Koszovó
VUČIĆ: A Törökországgal fenntartott barátság további garanciát jelent a Balkán stabilitására, avagy a regionális nagyhatalom

Egyre szorosabbá válik a török-szerb együttműködés, nemrég török főkonzulátus nyílt a szandzsáki Novi Pazarban, a szerb elnök pedig Isztambulba látogatott, ahol ottani kollégájával tárgyalt. Ezzel azonban idénre nem ért véget a „török-szerb közeledés”, a török elnök ugyanis az év végéig Szerbiába látogat. A mostani, isztambuli munkareggelit követően Aleksandar Vučić úgy fogalmazott, hogy a Törökországgal fenntartott barátság további garanciát jelent a nyugat-balkáni stabilitás és béke megőrzése szempontjából.
Könyvek kedvezménnyelA BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk. Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!
Hosszúra nyúlt reggeli
A szerb és a török elnök nem börekkel/burekkal kezdte a napot, a két államfőt alaposan megterített asztal várta az isztambuli elnöki rezidencián (lásd a fenti képet: főszerepben az ajtó), ahol Recep Tayyip Erdoğan általában fogadja a szerb elnököt, mert tudja, hogy Vučić jobban kedveli Isztambult, mint Ankarát.
Az elnökök tehát nemcsak bekaptak valamit, hanem igencsak „megrágták” a reggelit és természetesen a felmerülő témákat, ezért a táplálkozásnak, ez a sajátos, napi értelemben vett korai formája, igencsak hosszúra nyúlt.
Az Erdoğan folytatott beszélgetés után Vučić azt mondta, hogy nagyon jó volt a találkozó, amely majdnem két órát tarott.
– Beszéltünk minden fontos témáról, elsősorban gazdasági kérdésekről, a török befektetésekről, arról, hogy a török vállalatok miként dolgoznak hazánkban, de minden regionális kérdésről, például a Szerbia és Törökország közötti kapcsolatokról is szó volt: a kétoldalú kapcsolatoktól kezdve az átfogó együttműködésig minden területen
– idézte a Tanjug hírügynökség a szerb elnököt, aki ezzel kapcsolatban kitért arra is, hogy a két ország viszonya, már ma sem olyan, mint 10, 15 vagy 20 évvel ezelőtt, és további javulás várható, ami a politikai meteorológia szakszavát használva azt jelenti, hogy további felmelegedés várható.
– Több erőfeszítést tehetünk annak érdekében, hogy még jobbá tegyük a kapcsolatokat, és tovább növeljük a bizalmat. Ez az egyik nagy és fontos dolog számunkra, olyan feltétel, amely nélkül nem tudjuk megőrizni a stabilitást a régióban
– hangsúlyozta Vučić, aki azt is elárulta, hogy a reggelit majdnem „édes kettesben” fogyasztotta el Recep Tayyip Erdoğannal, csak a tolmácsok voltak jelen, mivel „ő nem tud törökül”. Logikus lett volna, ha azzal folytatja, hogy a török elnök viszont nem tud szerbül, ami esetleg elvárható lenne tőle, ha már a Balkánon szeretne terjeszkedni, de ezt mégis tiszteletlenség lett volna megemlíteni.
Arról nem szól a fáma, hogy a tolmácsok kaptak-e reggelit, vagy nekik be kellett érniük egy börekkel.
Megállíthatatlan folyamat
A szerb elnök a találkozót követően úgy fogalmazott, hogy még több török jön Szerbiába, és ez megállíthatatlan folyamat. A kijelentés eléggé időtállónak tűnik, ötszáz évvel ezelőtt is pontosan ez volt a helyzet, azóta is ezt nyögi a Balkán.
Vučić szerint teljesen logikus, hogy növekszenek a török befektetések Szerbiában, mivel a török cégvezetők azt látják, hogy gyakoriak a találkozók közte és Erdoğan között, ami két nappal ezelőtt is szóba került a török befektetők számára tartott fogadáson.
A szerb elnök szerint a „török-szerb gyorsulás” azt jelzi, hogy (most) jó irányba haladnak a dolgok, és ezt bizonyítja, hogy a török elnök az év végéig Szerbiába látogat.
– Erdoğan hivatalos szerbiai látogatására az év végéig sor kerül, és alkalom nyílik a Balkán és az egész régió számára fontos kérdések további megvitatására. Törökország regionális nagyhatalom, és meg kell őriznünk a békét
– húzta alá a szerb elnök, aki szerint mindez segíthet abban, hogy (szerb szempontból) racionálisabb és jobb kapcsolatok alakuljanak ki a régióban élő muzulmánok különböző csoportjaival, a bosnyákokkal, és mindenki mással, részben az albánokkal is.
A szerb elnök a találkozón úgy értelmezte a török elnök szavait, hogy Erdoğan támogatja a Belgrád és Pristina közötti párbeszédet, amely mellékesen szólva egyre inkább akadozik, és a török államfő osztja azt a szerb álláspontot, hogy fontos a „kompromisszumos megoldás” megtalálása, de aligha van ember, aki erről a szerb elnök által gyakran locsolgatott szóvirágról tudná, hogy pontosan mit is jelent.

- Románia6 nap telt el azóta
Öngólok, avagy ki menti meg a Mentsétek meg Romániát a dilletantizmustól?
- Horvátország7 nap telt el azóta
Decemberben jön a kötelező katonai szolgálat Horvátországban
- Bosznia7 nap telt el azóta
Újabb cég lobbizik Dodiknak az Egyesült Államokban
- Szerbia6 nap telt el azóta
Piszkos energia: Szerbia szénnel csinálja az áramot