Sllovenia

Bosnje dhe Hercegovinë

ATA NUK MUND TË DIVERSIFIKOJNË: Ata armatosin armët e gazit rus në Bosnje dhe Hercegovinë, të cilat në thelb janë në duart e serbëve

Koha e leximit: 6 minuta Bosnja dhe Hercegovina, si shtetet e tjera të Ballkanit Perëndimor, është e detyruar të plotësojë nevojat e saj për gaz natyror nga një burim importi. Një problem serioz për sigurinë energjetike të vendit është se aktualisht vetëm një…

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Mali i Zi

MBROJTJA POLITIKE: Mali i Zi gjithashtu ka një emigrant të pasur të persekutuar nga Rusia, të kënduar dikur nga Jennifer Lopez

Koha e leximit: 3 minuta Mali i Zi i ka strehuar një azerbajxhani, por rus, turk dhe kushedi sa pasaporta një biznesmen me origjinë hebreje nga Kaukazia Lindore u persekutua nga Putini për “ruse…

PROBLEMET E IDENTITETIT: Udhëheqësi i ri në detyrë i Kishës Ortodokse Serbe në Malin e Zi "merr detyrën" pavarësisht incidenteve

Koha e leximit: 2 minuta Në Cetinje, ish -kryeqyteti dhe qendra kulturore e Malit të Zi, përleshjet rrethuan inaugurimin e një udhëheqësi lokal të Kishës Ortodokse Serbe. Joanikije më pas mori zonën metropolitane metropolitane të Kishës Serbe…

MALI I ZI DHE SERBIA: Përplasja e dy feve në Cetinje, por pse?

Koha e leximit: 4 minuta Më shumë se një vit pas fitores në zgjedhje të opozitës, konfliktet vazhdojnë të trondisin Malin e Zi. Kjo është për shkak të situatës së pazgjidhur të kishave, më konkretisht malazezit të ri…

Kosova

KËRCËNIM PËR SIGURINË? Shtetet e Bashkuara kanë izoluar fshehurazi 30 afganë në bazën Bondsteel në Kosovë

Koha e leximit: 3 minuta The New York Post shkruan se ushtria amerikane ka izoluar rreth 30 afganë të cilët më parë ishin evakuuar nga Afganistani. Sipas portalit amerikan Conservative Daily / News,…

Maqedonia

MIQSIA KA T G MADH: Greqia vazhdon të mbështesë Maqedoninë veriore mbi Bullgarinë, ose identitetin maqedonas

Koha e leximit: 2 minuta Kryeministri grek Kiriyak Micotakis kishte treguar tashmë disa ditë para samitit BE-Ballkan Perëndimor se vendi i tij nuk e mbështet Bullgarinë në bllokimin e bisedimeve të BE-së në Maqedoninë veriore. Që nga viti 2018 në Liqenin e Prespës në…

A KA NDARJE POLITIKE? 14 të vrarë në një zjarr në spital në Maqedoninë veriore, duke pritur ekspertët ndërkombëtarë

Bulgari

AMERIKA E FORËZUESHME: Vendet e tjera të Ballkanit pas Kroacisë mund të hiqen nga lista e vizave, plus Izraeli dhe Qiproja

Koha e leximit: 2 minuta Shtetet e Bashkuara po shqyrtojnë lejimin e hyrjes pa viza për qytetarët e Qipros, Bullgarisë dhe Rumanisë. Sipas portalit të lajmeve SchengenVisaInfo.com (ka një!), Kjo do të thotë se…

MIQSIA KA T G MADH: Greqia vazhdon të mbështesë Maqedoninë veriore mbi Bullgarinë, ose identitetin maqedonas

Shqipëria

Na ndiqni në Facebook!