Románia
PÁRTELNÖKÖK KLUBJA: 1+2 pártelnöki csatársor, avagy ki üljön fel elsőként a román kormányzati ringlispílre?
Mintha nem is a kormány, hanem a pártelnökök klubjának megalakításán munkálkodnának Romániában, ahol még mindig folyik a tülekedés a miniszterelnöki posztért. Az RMDSZ elnöke szerint a Bukarestben létrehozandó nagykoalíciós kormány csak akkor lesz működőképes, ha valamelyik pártelnök tölti be a miniszterelnöki posztot, a másik két párt elnöke pedig miniszterelnök-helyettesi tisztséget vállal a kormányban.
A „legigazibb pártelnök”
A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke az 1+2 felállású kormányról szóló elképzeléssel kapcsolatban kedden beszélt a magyar közmédiának, miután Florin Cîțuval, a jobbközép Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökével, valamint Marcel Ciolacuval, a Szociáldemokrata Párt (PSD) vezetőjével tárgyalt a közös kormányprogram még vitás kérdéseiről.
Az RMDSZ elnöke ezt a „kormányzati csatársort” a következőképpen indokolta:
Kelemen Hunor szerint azért sem lenne jó más felállással próbálkozni, mert egy másik tisztségviselő kinevezése később az illető párton belül feszültségeket okoz.
Ehhez azonban hozzá kell tenni, hogy a jelek szerint maguk a pártvezetők sem nagyon tudnak kiegyezni, hogy ki legyen a „legigazibb pártelnök”, aki betölti a kormányfői posztot.
Az RMDSZ elnöke szerint mivel mindkét román párt igényt tart a kormányfői posztra, felmerült az a megoldás, hogy egymást váltva töltsék be a tisztséget.
– mondta Kelemen Hunor, aki egy korábbi fordulóban azt is felajánlotta, hogy magyar miniszterelnöke legyen Romániának, bár ehhez most már nem ragaszkodik.
A legkisebb pártelnök
Arra a kérdésre, hogy „helycserés miniszterelnökösködésben” az RMDSZ is részt venne-e, Kelemen Hunor azt mondta:
Az RMDSZ elnöke beszámolt arról is, hogy nehezen haladnak az egy hete kezdődött kormányalakítási tárgyalások. Eddig a közös kormányprogram kialakításán dolgoztak, de ezt sem sikerült még lezárni, mert komoly szemléletbeli különbségek vannak a pártok között. Egyebek között az adópolitikáról, a szociális juttatásokról folyik a vita.
Abban ugyanakkor egyetértenek, hogy a törvény által előírtnál jelentősebb nyugdíjemelésre van szükség, de további költségvetési elemzések kellenek még, hogy megállapodhassanak ennek mértékéről.
Az RMDSZ a kisnyugdíjasokat akarja védeni oly módon, hogy járandóságukat legalább az infláció mértékével emeljék, a gyermeknevelési támogatás terén pedig új – adókedvezményekre épülő – megközelítést javasolt.
Az RMDSZ elnöke szerint az országnak sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége, amely költségvetés-kiigazítást hajthat végre, kidolgozza és a parlament elé terjeszti a jövő évi büdzsé tervezetét, de félő, hogy az egyeztetések további elhúzódása most már nem az álláspontok közeledéséhez, hanem a „repedések” elmélyüléséhez vezet.
A megoldatlan problémák és feszültségek miatt Kelemen Hunor kizártnak tartja, hogy – az eredeti célkitűzéseknek megfelelően – még ezen a héten a parlament elé terjesszék az új kormány programját és névsorát : erre az RMDSZ elnöke szerint jövő hét elején kerülhet sor.
Románia
SEA SHIELD 2023: Nagyszabású NATO-hadgyakorlat a Dunán és a Fekete-tengeren
Konstanca kikötőjében délelőtt tartották meg a „Sea Shield 2023” multinacionális hadgyakorlat nyitóünnepségét. A Duna deltájában és a Fekete-tengeren zajló katonai manővereket Románia szervezte, és további tíz NATO-tagállam vesz részt rajtuk, úgymint Törökország, Bulgária, Franciaország, Görögország, Lengyelország, Portugália, Nagy-Britannia, Hollandia, Észak-Írország, valamint az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok, de meghívót kapott rá Moldova és Grúzia (Georgia) is.
A hadgyakorlat résztvevői
A román haditengerészet közleménye szerint a műveletek április 2-ig tartanak, és 3400 katona érintett bennük.
A gyakorlat során Románia 30, Bulgária pedig 2 hadihajójót vonultat fel, Franciaország, ezenkívül Románia, az Egyesült Államok és Törökország 14 repülőgépe és helikoptere is bekapcsolódik a feladatok végrehajtásába.
Bevonják a hadgyakorlatba a román nemzetvédelmi intézmények 15 gyorsnaszádját, de részt vesz rajta 57 szárazföldi katonai jármű, és tüzérségi eszközöket is felvonultatnak.
A gyakorlatra katonai búvárokat, valamint nukleáris, biológiai és vegyvédelmi erőket is mozgósítottak.
A végrehajtásra kerülő feladatok
Szerdán a román, lengyel és moldovai tengerészgyalogosok, valamint a román szárazföldi egységek éleslövészetet tartanak a Konstancától erősen északra lévő babadagi lőtéren.
Jövő héten a polgári lakosság vízi úton történő kimenekítését gyakorolják a Dunán, a még északabbra lévő Mahmudiában, illetve a Fekete-tengeren, a konstancai katonai kikötőben.
A hadgyakorlat során a Duna-deltában nyilvános bemutatót is rendeznek, amelynek forgatókönyve szerint a katonáknak egy – már partot ért – ellenséges légideszant egységet kell ártalmatlanná tenniük.
Kapcsolódó cikk
A rendszeres Sea Shield hadgyakorlatokkal Románia a 2016-os varsói NATO-csúcson tett javaslatot, amivel a katonai szövetség délkeleti szárnyának megerősítéséhez, valamint a NATO fekete-tengeri jelenlétének folyamatossá tételéhez kíván hozzájárulni.
Az idei, eddigi legnagyobb román szervezésű haditengerészeti gyakorlatot egy év kihagyás után rendezték meg, miután tavaly – az ukrajnai háború kitörése miatt – nem tartották meg a hadgyakorlatot.
- Szerbia7 nap telt el azóta
Magyarországgal is példálódzott a szerb elnök a Putyin elleni elfogatóparancs kapcsán
- Ukrajna6 nap telt el azóta
A Times egyike cikke is hozzájárulhatott, hogy Putyin ellen elfogatóparancsot adtak ki
- Koszovó5 nap telt el azóta
Aláírási impotencia, avagy két úriembernek látszó alak világraszóló sztárolása
- Horvátország7 nap telt el azóta
FÚZIÓS ENERGIA: Vissza a jövőbe, de hol van a repülő autóm?