Ivan Turudić, a zágrábi megyei bíróság elnöke úgy nyilatkozott, hogy Horvátországban már nem nehezedik politikai nyomás a bírákra, legalábbis nem a pártok és a politikusok részéről. Ez azt jelenti, hogy már nem lehet felhívni a bíróságok elnökét, és azt kérni tőlük, hogy ítéljenek el vagy mentsenek fel egy bizonyos személyt.
A zágrábi megyei bíróság elnöke a CNN-hez közeli N1 televízió horvátországi adásának nyilatkozva úgy vélte, hogy az igazságszolgáltatás terén uralkodó helyzet megítélése nem jó, és ennek az az oka, hogy sokáig tart az ítélkezés. Turudić azt követően beszélt erről, hogy az Európai Bizottság nemrég közzétett országjelentésében bírálta a horvát ítélkezési gyakorlatot és az igazságszolgáltatás területén jelentkező korrupciót.

Évtizedekig tartó perek
Ivan Turudić, aki visszalépéséig a horvát legfelsőbb bíróság elnöki tisztségének várományosa volt, kiemelte: mindenki azon a véleményen van, hogy a tíz, tizenöt vagy húsz évig tartó ítélkezési gyakorlat rossz, mert az ügyek elévülhetnek. Elmondása szerint két olyan eset is van, amelyben már 22 éve tart az ítélkezés. A zágrábi megyei bíróság elnöke szerint ez az állam és a jogállamiság veresége.
Álláspontja szerint a problémák azonban nem a tárgyalóteremben kezdődnek, hanem már az egyetemeken. A diákok úgy fejezik be a jogi egyetemet, hogy egyetlen tárgyalást sem néztek végig – konstatálta Turudić.
Turudić azt mondta, hogy a bírák vagyonbevallásának közzététele az “Önök kérték” műsorhoz hasonlít. Ezzel szerinte a bíróságokat a szórakoztató ipar részévé teszik. Turudić megjegyezte, hogy a horvát korrupció és szervezett bűnözés elleni ügyészség (USKOK) bírájaként igencsak szigorú ellenőrzésen esik át, ezért vagyonbevallásának közzétételével populista követeléseknek tesz eleget.