Egészségügy
HÁZI KARANTÉN: Az egészségiügyi miniszter is összeszedte a vírust, pedig vigyázott
Hiába egészségügyi miniszter valaki, a vírust ez nem érdekli. Ezért kellett házi karanténba vonulnia Vili Berošnak is. A horvát egészségügyi miniszter az izolációból azt üzenete, hogy nem könnyű megbetegedésről van szó, azokra a találgatásokra azonban nem adott egyértelmű választ, hogy karácsonyra lesz-e vakcina, mint ahogy azt egy horvát szakértő reméli.
Vili Beroš az izolációból nyilatkozott az egészségi állapotáról a horvát RTL televíziónak.
– Ma kissé alacsonyabb a lázam, be kell vallanom, hogy elég magas volt, elismerem, hogy nem könnyű betegség ez. De hiszek abban, hogy minden rendben lesz. Követem az orvos utasításait. Az állapotom lehetővé teszi, hogy kommunikáljak a munkatársaimmal, a miniszterelnökkel és a miniszterelnök-helyettessel, és mindenki mással
– jelentette ki Beroš, akitől azt is megkérdezték: tudja-e, hogy hol fertőződött meg?
-Állandóan maszkot viselek, de kesztyűt nem, mert allergiás vagyok. Sajnos, a minisztériumban több olyan tárgyaló is van, ahol nincs lehetőség szellőztetésre. Mindenesetre, megpróbáltam megvédeni magam, de nem sikerült
– mondta a horvát egészségügyi miniszter, aki ismételten kifogásolta, hogy az emberek nem viselik a maszkot, és továbbra is összejöveteleket tartanak.
– Vezethetünk be szigorúbb intézkedéseket, de ha az emberek nem viselnek maszkot és magánösszejöveteleket tartanak…, itt a lehetőség a felelősség megmutatására
– hangoztatta Vili Beroš, aki ezzel arra utalt, hogy a horvát rendőrség két szórakozóhelyen ütött rajta Zágrábban, amely a megengedettnél tovább működött. A két razzia során összesen 239 embert igazoltattak, akik közül egy 23 éves fiatalember pozitív volt.
A beszélgetés során felmerült az is: reális-e, hogy karácsonyig megérkezik a vakcina Horvátországba.
– Csatlakoztunk minden európai kezdeményezéshez, hogy idejében megvásároljuk a vakcinákat a különböző gyártóktól. Államként mindent megtettünk. Most minden a gyártókon múlik
– válaszolta a horvát egészségügyi miniszter a védőoltással kapcsolatos kérdésre.
Horvátországban az utóbbi huszonnégy órában 3573 személy volt pozitív a tesztelések során, 47 pedig elvesztette a harcot a vírussal. A kórházakban 1981 személyt ápolnak, ebből 213 van lélegeztetőgépen.
Horvátországban egyébként vasárnaptól, november 22-től újabb szigorítások lépnek életbe, amelyek szerint bezárják a játékterméket, a kaszinókat és az éjszakai szórakozóhelyeket, valamint csökkentik az esküvőkön és az egyéb összejövetelen engedélyezett résztvevők számát.
Egészségügy
TÖBBET ÉR, MINT EGY LŐSZERGYÁR: Felújítják a zágrábi Immunológiai Intézetet, és egy oltóanyaggyárat is létesítenek
Horvát puska, horvát vállon, horvát pénztárca, horvát zsebben – mondta volt annak idején minden idők egyik legnagyobb horvát politikusa, Stjepan Radić, akit Franjo Tuđman is szívesen idézgetett az államalapítás folyamán. A sort a Plenković-kormány folytatja: horvát karban, horvát vakcina. A horvát kormány elfogadta Vili Beroš egészségügyi miniszter javaslatát, amely szerint felújítják a nagy múltú zágrábi Immunológiai Intézetet, illetve ennek keretében egy oltóanyag-gyárat is létesítenek. Az intézet új otthona kissé jelképesen, a Rimac-telephely szomszédságában, a szentvasárnapi (Sveta Nedelja) ipari zónában lesz.
Eljött a feltámadás napja
Mint már erről a BALK-on írtunk, a zágrábi Immunológiai Intézet jellegzetes privatizációs visszaélések áldozatává vált, azaz célzottan igyekeztek tönkretenni a nagy értékű zágrábi ingatlanai miatt.
Ráadásul a horvát politika a “globalizmus” bűvöletében élt, amely szerint nem érdemes termelni, mert bármi olcsóbban beszerezhető külföldön, ezért hagyták tönkremenni a világviszonylatban is ismert intézetet.
A munkatársak vagy nyugdíjba mentek, vagy széjjel széledtek a világban, a földrengés pedig jelentősen megrongálta az Immunológiai Intézet épületét.
A 128 éves múltra visszatekintő intézetet 1893-ban hozták létre Királyi Országos Intézet néven, és a himlő elleni állati eredetű oltások előállításával foglalkozott, majd a 70-es 80-as években, a volt jugoszláv szövetségi állam idején élte fénykorát.
Világhírű vírus elleni oltóanyagokat gyártott és forgalmazott. Nem csak az el nem kötelezett országokba, hanem a messzi Mexikóba is eljutottak a termékei.
A helyi legenda szerint az Immunológiai Intézet természetes interferonját Castro, Brezsnyev és Tito gyógyításánál is használták.
Ezen kívül vérplazma alapú gyógyszereket is gyártottak, többek között kígyómarás elleni szérumot.
A hanyatlás
Az intézet hanyatlása 1997-ben kezdődött, amikor elmaradt a gyártósorok nélkülözhetetlen felújítása, és ezért elveszítette partneri státusát az Egészségügyi Világszervezettel (WHO).
A huzavona több mint húsz évig tartott, miközben az alkalmazottak nem egy alkalommal az utcára vonultak tiltakozni a politikai nomenklatúra mostoha viszonyulás ellen, de végeredményben nem történt semmi.
A Milanović-kormány 2015-ben részlegesen oldotta csak meg a helyzetet azzal, hogy létrehozott egy állami tulajdonban lévő intézetet, amely átvette a korábbi tulajdonostól – egy kereskedelmi társaságtól – az alkalmazottakat és a virustenyészeteket, viszont az ingatlanok a kereskedelmi társaság birtokában maradtak.
Ezzel átmenetileg megmentették az Intézetet a felszámolástól, de semmit sem tettek a termelés újraindítása érdekében.
A Plenković-kormány – nyilván a koronavírus-járvány tanulságain okulva – most átvágta a gordiuszi csomót, és lényegileg egy új állami intézményben egyesítette a kereskedelmi vállalat és az intézet eszközeit.
Többet ér, mint egy lőszergyár
A horvát kormány határozata, amellyel újjáéleszti az Immunológiai Intézetet és az oltóanyagok Horvátországon belüli gyártását, a nemzeti érdekek előmozdítása terén felér a pelješaci híd megépítésével, vagy más oldalról megközelítve a kérdést, stratégiai szempontból többet ér, mint egy lőszergyár.
– Az új gyár építésének finanszírozásakor lehetőség nyílik arra, hogy Horvátország igénybe vegye az Európai Regionális Fejlesztési Alap (ERFA) és más uniós alapok eszközeit, valamint hogy más érdeklődőket is bevonjon stratégiai partnerként
– mondta Vili Beroš egészségügyi miniszter, miután az ellenzéknek nem sem sikerült kibuktatnia őt a kormányból.
Uz potporu @VladaRH idemo u revitalizaciju Imunološkog zavoda! Cjepiva iz nove tvornice u Svetoj Nedelji, zmijski protuotrov i proizvodi od krvne plazme otvaraju nove tržišne perspektive. Veliko je zanimanje strateških partnera, a vrijedni sojevi virusa ostaju u vlasništvu🇭🇷
— Vili Beroš (@ViliBeros) June 2, 2021
Indoklásában arra is felhívta a figyelmet, hogy a befektetett eszközök csak az oltóanyag eladásával nagyon gyorsan megtérülhetnek, mivel Horvátország továbbra is a kanyaró, a rubeola és a mumpsz vírustenyészetek tulajdonosa, ami magas termelési értéket jelent.
– A tervezett gyártás fenntarthatóságát az is indokolja, hogy a világpiacon nagy a kereslet az immunológiai gyógyszerek iránt
– tette hozzá a miniszter a koronavírus-járványra is utalva.
-
Szerbia6 nap telt el azóta
Vučić etnikai tisztogatásról beszélt, Moszkva szerint Koszovó potenciális veszélyt jelent
-
B A Balkanac3 nap telt el azóta
Felröhögünk a dolgok állásán (Kontrapunkt ’23)
-
Szerbia3 nap telt el azóta
Vajon mire figyelmeztetett Vučić a Presevo-völggyel kapcsolatban?
-
Koszovó6 nap telt el azóta
A koszovói eseményeket követően mindenki gyászol, még Szerbia is