Járvány
JÖN ISMÉT AZ ONLINE-ISKOLA? És elmarad-e a lakodalom, ha az ifjú arának nincs védettségi igazolványa?
Szombattól a szerbiai vendéglátóhelyek zárt helyiségeiben kizárólag védettségi igazolvánnyal, úgynevezett Covid-belépővel (propusnica) lehet tartózkodni. A belgrádi válságstáb döntését ismertető szerb miniszterelnök hozzátette, hogy a visszaélések elkerülése végett az ellenőrök a védettségi igazolványon kívül fényképes dokumentumokat is kérhetnek (személyi igazolvány, útlevél, stb.). A válságstáb egyes tagjai nem elégedettek a döntéssel, szigorúbb intézkedéseket vártak.
Lassan eljön a harmadik adag ideje
A hétvégétől csak az ülhet be este tíz óra után egy vendéglőbe Szerbiában, aki felvette a koronavírus elleni védőoltás második vagy harmadik adagját, a második oltást azonban csak akkor veszik figyelembe, ha a beadása óta nem telt el 210 nap. Nyugodtan iszogathat az is, aki 72 óránál nem régebbi negatív PCR-teszttel vagy 48 óránál nem korábbi antigénteszttel rendelkezik, illetve átesett a fertőzésen, de a határidő ebben az esetben is 210 nap.
A külföldiek esetében elfogadják az EU által kibocsátott digitális igazolványokat, illetve azon országok védettségi igazolványait, amelyekkel Szerbia kölcsönösen megállapodott az elismerésükről. Az igazolások akár digitális, akár nyomtatott formában felmutathatók.
– A Covid-igazolvány birtoklását az egészségügyi hatóságok mellett más felügyelő szervek is ellenőrizhetik
– közölte Ana Brnabić, aki korábban nem volt az igazolványok legodaadóbb híve, most viszont annak a várakozásának adott hangot, hogy az intézkedés hatására többen szánják rá magukat az oltás felvételére. Az igazolványok bevezetését nem is ő, hanem Zlatibor Lončar egészségügyi miniszter támogatta, és valószínűleg verte át a kormányon.
Miután a második vakcina 210 nap, vagyis hét hónap után érvényét veszti, az intézkedés egyre több emberre vonatkozhat Szerbiában, mert a harmadik adagot eddig csak 792 ezren vették fel. Az első oltást 2,96 millió nagykorú személy kapta meg, a másodikat pedig 2,83 millió, vagy is az ország félig sincs átoltva.
A szerb miniszterelnök a kiskorúak/iskolások oltási mutatóiról nem számolt be, nyilván úgy gondolta, hogy nekik este tíz óra után otthon a helyük, pedig erről is érdemes lett volna néhány szót ejteni, miután Szerbiában is egyre többen betegszenek meg közülük, és már felmerült az online oktatás ismételt bevezetése is. Brnabić a kiskorúakkal kapcsolatban csak annyit mondott, hogy közülük kevesen vették fel az oltást.
Az sem kizárt, hogy a lakodalmak esetében fennakadások mutatkozhatnak, ha az ifjú arának/ifjú férjnek nincs védettségi igazolványa, mivel a szerb miniszterelnök szerint “a lakodalmakat, a születésnapi bulikat és a hasonló rendezvényeket általában vendéglőkben tartják, amelyek zárt helyiségeiben az új rendelkezés alapján este tíz óra után csakis védettségi igazolvánnyal lehet tartózkodni”. Brnabić rámutatott, hogy amennyiben a rendezvény, mondjuk a lakodalom, 22 óráig véget ér, vagy a szabadban szervezik meg, akkor nem szükséges a Covid-igazolvány, vagy ahogy Szerbiában nevezik, a Covid-belépő (propusnica).
Ismét online-iskola és a nők ösztrogénszintje
Branislav Tiodorović epidemiológus, aki annak ellenére a válságstáb tagja, hogy össze-vissza szokott beszélni – a Szputnyik orosz hírügynökség szerbiai kiadványának nyilatkozva kijelentette, hogy a jelenlegi járványhullám elleni intézkedéseknek csupán első eleme a Covid-belépő. Megtörténhet, hogy a következő lépés az lesz, hogy javasolják az online oktatásra történő áttérést javasolják.
– Sok a fertőzött diák, már vizsgáljuk az oktatási intézményekben uralkodó helyzetet, és az illetékesek erről napokon belül döntenek. Jelenleg minden arra utal, hogy a diákok áttérnek az online oktatásra. Remélem, ez legkésőbb hétfőtől bevezetésre kerül
– jelentette ki Tiodorović, aki most véletlenül nem mondott hülyeséget, talán. Egyébként ő volt az a szerb szakértő, aki tavaly márciusban arról beszélt, hogy a magasabb ösztrogénszint miatt a koronavírus nem veszélyezteti a nőket, és ezért azt tanácsolta a szerb lányoknak & asszonyoknak, hogy nyugodtan menjenek shoppingolni Olaszországba, ahol nagy árengedmények várhatók, miután a betegség azokban a hetekben ott százával/ezrével szedte az áldozatokat. (Mindeközben a szerb elnök ott “vigyorgott” a háttérben, de ez egy másik történet.)
A szóban forgó epidemiológus-szakember másfél hónappal ezelőtt is “elsütött egy sületlenséget”, kijelentette ugyanis, hogy “az oltatlan betegeket azoknak az orvosoknak kellene ellátniuk, akik maguk sem vették fel a védőoltást”.
– Jó, hogy a válságstáb rábólintott a védettségi igazolvány bevezetésére, csupán az a sajnálatos, hogy ezt nem korábban tette meg, hiszen a testület egészségügyi szakértő tagjai már három hónapja ezt sürgetik
– mondta tette hozzá Tiodorović, aki ezúttal nem egyedül képviselte ezt az álláspontot, hasonlóan nyilatkozott ugyanis Predrag Kon, aki szintén epidemiológus, és szintén a válságstáb tagja.
– Nem vagyok elégedett, mert úgy gondolom, hogy ezek az intézkedések nem lesznek elegendők. Mi azt kértük, hogy mindent – amire nincs feltétlenül szükség – 17 óra után zárjanak be, a nyilvános rendezvényeket pedig tiltsák be
– mondta Dr. Kon, a Prva TV reggeli műsorában. Szerinte erre azért lenne szükség, mert most jön a szerb egyházi/családi ünnepek sokasága, a szerbek ilyentájt a háziszentek előtt tisztelegnek, ami családlátogatásokat és intenzív ivászatokat szokott eredményezni.
Ez a szerb szakértő is azt mondta, hogy helyes kérdésfelvetésnek számít az online oktatás bevezetése, miután a megbetegedések több 20%-át a 20 év alatti korosztálynál regisztrálták, és sajnos halálos végkimenetelű esetek is vannak.
A legfrissebb, csütörtöki adatok szerint, Szerbiában egyébként az utóbbi egy napban több mint 25 embert tesztet végeztek, ebből 7327 volt pozitív, és 59 személy halt meg a koronavírus következtében, 287-en pedig lélegeztetőgépen vannak. A számok tehát stagnálnak, de semmiképpen sem csökkenek.
Horvátország
OMICRON: Horvátországban növekszik az új koronás megbetegedések száma
Előbb a szárazság, majd a háború és végül az árak növekedése – mindez hozzájárult ahhoz, hogy a koronavírus háttérbe szoruljon a horvát médiában, de nem csak ott, hanem egész Európában, a viccesebb kedvűek szerint “Putyin egy csapásra kiirtotta a vírust”. Egy újabb oltásra egyelőre szinte senki nem gondol, miközben csak Horvátországban már majdnem félmillió vakcinát kellett kidobni, mert lejárt a szavatosságuk.
Új koronás megbetegedések
A strandok tele vannak, a szezon jobb, mint eddig bármikor Horvátországban, ezért senki sem szívesen beszél arról, hogy a vírus netalán visszatér, pedig csütörtökök már 1148 új megbetegedést regisztráltak az egész Horvátországban.
– Ez többszörös növekedés az előző hetekhez képest, ami az Omicron-törzs két újabb alfajának, a B4-es és a B5-ös térhódítását jelenti
– nyilatkozta a Horvát Közegészségügyi Intézet epidemiológusa Iva Pem Novosel a Nova televízió esti híradójának nyilatkozva.
A legfrissebb adatok szerint az összes horvát teszt egyharmada pozitív, a legtöbb megbetegedést Split- Dalmácia megyében és a fővárosban, Zágrábban jegyezték fel, a kórházakban viszont egyelőre nyugalom van.
– Nem észleljük, hogy különösebben megnövekedett volna a betegek száma, naponta egy-két beteg érkezik, főleg idős emberek, akik más nyavalyákkal is küzdenek
– monda el a már előbb említett televíziónak Bruno Baršić, a zágrábi Dubrava kórház orvosa.
A horvát miniszterelnök arra számít, hogy a horvát közegészségügyi intézet őszre újabb vakcina beadatását javasolja majd az ország lakosságának, amely a korábbiakban sem nagyon csipkedte magát, amikor az oltás felvételérő volt szó.
Spliti vírus
A spliti Slobodna Dalmcija is foglalkozik a koronavírusos esetek számának növekedésével, aminek az az apropója, hogy éppen Split- Dalmácia megyében a legtöbb a megbetegedettek száma, a csütörtökön tesztelt 614 személy közül 304 esetben mutatták ki a vírus jelenlétét. Jelenleg 15 személyt ápolnak kórházban, egy nő pedig belehalt a szövődményekbe.
A fenti adatok azt jelentik, hogy majdnem minden második teszt esetében észlelték a vírus jelenlétét, és azt is fontos megemlíteni, hogy az új megbetegedések majdnem kétharmada sűrűn lakott környezetben, vagyis Splitben történt.
A Slobodna egy másik cikkében arra emlékeztet, hogy a B4-e és a B5-ös a rendkívül fertőző omikron legújabb alváltozata, és a jellegzetességei alapján akár azt is feltételezni lehet, hogy újabb hullámot okozhat, amely során a betegség súlyosabb lefolyású is lehet.
Zlatko Trobonjača, a fiumei egyetem immunológusa szerint a Covid-19 megbetegedés ellen a legjobb módszer továbbra is a vakcina felvétele, megfogalmazása szerint ez azonban Horvátországban stagnál, naponta csak két-három ember adatja be magának az oltás.
Az elkövetkező időben újabb hétmillió vakcina érkezik Horvátországba, miközben már 354 ezer adag oltóanyagot meg kellett semmisíteni a szavatosság lejárása miatt, és további 1,3 millió vakcinára ugyanez a sors vár, hasonló okokból kifolyólag.
-
Szerbia7 nap telt el azóta
Vučić etnikai tisztogatásról beszélt, Moszkva szerint Koszovó potenciális veszélyt jelent
-
B A Balkanac3 nap telt el azóta
Felröhögünk a dolgok állásán (Kontrapunkt ’23)
-
Szerbia3 nap telt el azóta
Vajon mire figyelmeztetett Vučić a Presevo-völggyel kapcsolatban?
-
Koszovó6 nap telt el azóta
A koszovói eseményeket követően mindenki gyászol, még Szerbia is