Connect with us

Montenegró

Már csak a reformokat kell folytatni, és Montenegró az EU tagja lehet(?)

A hírt két irányból lehet értelmezni. Az egyik a szokásos sikerkommunikáció, miszerint már karnyújtásnyira van a tagság. A másik magyarázat pedig, hogy a decemberi csúcstalálkozón ténylegesen valami nagy bejelentésre kerülhet sor. Erre azonban meglehetősen kevés az esély, mert a Balkánon „szokás egymásnak keresztbe tenni”

Avatar photo

Közzétéve:

a megjelenés dátuma:

Montenegrói kormánykörökben nagy a felbuzdulás, miután Montenegró négy fejezetre (7., 10., 20 és 31.) benyújtotta a zárójelentést, az Európai Bizottság pedig 100%-ban teljesítettnek értékelte azokat. Podgoricában mind a 27 tagállam megerősítését várják, ami kulcsfontosságú lépés kehet a harmadik kormányközi konferencia felé. Hacsak Horvátország nem tesz keresztbe
Montenegrói kormánykörökben nagy a felbuzdulás, miután Montenegró négy fejezetre (7., 10., 20 és 31.) benyújtotta a zárójelentést, az Európai Bizottság pedig - mint Podgoricában állítják - 100%-ban teljesítettnek értékelte azokat. Podgoricában mind a 27 tagállam megerősítését várják, ami kulcsfontosságú lépés kehet a harmadik kormányközi konferencia felé (A kép illusztráció)
Cikk meghallgatása

Ezzel a hangzatos címmel jelentek meg hírek a balkáni országban, miután napvilágot láttak az Európai Unió Tanácsának azon meglátásai, amelyeket a mindenki által várt decemberi csúcstalálkozón tárják a nyilvánosság elé, legalábbis a Szabad Európa Rádió értesülései szerint. Tényleg ennyire rózsás a helyzet Montenegróban, vagy csak az európai uniós integráció sikerkommunikációjának egy újabb epizódját láthatjuk? Az Európai Unió decemberi csúcstalálkozóját egyébként december 19-én és 20-án tartják Brüsszelben. A napirenden szerepelhet többek között Ukrajna helyzete, az EU nemzetközi szerepe, a közel-keleti fejlemények, a reziliencia és felkészültség kérdései, valamint a migrációval és külpolitikai ügyekkel kapcsolatos témák.

Az IBAR és a decemberi csúcs

Az európai uniós integráció megértéséhez nagyban hozzájárulhat az, ha tisztázzuk, hogy mi is az IBAR, amelyre a montenegrói politikai elit hivatkozik, merthogy van egy másik Ibar is, amelyen nemrég csatornát robbantottak ki tudja kik.

Keresztbe tesznek-e a horvátok?

A horvát Index diplomáciai forrásokból úgy értesült, hogy az EU-tagállamok nagykövetei pénteken este három tárgyalási fejezet lezárását hagyták jóvá Montenegróval. A negyedik fejezet lezárása, amelyre az ország készen állt, Horvátország ellenállása miatt nem valósult meg.

December 16-án, hétfőn tartják a csatlakozásról szóló kormányközi konferenciát, amelyen Montenegró három fejezetet – A szellemi tulajdonjog, Az információs társadalom és média, valamint A vállalkozás- és iparpolitika – zárhatják le. Horvátország azonban ellenezte a Kül-, biztonság- és védelempolitika lezárását, miután a múlt hónapban egy tizenegypontos non-papert (informális diplomáciai dokumentumot) küldött Montenegrónak, amelyben a két ország kölcsönös kapcsolatait rontó nyitott kérdések megoldását szorgalmazta.

Az Európai Bizottság esetében ez az IBAR (Interim Benchmark Assessment Report), azaz az ideiglenes referenciaérték-értékelési jelentés, amelyet Montenegróra vonatkozóan idén nyáron alkalmazták először.

Montenegró történelmi előrelépést tett az Európai Unióhoz való csatlakozás útján azáltal, hogy pozitív értékelést kapott az IBAR-ban – szóltak a hírek ez év nyarán, amit idén decemberben erősíthet meg az Európai Unió. De mit is erősíthet meg?

A decemberi csúcstalálkozóra mindenki nagy reményekkel tekint, ugyanis december 17-én ülésezik az Általános Ügyek Tanácsa, amelynek során a Tanács felkérést fog kapni az uniós bővítésről szóló következtetések jóváhagyására.

Ezt követően december 18-án és 19-én tartják meg az év végi EU–Nyugat-Balkán csúcstalálkozót, amelynek végén várhatóan mindenki elégedetten közölheti, hogy az európai uniós integrációban előrelépések történtek a régióban, bár Szerbia az utóbbi napokban csökkentette a maga esélyeit.

A fejlemények

A Szabad Európa Rádió információi szerint a közösség készen állhat arra, hogy a csatlakozási megállapodás kidolgozását elkezdje, ha és amennyiben Montenegró fenntartja a jelenlegi reformok ütemét.

Magyarország nyomatja Szerbiát

A magyar elnökség határozottan szorgalmazza a 3. klaszter megnyitását Szerbiával, amelyre a Bizottság szerint az ország technikailag készen áll, de még mindig nincs konszenzus a tagországok között.

Szerbia pénteken nem szerepelt az Állandó Képviselők Bizottságának napirendjén, mert – mint korábban megírtuk – nyolc ország továbbra is ellenzi a harmadik fejezet megnyitását, és az utóbbi napok eseményeit követően Belgrád aligha került közelebb hozzá.

A decemberi találkozón erre kerülhet megerősítés, a tagállamok európai uniós ügyekkel foglalkozó miniszterei által. Ez a rádió értesülései szerint annak köszönhető, hogy Montenegró teljesítette a 23. és 24. fejezetben szereplő, a jogállamiság egészére vonatkozó ideiglenes referenciaértékeket.

Az Európai Unió jellemzően a csatlakozási tárgyalások lezárását követően kezd hozzá a csatlakozási megállapodás tervezetének kidolgozásához egy tagjelölt országgal.

Ez általában akkor történik, amikor az Európai Bizottság és a tagjelölt ország egyetértésre jutott abban, hogy az adott ország megfelelően igazodott az uniós jogszabályokhoz, és teljesítette a szükséges politikai, gazdasági és adminisztratív feltételeket.

Mennyit is ér valójában az előrehaladás?

A már említett tervezet szerint a Montenegró számára pozitív IBAR az integrációs tárgyalások új és végső szakaszának kezdetét jelezheti. Ugyanakkor felmerül a kérdés, hogy ez valójában mit is jelent, hiszen idén nyáron folytatódtak több éves stagnálás után az Európai Unióval kezdett csatlakozási tárgyalások érdemben.

Ez elsősorban a montenegrói belpolitikai helyzetnek köszönhető, mivel hogy az elmúlt évek korántsem voltak belpolitikailag stabilnak tekinthetők. Nyilván a nyári kormányalakítás bár papíron stabil, nagy támogatottságú kormányt eredményezett, azonban ennek törékeny mivoltát, valamint a szerb pártok helyzetét a koalícióban nem lehet figyelmen kívül hagyni.

Kritikaként az is felmerült, hogy a szervezett bűnözés, valamint a politikai szervezetek átláthatóságának vizsgálata és a választási reform még elengedhetetlen az ország európai uniós integrációjához.

Abban az esetben, ha valakit nagyban felcsigázott volna a Szabad Európa híre, azt érdemes fenntartásokkal kezelni. A jelenlegi előrehaladás is azt jelentheti, hogy csak az évtized vége felé csatlakozhat Montenegró az Európai Unióhoz, így lényegében semmi sem változott.

Ennek fényében a most megjelent hírt két irányból lehet értelmezni. Az egyik a szokásos sikerkommunikáció, amelyet az európai uniós integráció kapcsán mindig láthatunk.

Minden alkalommal elmondhatják az érdekelt felek, hogy milyen előrelépések és reformok történtek, amelyeknek köszönhetően már valóban csak karnyújtásnyira van a tagság. A másik magyarázat pedig az, hogy a decemberi csúcstalálkozón ténylegesen valami nagy bejelentésre kerülhet sor. Erre azonban meglehetősen kevés az esély, mert a Balkánon szokás egymásnak keresztbe tenni.

Az olvasás folytatása


Meteorológia



QR Code

A cikk küldése GMail segítségével


Ehhez kattints ide

Sakk

Facebook

B.A. Balkanac

Balkanac

Magyarország

Románia

Szlovákia

Szerbia

Horvátország

Bosznia-Hercegovina

7 X 7