Európai Unió
A LEGNAGYOBB KITOLONCOLÁS: Görögország kéri az EU-tól, hogy 1450 illegális bevándorlót küldjön vissza Törökországba
Görögország az Európai Bizottsághoz és a Frontexhez benyújtott kérelmében 1450 illegális bevándorló azonnali kitoloncolását követeli. A migránsok az Európai Unió és Törökország közötti megállapodás alapján nem jogosultak nemzetközi védelemre. Görög médiajelentések szerint a kérelem kivétel nélkül olyan migránsokra vonatkozik, akik a Törökország partjaihoz közeli égei-tengeri szigeteken tartózkodnak.
Görögország még soha nem kérte ennyi migráns visszaküldését Törökországba a fent említett megállapodás alapján, amellyel Ankara kötelezte magát a migránsok Görögországba történő illegális belépésének megakadályozására, valamint a nemzetközi védelemre nem jogosult bevándorlók visszafogadására.
A görögök Leszboszról 955 migránst szeretnének kitoloncolni, további 180-at Híoszról, 128-at Számoszról és 187-et Kószról.
Olyan migránsokról van szó, akiknek elutasították a menedékkérelmét, és ennek következtében a Brüsszel és Ankara közötti egyezség alapján visszairányíthatók Törökországba.
Az EU és Törökország közötti megállapodás első bekezdése egyértelműen kimondja, hogy minden olyan migránst visszaküldenek Törökországba, akik 2016. március 20-a után érkeztek Görögországba, és nem jogosultak nemzetközi védelemre.
A tavalyi év első két hónapjában Törökország összesen 139 migránst fogadott vissza, ez a folyamat azonban 2020. március 15-én leállt, amikor Törökország a Covid-19 járvány által okozott nehézségekre hivatkozva elutasította a migránsok visszafogadását.
Görögország most közölte, hogy a koronavírus-fertőzés kimutatására alkalmas gyorstesztek, valamint a menekültügyi kérelmek elbírálásának jelentős felgyorsulása megteremtette a feltételeket ahhoz, hogy a menedékre nem jogosult migránsok biztonságos körülmények között visszatérhessenek Törökországba.
A legfrissebb adatok szerint csak Leszbosz szigetén 9653 menedékkérő van, 72 százalékuk Afganisztánból érkezett, és csak 7 százalékuk származik a háborútól dúlt Szíriából.
Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) szerint a Leszboszon tartózkodó migránspopuláció 23%-a nő, 37%-a pedig gyermek, akiknek 70%-a 12 év alatti.
- Szerbia2 nap telt el azóta
Sok dolga van a szerb titkosszolgálatnak, most a tüntető gazdákat szólították be
- Macedónia7 nap telt el azóta
Albánia és Észak-Macedónia európai útjai elválnak, Várhelyi egy látnok
- Szerbia3 nap telt el azóta
Szerbiában a titkosszolgálatot is bevonják az árak letörésébe?
- Horvátország4 nap telt el azóta
Amerika megduplázza Horvátország LNG-ellátását