VICTOR ORBAN: Osijek-laget kan till och med bli kroatisk mästare på några år

Senast uppdaterad:

albanskArabicvitryskabosniskBulgarianKatalanskaFörenklad kinesiska)KroatisktjeckdanskaDutchEnglishestniskaFinnishFrenchgeorgianskGermangrekiskungerskaIndonesianItalianJapaneseKoreanmakedonskapolskarumänskaRussianserbSlovakslovenskaSpanishSwedishteluguThaiturkiskaukrainska

Den ungerska premiärministern Viktor Orbán besökte Osijek fotbollsklubb i Osijek, Kroatien, där Ivan Meštrović, föreningens president och hans minoritetsmedägare, välkomnade honom. Enligt den officiella webbplatsen för NK Osijek, för närvarande rankad som tredje i det kroatiska mästerskapet, var lagspelare, professionell personal och fotbollsspelare från klubbens andra lag närvarande vid mötet. Viktor Orban talade med tillfredsställelse om vad han hade upplevt på klubben.

Samarbete med Puskás Academy

Den ungerska majoritetsägaren till Osijek Club är affärsmannen L Mrinc Mészáros, ordförande för Puskás Academy. Viktor Orbán på Osijek Club uttalade specifikt att han vid den tidpunkten ansåg att Osijek fotbollsprojekt var berättigat och, som han ser det, är fallet i rätt riktning.

Det glädde mig att välkomnas till en klubb som den här som din. Jag har varit här i tio år med Puskás Academy juniorlag, och då hade jag blivit bekant med tränarna och klubbledarna här. Vid den tiden kunde vi prata om en mycket mindre förening jämfört med idag, och det var inte lätt att upprätthålla. Jag lärde mig den svåra situationen då, och idag har vi tack vare vårt gemensamma arbete tagit stadens fotboll till en nivå som Osiji förtjänar.

Osijekklubbens webbplats citerar ord från den ungerska premiärministern om återhämtningen av NK Osijek.

Jag förväntade mig inte en snabb framgång, men jag märkte snabbt några viktiga och uppmuntrande saker. I Kroatien når ungdomarna fotbollsplanen mycket tidigare än i Ungern och kan visa upp för det första laget mycket tidigare. Därför bad vi två tränare att visa dig på Puskás Academy hur du arbetar i rekryteringen. Det visade sig att detta samarbete har en framtid och att kroaterna är mycket mer öppna för att samarbeta än vi tidigare trodde. Naturligtvis var det också viktigt att bevisa att vi inte ville expropriera deras klubb utan snarare hjälpa till. Naturligtvis var det inte lätt att hitta ett sätt att göra allt, och jag vill tacka alla som deltog och hjälpt på något sätt, särskilt Herr Meštrović, som var i framkant av detta arbete på kroatisk sida.

LÄSER DU DETTA? GRUEVSKYS FALL: Ungern utlämnar inte Gruevski till norra Makedonien

Kroater är född talang i fotboll

Enligt Osijek-klubbens webbplats har laget ett nytt fan, oavsett vad. Viktor Orban talade om det själv.

Vi kunde börja det här jobbet och jag kan säga att jag sedan dess blivit fan av NK Osijek. Jag är särskilt intresserad av ungdomsförsörjningssituationen här, och jag kan säga att den kroatiskfödda talangen i fotboll, så situationen för fotbollsakademin här är den viktigaste. Det vill säga, vi tyckte att det nya rekryteringscentret var viktigast för dig, men senare kom Ivan Meštrović med en plan för en ny stadion. Det verkade som en mycket svårare sak att göra, men jag tror att det är desto viktigare att ha en riktigt stor klubb här.

Osijek har varit med i Europa League-kvalet varje år sedan sommaren 2017, och för två år sedan överträffade de både Lucerne och PSV i Eindhoven. Förra året stoppade Rangers, i år CSKA Sofia, laget i den andra kvalomgången i den andra europacupserien.

Klubben sysselsätter också en ungersk spelare: László Kleinheisler återupptog heltidsträningen efter skada.

LÄSER DU DETTA? SERBIA EXPANSION: Mols första serbiska bränsleterminal öppnades


Davor Davor Šuker, den kroatiska målvakten i världscupen, för närvarande ordförande för det kroatiska fotbollförbundet och ofta gäst vid Osijek-matcherna, började sin karriär som spelare i Osijek-klubben.

Mer pengar behövs

Den ungerska premiärministern berörde också Osijeks nuvarande situation och ytterligare möjligheter.

Med de ekonomiska resurserna klubben nu kan hantera är det orealistiskt att anta att klubben kommer att tilldelas en kroatisk mästertitel, men Ivan sa till mig att detta är målet i en snar framtid. Först måste vi skapa villkoren, sedan kan vi tänka på titeln. Om de är först kommer det att finnas pengar, alla blir glada och lyckliga. Det borde vara målet, för detta är glasyren på kakan. Jag kan försäkra er att jag kommer att fortsätta gilla den här klubben. Jag tittar på allt och jag är säker på att Osijek kommer att bli framgångsrik igen i Europa nästa säsong.

Viktor Orbán lade till:

Samarbetet mellan Kroatien och Ungern inom idrottsområdet öppnar dörren till andra områden, varför jag stöder detta projekt eftersom det inte bara hjälper sporten utan också öppnar dörren för andra möjligheter. Därför var jag till exempel nöjd med att vi under det kroatiska nationella fotbollslagets gästspel i Budapest inte hörde visselpipor under den kroatiska nationalsången, som i Split och under den ungerska nationalsången, även om alla slags ljud kunde höras innan matchen. Inom idrotten spelar vi naturligtvis mot varandra på planen, men vi respekterar varandra, men vi samarbetar i frågor som Idaho. Jag är övertygad om att detta kommer att gynna både Kroatien och Ungern.

LÄSER DU DETTA? KROATISKA SCHENGEN: Kommer Slovenien att lägga ned veto mot den kroatiska antagningen?

Medägare Ivan Mestrovic pratade också om att arbeta tillsammans. Han noterade att stadion i Osijek, Gradski vrt (City Park), kunde vara stolt över att vara värd för en sådan framstående person.

Jag är tacksam till Viktor för att vara den mest kända fan av vår klubb. Samtidigt vill jag också tacka er för att ni anser att Osijek är värt att genomföra ett sådant projekt för utveckling av ungdomar och idrott. Jag vill också uttrycka min tacksamhet till min goda vän, Lőrinc Mészáros, som också är hängiven till klubben. Jag är säker på att Osijek kan bli ännu mer framgångsrik idag, inte bara i fotboll, utan även i andra sporter. Återigen vill jag tacka er för att ni kan göra vårt jobb i en så vänlig, sportig relation.

Slutligen betonade Ivan Meštrović: Osijek kan vara ett hörn av Europa där gränserna verkligen kan försvinna.

Varga nyår

Varga nyår

1989-1991 är stipendiat på Radio Novi Sad, korrespondent för BBC ungerska sändning och ungerska radio. 1991-2000: en medlem av den ungerska radion, 1993-1996: en korrespondent för den ungerska radion i Belgrad. 1997-2005: Beta News Agency Budapest Correspondent, 2003-2018: News Television Associate, 2018 Aegon Premium, Sparkkonsult, Private Banker, 2019 Chefredaktör för BALK

Berätta vad du tycker!

Dela med HINDRAcent!