Connect with us

Járvány

VAKCINA: Tíz nap múlva megkezdődhet a veszélyeztetett csoportok oltása, nem lesz külön vakcina a szegény és a gazdag országok számára

Avatar photo

Közzétéve:

A megjelenés dátuma

oltas
sziveri janos szelherceg 728 ?c=4784&m=0&a=438898&r=SziveriJ%C3%A1nos%3ASz%C3%A9lherceg&t=pi
Olvasási idő: 2 perc

Szerbiában körülbelül tíz nap múlva kezdődhet meg a leginkább veszélyetetett csoportok vakcinációja, miután a Pfizer és a BioNTech átadta az engedélyezéshez szükséges dokumentációt, a hétvégéig pedig megérkezik a vakcina Oroszországból is. Mindkét vakcinát megvizsgálja a gyógyszerekkel és orvostechnikai eszközökkel foglalkozó szerbiai ügynökség.

Gyorsított eljárás

Szerbiai médiajelentések szerint az ügynökség gyorsított eljárással végzi el a szükséges vizsgálatokat, így akár már december közepén megkezdődhet a veszélyeztetett csoportok oltása. Ezek közé tartoznak az egészségügyi dolgozók, valamint a és a rendőrség tagjai.

A belgrádi Prva úgy tudja, hogy a teljes vakcinációja valamikor tavasszal, várhatóan márciusban kezdődik meg.

A tervek szerint a szerb állampolgárok maguk dönthetik el, hogy melyik védőoltást adatják be, az előrehaladását pedig az érdeklődés nagysága határozza majd meg.

A szerb szakértők szerint a kollektív immunitását megszerzéséhez arra van szükség, hogy legalább kétmillió embert beoltsanak a közel hétmilliós országban.

Szerbiában az utóbbi időben több mint húszezer tesztelést hajtottak végre, ebből majdnem nyolcezer pozitív volt, a napi halálozási szám ötven-hatvan között mozog. Emiatt holnaptól újabb szigorításokat vezetnek be.[quads id=2]

Szegény-gazdag vakcina

A vakcina körül számtalan összeesküvés-elmélet alakult ki, az egyik szerint a Pfizernek különböző oltásai lesznek a gazdag és a szegény országok számára számára.

Ez a feltételezés abból a körülményből fakad, hogy a Pfizer és a BioNTech oltóanyagának tárolásához rendkívüli hűtésre van szükség, amit a fejletlen országok nem képesek biztosítani, ezért számukra más oltóanyag készül.

A szerbiai gyógyszerügynökség egyik vezetője a szerbiai állami televízióban úgy nyilatkozott, hogy „a szerb szakértők elé ugyanaz a dokumentum került, mint amit a fejlett országok illetékesei is kaptak”.

A szerbiai közegészségügyi intézet igazgatójának egyik minapi interjúja szerint egyelőre sem rendelkezik megfelelő hűtőkapacitással, de mire arra szűkség lesz, addigra megteremtik a feltételeket az oltóanyag fogadására.

A Torlak (közegészségügyi intézet) rendelkezik a hideglánc-tanúsítvánnyal, és ennek megfelelően ismeri az összes típusú oltóanyag különböző hőmérsékleten történő tárolásának feltételeit. A kormányának, az egészségügyi minisztériumnak, és az Egészségügyi Világszervezetnek a segítségével ezek a kapacitások folyamatosan javulnak, és idejében készen állnak majd az oltások fogadására, tárolására és elosztására

– mondta dr. Vera Stoiljković, a szerb közegészségügyi intézet igazgatója a belgrádi Politika című napilapnak.

Szerbia a tervek szerint 1,8 millió adagot vásárol a Pfizer és a BioNTech által kifejlesztett védőoltásból, amelyből az első szállítmány várhatóan még ebben az évben megérkezik.

trauma betegseg ?c=4784&m=0&a=438898&r=&t=pi




Horvátország

OMICRON: Horvátországban növekszik az új koronás megbetegedések száma

Avatar photo

Közzététel:

a megjelenés dátuma

Írta

OMICRON: Jön az újabb hullám
tolnai otto szemeremekszerek 3 728 ?c=4784&m=0&a=438898&r=TolnaiOtt%C3%B3%3ASzem%C3%A9rem%C3%A9kszerek3
Olvasási idő: 2 perc

Előbb a szárazság, majd a háború és végül az árak növekedése – mindez hozzájárult ahhoz, hogy a koronavírus háttérbe szoruljon a horvát médiában, de nem csak ott, hanem egész Európában, a viccesebb kedvűek szerint „Putyin egy csapásra kiirtotta a vírust”. Egy újabb oltásra egyelőre szinte senki nem gondol, miközben csak Horvátországban már majdnem félmillió vakcinát kellett kidobni, mert lejárt a szavatosságuk.

Új koronás megbetegedések

A strandok tele vannak, a szezon jobb, mint eddig bármikor Horvátországban, ezért senki sem szívesen beszél arról, hogy a vírus netalán visszatér, pedig csütörtökök már 1148 új megbetegedést regisztráltak az egész Horvátországban.

Ez többszörös növekedés az előző hetekhez képest, ami az Omicron-törzs két újabb alfajának, a B4-es és a B5-ös térhódítását jelenti

– nyilatkozta a Horvát Közegészségügyi Intézet epidemiológusa Iva Pem Novosel a Nova televízió esti híradójának nyilatkozva.

A legfrissebb adatok szerint az összes horvát teszt egyharmada pozitív, a legtöbb megbetegedést Split-Dalmácia megyében és a fővárosban, Zágrábban jegyezték fel, a kórházakban viszont egyelőre nyugalom van.

Nem észleljük, hogy különösebben megnövekedett volna a betegek száma, naponta egy-két beteg érkezik, főleg idős emberek, akik más nyavalyákkal is küzdenek

– monda el a már előbb említett televíziónak Bruno Baršić, a zágrábi Dubrava kórház orvosa.

A horvát miniszterelnök arra számít, hogy a horvát közegészségügyi intézet őszre újabb vakcina beadatását javasolja majd az ország lakosságának, amely a korábbiakban sem nagyon csipkedte magát, amikor az oltás felvételérő volt szó.

Spliti vírus

A spliti Slobodna Dalmcija is foglalkozik a koronavírusos esetek számának növekedésével, aminek az az apropója, hogy éppen Split-Dalmácia megyében a legtöbb a megbetegedettek száma, a csütörtökön tesztelt 614 személy közül 304 esetben mutatták ki a vírus jelenlétét. Jelenleg 15 személyt ápolnak kórházban, egy nő pedig belehalt a szövődményekbe.

A fenti adatok azt jelentik, hogy majdnem minden második teszt esetében észlelték a vírus jelenlétét, és azt is fontos megemlíteni, hogy az új megbetegedések majdnem kétharmada sűrűn lakott környezetben, vagyis Splitben történt.

A Slobodna egy másik cikkében arra emlékeztet, hogy a B4-e és a B5-ös a rendkívül fertőző omikron legújabb alváltozata, és a jellegzetességei alapján akár azt is feltételezni lehet, hogy újabb hullámot okozhat, amely során a betegség súlyosabb lefolyású is lehet.

Zlatko Trobonjača, a fiumei egyetem immunológusa szerint a Covid-19 megbetegedés ellen a legjobb módszer továbbra is a vakcina felvétele, megfogalmazása szerint ez azonban Horvátországban stagnál, naponta csak két-három ember adatja be magának az oltás.

Az elkövetkező időben újabb hétmillió vakcina érkezik Horvátországba, miközben már 354 ezer adag oltóanyagot meg kellett semmisíteni a szavatosság lejárása miatt, és további 1,3 millió vakcinára ugyanez a sors vár, hasonló okokból kifolyólag.

?c=30395&m=1559903&a=438898&r=&t=html




Az olvasás folytatása

Horvátország

HORVÁT DILEMMA: Vajon melyik lesz az az egészségügyi felügyelő, aki megbírságolja a köztársasági elnököt?

Közzététel:

a megjelenés dátuma

zagreb oltastagado
tolnai otto szemeremekszerek 3 728 ?c=4784&m=0&a=438898&r=TolnaiOtt%C3%B3%3ASzem%C3%A9rem%C3%A9kszerek3
Olvasási idő: 1 perc

A horvát miniszterelnök kitart amellett, hogy Horvátországban nem vezetik be a kötelező oltást. Közben az igazságügyi és közigazgatási miniszter közölte, hogy súlyos büntetéseket rónak ki azokra az intézményi vezetőkre, akik nem tartják be a járvánnyal kapcsolatos intézkedéseket. Ezek közé tartozik Zoran Milanović köztársasági elnök is, így ő az egyetlen uniós államfő, aki ellenzi a covid-igazolványok használatát.

Oltás vagy heti két teszt

Andrej Plenković úgy nyilatkozott, hogy továbbra sem kötelezik a vakcina felvételére azokat, akik nem akarják beoltatni magukat.

A Horvát Demokratikus Közösség (HDZ) elnökségének országos tanácsülése után a zágrábi kormány vezetője úgy fogalmazott, hogy ennek elkerülése érdekében vezették be az oltási igazolásokat.

A Plenković-kabinet a múlt keddtől tette kötelezővé a koronavírus elleni védettségi igazolást az állami szférában, egy hónappal korábban pedig az egészségügyi és szociális ellátórendszerben, hogy mérsékelje a járvány terjedését.

Azoknak, akik nem kaptak oltást, és nem estek át a fertőzésen, hetente kétszer teszteltetniük kell magukat.

Meghallottunk azoknak az állampolgároknak az üzenetét, akik félnek a vakcinától, de ha nem akarják beoltatni magukat, akkor tesztelni kell

– mondta Plenković, aki egyúttal megjegyezte, hogy a horvát kormány ezzel tiszteletben tartotta az emberek jogait, és fenntartotta a lehető „legnormálisabb életfeltétleket”.

Jönnek a büntetések

A horvát miniszterelnök már a múlt héten megelégelte a fejetlenséget, és a kormányintézkedések elleni nyilvános zúgolódást.

Már akkor felmerült az oltásellenesek megbüntetése, mivel több polgármester, és maga a köztársasági elnök is jelezte, hogy nem tartja tiszteletben az oltási bizonyítvánnyal kapcsolatos intézkedéseket, ezzel nem „nyaggatják” az embereket.

Zoran Milanović „hülyeségnek, infantilisnak és az emberek terrorizálásának” nevezte az új intézkedéseket, ami nyilván felbátorította a hétvégi tüntetőket, akik körülbelül tízezren demonstráltak Zágráb központjában.

A miniszterelnök és az államfő „eposzi méreteket öltő” viadalának „egyik következő éneke lehet” az alábbi kormányfői jóslat beteljesülése.

Jön az egészségügyi felügyelő és azt mondja, jó napot, jövök megnézni, hogy mi a helyzet. Mi van, nem engedik be? Az elnöki hivatal nem katonai objektum, de a kormány, és az országgyűlés sem az.

Ezek után már csak egy kérdés maradt: melyik lesz az az egészségügyi felügyelő, aki megbírságolja a köztársasági elnököt.

(Az eposzi küzdelem újabb fejleményeit holnap énekeljük meg, mert a francia elnök horvátországi érkezésével/látogatásával kapcsolatban is vannak már fejlemények.)

?c=5941&m=425294&a=438898&r=&t=html




Az olvasás folytatása

Meteorológia

KÖVETÉS

Napi hírlevél


A szerző cikkei

B.A. Balkanac

Balkanac

Letöltések

Könyvek a Lírától

Utazás

Hirdetés

A BALK a világban

Tíz nap legjava

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: