Szerbia
DROG AZ ALSÓNEMŰBEN: Őrizetbe vették a szenvedélybetegségekkel foglalkozó belgrádi kórház igazgatóját

A belgrádi Nikola Tesla repülőtéren letartóztatták a szenvedélybetegségek kezelésével foglalkozó kórház igazgatóját, amikor heroint próbált felvinni egy repülőgépre. Miloš Medenica, a Crvena zvezda egykori kézilabdázója, aki néhány hónapja került a belgrádi Addiktológiai Klinika élére, a kábítószert az alsóneműjében rejtette el.
A belgrádi repülőtéren szolgálatot teljesítő rendőrök észlelték, hogy az egyik utas furcsán viselkedett, amikor a bejelentkezésre várt. A belgrádi média szerint Medenica azzal vonta magára a rendőrök figyelmét, hogy idegesen toporgott, és gyakran elhagyta a sort.
Amikor a rendőrök odamentek hozzá, és arra kérték, mutassa meg az iratait, a vöröscsillagosok egykori középhátvédje kiabálni kezdett velük, és magyarázatot kért arra, hogy miért igazoltatják.
A rendőrök akkor arra kérték, hogy menjen velük a reptéri kirendeltségbe, amitől Medenica pánikba esett, és telefonálni kezdett valakinek. A rendőrök megpróbálták elvenni a telefonját, ez dulakodássá fajult, a volt kézilabdázó rátámadt a rendőrökre, és csak a reptér biztonságáért felelős különleges egység tudta megfékezni, miután sportolói múltjából kifolyólag erős férfiról van szó.
A rendőrök végül megmotozták Medenicát, akinek az alsóneműjében 8 gramm heroint találtak egy zacskó rejtve.
Az eset tíz nappal ezelőtt történt, de a szerbiai bulvársajtó csak most szellőztette meg a hírt, miután a hivatalos rendőrségi portálon megjelent egy ezzel kapcsolatos videó.
Mára az is kiderült, hogy a rendőrség két feljelentést is tett ellene, az egyiket hivatali személy elleni erőszak, a másikat pedig kábítószer birtoklása miatt.
A kihallgatást követően a volt kézilabdázó szabadlábról védekezhet, de a körülményekre való tekintettel 3 évig terjedő börtönbüntetést is kiróhatnak rá, az Addiktológiai Klinika pedig már levette a képét a honlapjáról.
Nem ez az első eset, hogy az egykori kézilabdázó a figyelem középpontjába kerül, 2014-ben, a szerbiai szuperliga harmadik fordulóját követően pozitív doppingtesztet produkált, a szerbiai kézilabda szövetség akkor fel is függesztette a játékjogát.

Koszovó
Az EU-nak három kívánsága van, különben „súlyos következmények” lesznek

Brüsszelnek három kívánsága van, vajon melyik teljesül ezek közül? Josep Borrell, az Európai Unió külpolitikai és biztonsági főképviselője új helyhatósági választások kiírását kérte a szerbek lakta észak-koszovói településeken. Egyúttal azt is szorgalmazta, hogy a szerbek vegyenek részt a választási folyamatban, és hogy a koszovói hatóságok biztosítsák a szerb többségű települések szövetségének létrehozását.
Három kívánság
Borrell csütörtökön este azt írta a Twitteren, hogy Aleksandar Vučić szerb államfővel és Vljosa Osmani koszovói elnökkel is megbeszélést folytatott az Észak-Koszovóban kialakult „veszélyes helyzetről”.
A bejegyzésben továbbá közölte, hogy Emmanuel Macron francia elnökkel és Olaf Scholz német kancellárral közösen tárgyalt a vezető szerbiai és koszovói politikussal, de külön-külön is megbeszélést folytatott mind Vučićtyal, mind Osmanival.

ÉDES NÉGYES: Macron Vučić, Scholz pedig Osmani ügyvédje (Forrás: Twitter, Josep Borrell)
Ez azt jelenti, hogy Osmani ugyan elutasította a luxemburgi miniszterelnök kezdeményezését, hogy találkozzon a szerb államfővel, viszont ezt már Macron és Scholz esetében valamilyen, számunkra ismeretlen okból nem kívánta megtenni.
– Három egyértelmű követelésünk van: azonnali új helyhatósági választások, a koszovói szerbek részvételének biztosítása a választási folyamatban, valamint a a szerb többségű önkormányzatok közösségének létrehozása az EU égisze alatt zajló párbeszéden belül
– írta Borrell, ez azonban valószínűleg nem lesz ínyére egyik félnek sem.
Itt a legkritikusabb pont az, hogy ezeket az önkormányzatokat a 2013-ban elfogadott megállapodás alapján hozzák-e létre, a pristinai (albán) vezetés ugyanis ezt egyértelműen elutasítja, a szerbek viszont ragaszkodnak hozzá, hogy a tíz évvel ezelőtt elfogadott dokumentum betűje szerint jöjjön létre a Szerb Községek Közössége.
Borrell befenyített
Az Európai Unió külpolitikai és biztonsági főképviselője azt írta, hogy ha a három kívánságot nem teljesítik az érintett felek, annak súlyos következményei lesznek a további kapcsolatok tekintetében.
Borrellt megelőzően szinte azonos kezdeményezést terjesztett elő Franciaország és Németország nevében Emmanuel Macron francia elnök.
Macron tegnap este Moldovában bejelentette, hogy Párizs és Berlin felhívást intézett Szerbiához és Koszovóhoz, hogy mielőbb új helyhatósági választásokat szervezzenek a négy, szerb többségű észak-koszovói önkormányzat területén, amelyen a közös javaslat szerint részt kellene venniük a koszovói szerbeknek is.
A szerb elnök némileg kényelmetlen helyzetbe került, mert éppen a napokban „dicsérte meg” a mostani javaslatot előterjesztő Macront a Koszovót elmarasztaló állásfoglalásáért.
A szerbiai politikai elit egy részének ugyanakkor vannak ellenérzései Németországgal szemben, pedig sok szerb dolgozik ott, és kiemelkedően magas a német beruházások száma Szerbiában.
-
English4 nap telt el azóta
HYPOCRITICAL PROTEST: 52 Serbian and 41 KFOR soldiers injured in Kosovo, including Hungarians
-
Koszovó1 nap telt el azóta
KOSZOVÓI ELNÖK: Szerbiának nincs helye az európai nemzetek között, plusz 1 kecske
-
Szerbia7 nap telt el azóta
VUČIĆ THE GREAT: A koszovói miniszterelnök elrontotta a szerb államfő játékát
-
Szlovákia2 nap telt el azóta
GLOBSEC 2023: Szlovák biztonságpolitikai fesztivál, amelyre az egész világ odafigyelt