Veszélybe kerülhet a szlovák egészségügy a 2700 orvos felmondásával 🏥
A szlovák miniszterelnök hozzáállása kritikákat váltott ki, különösen miután az orvosok megmentették az életét a májusi merényletkísérlet után
Szlovákiában több mint 2700 orvos nyújtott be felmondást, válaszul arra, hogy a kormány megszegte az egészségügyi dolgozóknak tett béremelési ígérte. Egy 2022-ben kötött megállapodás alapján az orvosok éves szinten 9,7%-os béremelésre számíthattak, ám a Robert Fico vezette új kormány ezt 3%-ra csökkentette, ami elégedetlenséget váltott ki.
Kamil Šaško (Hlas) egészségügyi miniszter ugyan elérte, hogy az egészségügyi szektor további 100 millió eurós támogatást kapjon, az orvosok azonban ragaszkodnak az eredeti megállapodáshoz.
Ha egészségügyi miniszternek a következő két hónapban nem sikerül megegyezésre jutnia a béremelésekről, az orvosok januárban tömeges távozásba kezdhetnek, amivel válságba kerülhet a szlovák egészségügyi szolgálat.
Kapcsolódó cikk
A béremelésen túl az orvosok széleskörű reformokat követelnek, beleértve a több szlovák hallgató felvételét az orvosi képzésekre (mivel jelenleg 40%-uk külföldi), az orvosi képesítési rendszer átalakítását és a kórházi személyzet bővítését.
Ezenkívül egy nemzeti kórház felépítését is követelik Pozsony Rázsochy kerületében, ellentétben a Főrév (Ružinov) helyszínt javasló tanulmánnyal, amelyet egy magánpénzügyi csoport finanszírozott.
Robert Fico, aki korábban támogatta az egészségügyi dolgozókat, most elhatárolódott a kérdéstől, és a miniszterére bízta a tárgyalásokat, mondván, hogy az egészségügy nem tartozik a közvetlen felelősségi körébe.
A miniszterelnök hozzáállása azonban kritikákat váltott ki, különösen miután az orvosok megmentették az életét a májusi merényletkísérlet után.
A fenyegető felmondási hullám a 2011-es válságra emlékeztet, amikor katonai orvosokat és külföldi szakembereket kellett bevetni a betegellátás biztosítása érdekében. Ha nem születik megoldás, az orvosok tömeges távozása komoly ellátási problémákat okozhat, különösen vidéken.
Az orvosok remélik, hogy a kormány újra tárgyalásokba kezd velük, hogy megelőzze az újabb egészségügyi válságot.
- Szerbia3 nap telt el azóta
Végképp beomolhat az újvidéki vasútállomás teteje, és a 49-51%-os szabály
- Szerbia5 nap telt el azóta
Könnyek helyett könnygáz: Erőszakba torkollott a tüntetés Újvidéken
- Szerbia2 nap telt el azóta
A szerb kormány a hídépítést is odaadta a kínaiaknak, a “náci hídnak” kampec
- Szerbia6 nap telt el azóta
Az Utiber felszólította a kínaiakat, hogy tiltsák be az újvidéki vasútállomás egy részének használatát(?)