka és a Sasok földje
- Bosznia6 nap telt el azóta
Jegyzékváltás Bosznia és Szerbia között a boszniai Szerb Köztársaság napja miatt
- Horvátország6 nap telt el azóta
A vízipóló-botrány és migránsokat csempésző menekültek
- Oroszország6 nap telt el azóta
A Gazpromnyefty szerint a működés stabilitása biztosított