Connect with us

Egyesült Államok

Trump gazdasági hadüzenete: 37 százalékos vám Szerbiára

Szerb szakértők szerint a döntés geopolitikai töltetű – Szerbia Kína és Oroszország irányába történő külgazdasági nyitása az elmúlt években fokozott amerikai figyelmet váltott ki

Avatar photo

Közzétéve:

a megjelenés dátuma:

A Banksy Art ötlete nyomán megalkotta a mesterséges intelligencia
A Banksy Art ötlete nyomán megalkotta a mesterséges intelligencia
Cikk meghallgatása

Donald Trump szétcsapott a nemzetközi gazdasági színtéren, döntése alapján 2025. április 2-án éjféltől „megtorló vámokat” vezetett be több mint 180 ország importtermékeire. Az amerikai vámháború új szakaszának egyik legsúlyosabban érintett országa Szerbia, amelyre a Fehér Ház döntése értelmében 37 százalékos vámot vetnek ki – a legmagasabbat a balkáni régióban.


Könyvek kedvezménnyel
A BALK nem kalapozik, csak annyit kérünk tőled, hogy könyvet rajtunk keresztül vásárolj! Te kedvezményt kapsz, és mi is jól járunk.

Könyvek kedvezménnyel, kattints ide!

A döntés hátterében Trump azon törekvése áll, hogy „megvédje az amerikai gazdaságot a külföldi kizsákmányolással szemben”, és helyreállítsa azt, amit szerinte az előző évtizedek „gazdasági behódolása” tönkretett.

A sajtótájékoztatón bemutatott grafikon szerint Szerbia mellett Bosznia-Hercegovina (35%), Észak-Macedónia (33%), valamint EU-tagként Horvátország (20%) vámtarifával számolhat. Montenegró, Albánia és Koszovó esetében 10 százalékos általános vámot vezetnek be. Szerbia a maga 37%-os büntetővámjával Bangladessel és Botswanával került egy sorba, Trump még Kínára sem rótt ki ekkora vámot.

Az amerikai ipar újjászületésének napja?

– Évtizedeken keresztül fosztották ki és alázták meg országunkat gazdaságilag – barátok és ellenségek egyaránt. Ennek most vége

– mondta Trump a Fehér Ház sajtótermében. Kijelentette, hogy a mai nap, április 2-a, „az amerikai ipar újjászületésének napja”, és minden ország, amely nem hajlandó tisztességesen kereskedni az Egyesült Államokkal, mostantól gazdasági következményekkel néz szembe.

A bejelentés értelmében az Egyesült Államok minden importtermékre minimum 10 százalékos vámot vet ki, míg a „stratégiailag problémás” országok esetében ez a szám jelentősen magasabb lehet. Kína például 34 százalékos vámmal szembesül, mivel – Trump állítása szerint – a kínai vámok az amerikai termékekre jelenleg 67 százalékot tesznek ki.

Az Egyesült Államok ezeket a vámokat vezette be a világ más országaival szemben

Az Egyesült Államok ezeket a vámokat vezette be a világ más országaival szemben (Forrás: Fehér Ház)

Trump bejelentését követően a világ tőzsdéi ingadozni kezdtek, és számos ország pénzügyminisztériuma rendkívüli tanácskozásokat tartott. Scott Besent, amerikai pénzügyminiszter, óva intette a kereskedelmi partnereket a megtorló intézkedésektől, szerinte ugyanis az esetleges ellenintézkedések bevezetése csak további eszkalációhoz vezet.

Elemzők szerint Trump lépése alapjaiban rengeti meg a globális gazdasági rendet. Az Egyesült Államok eddig is erősödő protekcionista politikát folytatott, azonban a most bevezetett vámtarifák nem pusztán gazdasági, hanem politikai üzenetet is hordoznak: „Amerika az első, a világ csak második.” Szerbia pedig az utolsók között kullog.

Miért ilyen magas a Szerbiára kirótt vám?

A Szerbiára kivetett 37 százalékos vám sokakat meglepett. Az amerikai kormány hivatalos indoklása szerint az arány „reciprok”, vagyis tükrözi azokat a rejtett kereskedelmi akadályokat, amelyeket az adott ország az amerikai termékekkel szemben alkalmaz.

A döntés azonban szakértők szerint inkább geopolitikai töltetű – Szerbia Kína és Oroszország irányába történő külgazdasági nyitása az elmúlt években fokozott amerikai figyelmet váltott ki.

A Balkánon egyedül Szerbia részesült ilyen drasztikus intézkedésben. A térség többi országa – bár szintén érintett – jóval alacsonyabb vámokkal számolhat, ami szintén arra utal, hogy Belgrád Washington szemében külön elbánást érdemel.

A bevezetett vámok várhatóan nemcsak gazdasági hatásokkal járnak, hanem a nemzetközi diplomáciában is feszültségeket generálnak. Az EU, amely szintén célpont lett (20 százalékos vám), már jelezte, hogy „minden lehetőséget megvizsgál a válaszadásra”. Kína, India, Japán és más ázsiai országok is fokozott figyelemmel követik az amerikai intézkedéseket.

Trump azonban hajthatatlannak tűnik. A beszédét azzal zárta: „Amerika nem tér vissza a régi kereskedelmi játszmákhoz. Aki a jövőben az amerikai piachoz akar hozzáférni, annak méltányosan kell játszania.”

Az olvasás folytatása

Könyvek kedvezménnyel

A BALKÁN RITMUSA

További rádiók

Meteorológia



QR Code

A cikk küldése GMail segítségével


Ehhez kattints ide

B.A. Balkanac

Balkanac

B.A. BALKANAC ÚJ KÖNYVE

English

Sakk

Facebook

Magyarország

Románia

Szlovákia

Szerbia

Horvátország

Bosznia-Hercegovina

7 X 7