Magyar állampolgárok is érintettek a legújabb amerikai szankciókban 📻
Az amerikai pénzügyminisztérium közölte, hogy a Ventrade katonai minőségű rádiókat exportált az oroszországi székhelyű Promsvyazradio vállalatnak, amely nyomtatott áramköröket és rádióadó berendezéseket gyárt, valamint kiemelt fontosságú kettős felhasználású technológiát is importál Oroszországba
Az Egyesült Államok szankciókat vetett ki közel 400 egyénre és vállalatra, akik illetve amelyek számos országból nyújtottak katonai támogatást Oroszországnak, köztük magyar állampolgárok is vannak, és érintett egy-egy szerbiai és montenegrói cég is.
Magyarok is érintettek
Az amerikai pénzügyminisztérium közleménye szerint 2024. augusztus 26-án az Egyesült Államok Igazságügyi Minisztériuma vádat emelt Horváth Bence (Horváth) ellen az Oroszországgal kapcsolatos amerikai exportellenőrzésének megsértése miatt, miután összeesküvést szőtt az Egyesült Államokból származó rádiótávközlési technológia engedély nélküli, illegális exportjára orosz kormányzati végfelhasználók számára.
Horváth állítólag közreműködött az oroszországi székhelyű ZAO Budaphone Ltd. közbeszerzési tevékenységében, amely az orosz védelmi minisztérium beszállítója és a digitális rádiótávközlési berendezések összeszerelésével és telepítésével foglalkozó hitelesített integrációs központja.
A Budaphone közös címen található az oroszországi székhelyű Promsvyazradio céggel, amely nyomtatott áramköröket és rádióadó berendezéseket gyárt. Az amerikai pénzügyminisztérium közölte, hogy egy szerbiai cég, a Ventrade, katonai minőségű rádiókat exportált az oroszországi székhelyű Promsvyazradio vállalatnak.
A szerbiai üzleti nyilvántartás szerint a Ventrade 2022. április 6-án alapították – kevesebb mint két hónappal Oroszország ukrajnai inváziójának kezdete után – 120 ezer dináros (mai árfolyamon 420 ezer forint) alaptőkével. Az alapító Meznerics Renáta magyar állampolgár volt, aki a vállalat igazgatójaként is szerepelt a nyilvántartásban.
A Ventrade székhelye a Szerbia északi részén, a Magyarországgal határos Szabadka városában van, és a szerbiai cégnyilvántartó ügynökség adatai szerint ma már 100 százalékban a magyar állampolgárságú Lajgut Zsolt tulajdonát képezi.
A Ventrade 2022-ben 56,3 millió dináros (196 millió forint) működési bevétel mellett 592 ezer dináros (2 millió forint) nettó nyereséget könyvelt el. A vállalat még nem nyújtotta be a 2023-as pénzügyi kimutatását a nyilvántartásba.
Montenegrói cég is érintett
Az amerikaiak szankciókat vetettek ki a montenegrói Bar városában található International Business Corporation nevű vállalatra is, amely az orosz állampolgárságú, Szergej Kokorev tulajdonában van, a cég ugyanis katonai felszerelést exportált Oroszországba.
A közlemény szerint Kokorev a vállalatát arra használta, hogy európai eredetű gépalkatrészeket és golyóscsapágyakat szállítson olyan oroszországi ügyfeleknek, mint az AMS Tekhnika, amely ipari gépeket és berendezéseket forgalmaz nagykereskedelmi szinten.
- Szerbia3 nap telt el azóta
Végképp beomolhat az újvidéki vasútállomás teteje, és a 49-51%-os szabály
- Szerbia5 nap telt el azóta
Könnyek helyett könnygáz: Erőszakba torkollott a tüntetés Újvidéken
- Szerbia2 nap telt el azóta
A szerb kormány a hídépítést is odaadta a kínaiaknak, a “náci hídnak” kampec
- Szerbia6 nap telt el azóta
Az Utiber felszólította a kínaiakat, hogy tiltsák be az újvidéki vasútállomás egy részének használatát(?)