Bosznia
Villámár, áradás, özönvíz, Boszniában több helyütt is apokaliptikus helyzet alakult ki
Nincs valódi védelem az özönvízszerű árvíz és az ilyen nagy mennyiségű víz ellen, nincs az gát, amely megállítana egy ekkora víztömeget. Az egyedüli lehetséges intézkedés, időben kiadni a figyelmeztetést, és kiüríteni a veszélyeztetett területet. Egyáltalán nem lehetünk optimisták, egyre több ilyen árvíz várható az elkövetkező időkben, viszont tudnunk kell, hogy a természet mindig erősebb nálunk, ezért nekünk kell alkalmazkodnunk hozzá
Horvátország egyes részein és Bosznia-Hercegovina öt településén a nagy esőzések következtében katasztrófahelyzet alakult ki. Míg Horvátországban egyelőre csak Károlyvárosnál fenyeget nagy áradással a Kulpa (Kupa), illetve Isztriában és a tengermelléken kerültek víz alá az utak és egyes városnegyedek, Bosznia-Hercegovinában nagy a baj. Jelenleg már több mint húsz halálos áldozatról számolnak be a hírügynökségek és a hírtelevíziók. A villámár következtében Jablanica, Kiseljak, Kreševo, Busovača és Fojnica utcáit és lakóépületeit öntötte el a víz. Jablanicát az áradást követően ma reggel, nem sokkal hat óra után több, hármasnál alig alacsonyabb földrengés is sújtotta.
A horvát kormány segítséget ajánlott
A horvát kormány közleményében kifejtette, hogy a Közép-Boszniát, különösen Jablanica, Fojnica, Konjic, Kiseljak és Kreševo térségét sújtó katasztrofális árvizek kapcsán Andrej Plenković miniszterelnök felvette a kapcsolatot Bosznia-Hercegovina minisztertanácsának elnökével, (a szintén horvát) Borjana Krištóval, hogy részvétét fejezze ki, és segítséget ajánljon fel neki a természeti katasztrófa következményeinek orvoslásához.
Valamennyi horvát mentőszolgálat, illetékes intézmény és minisztérium folyamatos kapcsolatban áll a bosznia-hercegovinai kollégákkal, és figyelemmel kíséri a helyzet alakulását. Ivan Sabolić horvát nagykövet meglátogatta Közép-Bosznia érintett területeit.
A közlemény értelmében a horvát kormány azonnal reagált, és minden szükséges támogatást megad, amint a bosznia-hercegovinai hatóságok meghatározzák a hivatalos segítségnyújtás iránti igényeket.
Horvátország készen áll arra, hogy a Polgári Védelmi Igazgatóság, a tűzoltóság, a belügyminisztérium, a védelmi minisztérium, valamint a Horvát Vöröskereszt közvetítésével cselekedjen, a bosznia-hercegovinai hatóságok által kért segítség formájától függően.
Apokaliptikus helyzet
Marija Buhač, Hercegovina-Neretva kanton miniszterelnöke bejelentette, hogy vannak emberi áldozatok, de nem tudta megmondani, hogy jelenleg hányan vesztették életüket. Amint azt a Klix.ba megerősítette, a Jablanica melletti Zlate faluban – ahol a helyzet a legsúlyosabb – biztosan voltak emberi áldozatok.
Elmedin Konaković bosznia-hercegovinai külügyminiszter meglátogatta Donja Jablanicát, és azt mondta, hogy ez volt az egyik legszörnyűbb látvány, amit életében látott.
– A település egyik része teljesen víz alatt van, a másik részét pedig maga alá temette a közeli kőfejtőből induló földcsuszamlás. Őszintén szólva, nem számítok arra, hogy élő emberek lesznek a romok alatt
– mondta Konaković. A Dnevni Avaznak nyilatkozva a külügyminiszter kiemelte, hogy minden rendelkezésre álló szolgálat kint van a helyszínen. A fegyveres erők, a rendőrség, az ügyészség, a hegyi mentőszolgálatok, valamint a szövetségi rendőrségi igazgatóság különleges egysége igyekszik menteni, ami menthető, és segíteni a károsultakat. Nagyon sok ember sokkos állapotban van, sokan elvesztették a családjukat.
– Ez tényleg egy hihetetlen és nehéz helyzet
– mondta Konaković a Dnevni Avaznak.
Közben Darko Juka, a Hercegovina-Neretva kanton tájékoztatási osztályának vezetője kijelentette, hogy csak Jablanicában a helyzet mostanra már valamivel stabilabb, ami azt jelenti, hogy a mentőszolgálatoknak sikerült bejutniuk Jablanicába.
– Jelenleg a legkritikusabb helyzet Donja Jablanicában van, amely teljesen el van vágva a külvilágtól
– tette hozzá Juka, aki egyúttal megerősítette, hogy eddig 18 halálesetet erősítettek meg, miközben sok jelentés érkezett eltűnt személyekről.
– Még nem tudjuk, mi a pontos szám. Nem emlékszem ilyen válságra a háború óta, ez a kaotikus helyzet rémísztő mértéket öltött
– mondta Juka, aki szerint a mentési munkálatokban részt vett az EUFOR helikoptere is, amelynek segítségével egy anyát és gyermekét mentették ki az áradásból.
Milorad Dodik, a Szerb Köztársaság (Republika Srpska) elnöke az X-en jelentkezett, és mindenkit biztosított a Szerb Köztársaság szolidaritásáról, hozzátéve, hogy a polgárvédelem egységei minden tőlük telhetőt megtesznek, hogy segítsenek a veszélyeztetetteknek.
Aleksandar Vučić szerb elnök a Tanjug szerb nemzeti hírügynökségnek nyilatkozva azt mondta, hogy Szerbia kész segíteni Bosznia-Hercegovinának, “ha az ottaniak úgy gondolják, hogy Szerbia segíthet”. A Tanjug kérdésére Vučić elmondta, hogy Szerbia kész segíteni helikopterekkel, hajókkal, valamint bármilyen más módon.
A villámár ellen nincs védekezés
A zágrábi Jutarnji list a legnagyobb horvát szaktekintélyt, Ognjen Bonacci hidrológust kérte meg, hogy kommentálja a bosznia-hercegovinai helyzetet.
Bonacci kifejtette, hogy bár valószínű, hogy a katasztrofális helyzetnél közrejátszott az emberi hanyagság is, de ez a végeredményt tekintve nem mérvadó, mert a villámár ellen nincs védekezés.
A professzor azt is hozzátette, hogy nagy különbség van az árvizek között, amelyek néhány nagy folyó, például a Duna mentén fordulnak elő, és a villámárvizek között, amelyeknek most tanúi vagyunk Bosznia-Hercegovinában.
– Nincs valódi védelem egy ilyen özönvízszerű árvíz és az ilyen nagy mennyiségű víz ellen. Az egyedüli lehetséges intézkedés, idejekorán kiadni a figyelmeztetést és kiüríteni a veszélyeztetett területet
– mondta Bonacci, aki szerint nincs az gát, amely megállítana egy ekkora víztömeget.
A horvát hidrológus egyáltalán nem volt optimista, szerinte ugyanis egyre több ilyen árvíz várható az elkövetkező időkben, de tisztában kell lennünk azzal, hogy a természet mindig erősebb, és nekünk kell alkalmazkodnunk hozzá.
- Szerbia3 nap telt el azóta
Végképp beomolhat az újvidéki vasútállomás teteje, és a 49-51%-os szabály
- Szerbia5 nap telt el azóta
Könnyek helyett könnygáz: Erőszakba torkollott a tüntetés Újvidéken
- Szerbia2 nap telt el azóta
A szerb kormány a hídépítést is odaadta a kínaiaknak, a “náci hídnak” kampec
- Szerbia6 nap telt el azóta
Az Utiber felszólította a kínaiakat, hogy tiltsák be az újvidéki vasútállomás egy részének használatát(?)