ФРАНЦСКА СЕРИЈА: Хрватите едвај го затворија тендерот, Французите веќе лобираат

Хрватското Министерство за одбрана на 11 ноември објави дека е добиена конечна понуда од четири влади за хрватскиот

КАЈБЕРНА БЕЗБЕДНОСТ: Новиот хрватско-американски центар за сајбер-безбедност ќе служи за одбранбени цели само ако сè е точно

Со моќната помош на Соединетите држави, Хрватска формира нов воен оперативен центар за сајбер-безбедност во Загреб. Иако

ПОВЕЕ: Бројот на заразени лица во Србија се зголеми за десет пати за еден месец, но колективниот имунитет е сè уште далеку од целосен

Во Србија, бројот на новорегистрирани инфекции со коронавирус се зголеми за десет пати во последниот еден месец. Само 22 заразени на 416 октомври

БЛАМА: „Лошиот мигрант“ е уапсен по грешка и предаден на канцеларијата за азил за чување

Сараевската кантонска полиција призна дека по грешка издала кружен тек против „лош мигрант“ кој немал што да прави…

ФУНЕРАЛ: Српскиот патријарх Иринеј положи почива во Белград во криптата во црквата Свети Сава

Илјадници луѓе вечно се збогуваа со патријархот Иринеј, водачот на Српската православна црква. Се емитува и на телевизија

МАСИВНО ТЕСТИРАЕ: Slovenивотот е скоро целосно запрен во Словенија, земјата се подготвува за масовно тестирање

Словенечката влада ги продолжи мерките за спречување на епидемијата на коронавирус за една недела во саботата, според кои

КАЗНА: Албанија, Црна Гора и северна Македонија се приклучуваат кон санкциите на ЕУ против Белорусија, но Србија не

Во петокот, седум европски земји се приклучија на ЕУ за санкции против Белорусија, која не е членка на Европската унија.

ПРИЧУВАЕ НА МИНАТОТ: Човечки остатоци беа пронајдени во рудник во јужна Србија

Мисијата на Европската унија за владеење на правото на Косово во петокот објави дека неискористен јужен српски јазик

ДОМАШЕН КАРАНТИН: Министерот за здравство, исто така, го собра вирусот, иако тој се грижеше

И покрај некој како министер за здравство, вирусот не се грижи. Затоа Вили Берош мораше да оди дома во карантин

КАЧКИТЕ СЕ УМРЕНИ: Сепак, епидемиолошките прописи не се почитуваат, верниците го бакнуваат шишето ставено над телото на патријархот Иринеј

Земјите остатоци на српскиот патријарх Иринеј најпрво ќе бидат погребани во катедралата Свети Михаил Архангел во Белград, планира

Известувач на ЕП: Подготвени сме за медијација меѓу српската влада и нејзиното спротивставување

Владимир Билчик, известувач на Европскиот парламент за Србија, рече дека тој и неговата колешка Тања Фајон…

СИТЕ СЕ ТЕСТИРААТ: Загреб најави масовно тестирање на коронавирус од понеделник, резултатот ќе биде достапен во рок од 15 минути

Голем тест за тестирање на антиген коронавирус во градот Загреб ќе започне во понеделник, 23 ноември, градската администрација ги објави дневните стапки на инфекции szám

РЕЗЕРВАЦИЈА: Грчката влада зема кревети од приватни болници заради епидемијата КОВИД-19

Во северна Грција, бројот на случаи со КОВИД-19 нагло се зголемува, како одговор на повикот на Министерството за здравство

БАРА EUЕ НА ЕУ: ЕУ ги повикува Косово и Србија да не отвораат амбасада во Ерусалим

Европската унија очекува од Косово и Србија да не отвораат амбасади во Ерусалим, односно да не ги исполнуваат

МИГРАНТИ СЕ ПРОДАВААТ: Словенечката полиција ја разби мрежата за трговија со луѓе

Меѓународна мрежа за трговија со луѓе ликвидирана од словенечката полиција, членови на криминалната банда се осомничени скоро две години…

НЕМА КОМЕНТАР: Во Хрватска, нацрт-законот за електронски медиуми е доставен до парламентот

Во Хрватска, нацрт-законот за електронски медиуми е доставен до парламентот, со што операторите / издавачите се одговорни

НОВА ЦРКВА: Поглаварот на Српската православна црква почина како резултат на коронавирусот

Патријархот Иринеј, поглавар на Српската православна црква, почина од компликации од инфекција со коронавирус - потврдено во петокот (November ноември ...

БУГАРСКИ БЛОКИРАЕ: Бугарскиот премиер Борисов зборуваше и за разговорите за пристап на Северна Македонија

Бугарскиот премиер Бојко Борисов конечно се осврна на прашањето за пристапните преговори на Северна Македонија, откако Бугарија сега се претстави

0Акции
0