Járvány
MÁR MAJDNEM KATASZTRÓFA: Egyre többen betegednek meg Szerbiában, tízzel kell szorozni a hivatalos adatokat
Dr. Predrag Kon epidemiológus, a szerbiai válságstáb egyik tagja, kijelentette, hogy a megbetegedések számának csökkenésére számított a héten, de ennek éppen az ellenkezője következett be.
Elmondása szerint az utóbbi egy napban csak Belgrádban 1430 fertőzöttet regisztráltak, ami lényegesen több, mint az egész előző hét során, amikor ez a szám a napi 1000 és 1200 között mozgott.
Az epidemiológus szerint a szerbiai és a külföldi tudományos értekezések is arra utalnak, hogy jóval többen fertőződnek meg, mint ahány megbetegedést hivatalosan feljegyeznek.
– Kezdetben öt és tíz közötti szorzót használtunk a beteg valódi számának megállapítására, de miután elkészültek az epidemiológiai tanulmányok, ma már 10 és 20 közötti szorzóval számolunk
– nyilatkozta a szerb epidemiológus, aki szerint ha ezer fertőzöttet regisztrálnak, akkor az azt jelenti, hogy napi szinten tízezer új beteg van.
Kon a szerbiai állami televíziónak nyilatkozva arra figyelmeztetett, hogy Szerbia közel áll a katasztrófához, amikor az embereket már nem lesz hol kezelni.
Szerinte kórházi ágyak kiürítésére is sor kerülhet, hogy legyen hely a legveszélyeztetettebbek számára.
– Ez a hullám azonban olyan nagy, hogy nem szabad csodálkoznunk azon, ha a következő időszakban katasztrofális epidemiológiai helyzet alakul ki, és nem lesz elegendő ágy az emberek elhelyezésére. Nem azért mondom ezt, hogy bárkit is riogassak, csak reagálok. Nem állunk túl messze ettől a helyzettől
– szögezte le a szerb epidemiológus, aki hozzátetette, hogy meg kell állítani a vírust, különben a “vírus állítja meg az embereket”.
Szerinte a jelenlegi helyzetben elméleti esély sincs a vészhelyzet bevezetésére, mivel ennek nincsenek meg a jogi keretei, és mert az eddigi intézkedéseket sem sikerült betartatni.
– Ha nincs lehetősége arra, hogy érvényt szerezzünk a legbanálisabb intézkedéseknek, akkor hogyan beszélhetnénk bármi másról. Teljesen érthetetlen számomra, hogy még mindig vannak emberek, akik azt állítják, hogy a vírus nem létezik
– méltatlankodott a szerb epidemiológus, aki nem tudja felfogni, hogy “ennyi tanú” sem elegendő ahhoz, hogy a kételkedőket meggyőzze a vírus létezéséről.
Horvátország
OMICRON: Horvátországban növekszik az új koronás megbetegedések száma
Előbb a szárazság, majd a háború és végül az árak növekedése – mindez hozzájárult ahhoz, hogy a koronavírus háttérbe szoruljon a horvát médiában, de nem csak ott, hanem egész Európában, a viccesebb kedvűek szerint “Putyin egy csapásra kiirtotta a vírust”. Egy újabb oltásra egyelőre szinte senki nem gondol, miközben csak Horvátországban már majdnem félmillió vakcinát kellett kidobni, mert lejárt a szavatosságuk.
Új koronás megbetegedések
A strandok tele vannak, a szezon jobb, mint eddig bármikor Horvátországban, ezért senki sem szívesen beszél arról, hogy a vírus netalán visszatér, pedig csütörtökök már 1148 új megbetegedést regisztráltak az egész Horvátországban.
– Ez többszörös növekedés az előző hetekhez képest, ami az Omicron-törzs két újabb alfajának, a B4-es és a B5-ös térhódítását jelenti
– nyilatkozta a Horvát Közegészségügyi Intézet epidemiológusa Iva Pem Novosel a Nova televízió esti híradójának nyilatkozva.
A legfrissebb adatok szerint az összes horvát teszt egyharmada pozitív, a legtöbb megbetegedést Split- Dalmácia megyében és a fővárosban, Zágrábban jegyezték fel, a kórházakban viszont egyelőre nyugalom van.
– Nem észleljük, hogy különösebben megnövekedett volna a betegek száma, naponta egy-két beteg érkezik, főleg idős emberek, akik más nyavalyákkal is küzdenek
– monda el a már előbb említett televíziónak Bruno Baršić, a zágrábi Dubrava kórház orvosa.
A horvát miniszterelnök arra számít, hogy a horvát közegészségügyi intézet őszre újabb vakcina beadatását javasolja majd az ország lakosságának, amely a korábbiakban sem nagyon csipkedte magát, amikor az oltás felvételérő volt szó.
Spliti vírus
A spliti Slobodna Dalmcija is foglalkozik a koronavírusos esetek számának növekedésével, aminek az az apropója, hogy éppen Split- Dalmácia megyében a legtöbb a megbetegedettek száma, a csütörtökön tesztelt 614 személy közül 304 esetben mutatták ki a vírus jelenlétét. Jelenleg 15 személyt ápolnak kórházban, egy nő pedig belehalt a szövődményekbe.
A fenti adatok azt jelentik, hogy majdnem minden második teszt esetében észlelték a vírus jelenlétét, és azt is fontos megemlíteni, hogy az új megbetegedések majdnem kétharmada sűrűn lakott környezetben, vagyis Splitben történt.
A Slobodna egy másik cikkében arra emlékeztet, hogy a B4-e és a B5-ös a rendkívül fertőző omikron legújabb alváltozata, és a jellegzetességei alapján akár azt is feltételezni lehet, hogy újabb hullámot okozhat, amely során a betegség súlyosabb lefolyású is lehet.
Zlatko Trobonjača, a fiumei egyetem immunológusa szerint a Covid-19 megbetegedés ellen a legjobb módszer továbbra is a vakcina felvétele, megfogalmazása szerint ez azonban Horvátországban stagnál, naponta csak két-három ember adatja be magának az oltás.
Az elkövetkező időben újabb hétmillió vakcina érkezik Horvátországba, miközben már 354 ezer adag oltóanyagot meg kellett semmisíteni a szavatosság lejárása miatt, és további 1,3 millió vakcinára ugyanez a sors vár, hasonló okokból kifolyólag.
-
B A Balkanac4 nap telt el azóta
Felröhögünk a dolgok állásán (Kontrapunkt ’23)
-
Szerbia3 nap telt el azóta
Vajon mire figyelmeztetett Vučić a Presevo-völggyel kapcsolatban?
-
Koszovó6 nap telt el azóta
A koszovói eseményeket követően mindenki gyászol, még Szerbia is
-
Szerbia3 nap telt el azóta
Jézus sírjánál imádkozott a legfőbb szerb titkosszolga, miközben Koszovóban dúl a válság